TechAll, czyli filtr wiadomości ze świata IT

TechAll, czyli filtr wiadomości ze świata IT

TechAll, czyli filtr wiadomości ze świata IT
Gniewomir Świechowski
07.07.2009 08:00

O tym co ważne zdecydują fachowcy.

O tym co ważne zdecydują fachowcy.

Dostałem wczoraj mail od twórcy AntyWeb Grzegorza Marczaka, ogłaszający powstanie agregatora informacji, który ma szansę stać się kolejnym ważnym miejscem dla związanych z branżą IT i nowymi technologiami. TechAll.pl ma zbierać w jednym miejscu linki do najważniejszych informacji z polskich i zagranicznych źródeł. Dodatkowo, nie sili się na "oryginalny" wygląd, oferując je w prosty i estetyczny sposób.

Jednak serwis najbardziej wyróżnia sposób selekcji informacji. Są one wybierane i dodawane przez znanych w branży fachowców, a nie różnej maści "najemników" jak ja lub internautów - wzorem wykopu. Prawdopodobnie bardzo się to przysłuży jakości polecanych niusów, bo lista profesjonalistów, którzy zgodzili się na współpracę z serwisem, jest naprawdę imponująca:

[cytat]Tomasz Drożdżyński – właściciel bardzo popularnego agregatora informacji wykop.pl oraz szerlok.pl.

Maciej Popowicz – współtwórca sukcesu Naszej-klasy

Paweł Iwanikuk – przedsiębiorca oraz bloger z dailytech.pl

Artur Kurasiński – przedsiębiorca internetowy oraz bloger, twórca takich serwisów jak szufler.pl, apteo.pl

Kuba Filipowski – współwłaściciel firmy Netguru tworzącej takie serwisy jak flaker.pl, kolumber.pl

Radosław Kuczera – dyrektor zarządzający firmą hostingową hostersi.pl[/cytat]

Idea wyjątkowo mi się spodobała, ponieważ sam korzystam z bardzo podobnych witryn, takich jak Hacker News lub TechMeme. Nie próbują one tworzyć nowej treści, lecz z przepastnych otchłani internetu wykopać tą najbardziej interesującą ich czytelników. W Polsce najbliższym odpowiednikiem takich serwisów jest sfora.pl, dla której do niedawna pracowałem.

Rolę filtra informacji spełniają też "udostępnione elementy" w Google Readerze i mini/mikroblogi. Taki prywatny "serwis informacyjny" prowadzi np. fascynat sieciowych społeczności Louis Gray, czy współwłaściciel portalu o2.pl Michał Brański. Na tym tle wyróżnia się też Twitter, gdzie informacjami dzieli się wielu zagranicznych specjalistów.

Problemem jest, że z reguły chcemy być "na bieżąco", ale śledzenie kilkunastu serwisów i interesujących blogów szybko przytłacza nawet największego fana sieci. Dlatego każdy serwis pokroju TechAll.pl i fachowiec udostępniający najważniejsze - jego zdaniem - informacje to zaoszczędzony czas dla setek ludzi, którzy chcą dopasować źródła informacji do swoich potrzeb.

Śledząc dwóch-trzech ludzi uważanych (oby słusznie) za autorytety w danej dziedzinie i agregatory pokroju TechAll.pl nic nam nie ucieknie, a przy okazji unikniemy nerwowego spoglądania w czytnik rss, gdzie pojawiają się co godzina setki potencjalnie ważnych informacji z których większość tak naprawdę do niczego nie jest nam potrzebna.

Pojawiły się również wątpliwości. Artur Małek w "Internet Standard" zastanawia się, czy fachowcom współtworzącym TechAll.pl starczy czasu na ten serwis, jednak w przeciwieństwie do niego jestem optymistą. Pracując w sieci po prostu tak czy inaczej muszą trzymać rękę na pulsie, a procedura zamieszczania niusów została zapewne maksymalnie uproszczona.

Poza tym, podejrzewam, że twórcy TechAll.pl zbudowali tą witrynę dla własnej wygody - aby mieć wszystko w jednym miejscu i ten czas oszczędzić. ;)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)