TechFlash - Nokia OZO w sprzedaży, egzoszkielety Panasonica i robot dostawcą pizzy

TechFlash - Nokia OZO w sprzedaży, egzoszkielety Panasonica i robot dostawcą pizzy19.03.2016 09:22
TechFlash - Nokia OZO w sprzedaży, egzoszkielety Panasonica i robot dostawcą pizzy
Mateusz Żołyniak

Na koniec tygodnia mamy dla was także interesującego drona SCAMP i rewelacyjną sesję motion capture Epic Games. Oto nasz codzienny skrót informacji z gadżeciarskiego świata.

Zawrotna cena Nokii OZO

Nokia OZO
Nokia OZO

Nokia wprowadza właśnie do sprzedaży w Europie swoją profesjonalną kamerę VR. OZO umożliwia tworzenie sferycznych nagrań w formacie 360 stopnii na 180 stopni, rejestrowanie dźwięku przestrzennego oraz transmitowanie na żywo nagrywanego materiału. Sprzęt jest sterowany bezprzewodowo, dzięki czemu można operować przykładowo kamerą przypiętą do drona.

Nokia OZO
Nokia OZO

Kamera Nokii to sprzęt dla profesjonalistów, którzy chcą przygotowywać najwyższej jakości materiał dla systemów wirtualnej rzeczywistości. Finowie swój sprzęt wycenili na 55 tys. euro, czyli prawie 235 tys. zł.

Mateusz Żołyniak:

Nokia OZO wyposażona jest w 8 modułów aparatu, a każdy z nich nagrywa w rozdzielczości 2K x 2K z szybkością 30 kl/s. Finalny materiał ma rozdzielczość 10K x 8K. Finowie wykorzystali obiektywy o 195-stopniowym kącie widzenia i jasności f/2.4. Podstawowa czułość kamery to ISO400. Każdy moduł współpracuje z osobnym mikrofonem.

Obudowa urządzenia wykonana została z aluminium, a podzespoły chłodzone są pasywnym systemem. Sprzęt obsługuje wymienne moduły z wbudowaną baterią litowo-jonową oraz dyskiem SSD o pojemności 500 GB. Każdy z nich umożliwia stworzenie 45-minutowego nagrania. Nie zabrakło także modułu Wi-Fi.

SCAMP to dron jedyny w swoim rodzaju

Zespół z Uniwersytetu Stanforda opracował nowego drona, który nie tylko lata, ale i wspina się po ścianach budynków. Quadrotor o nazwie SCAMP może także "usiąść" na niemal dowolnej powierzchni płaskiej, aby oszczędzać baterię, gdy użytkownik nim nie kieruje (w każdej chwili może szybko wznieść się w powietrze). Więcej o SCAMP-ie dowiecie się z poniższego materiału:

Meet SCAMP: The Flying, Perching, Climbing Robot

Egzoszkielety dla pracowników Panasonica

Panasonic postanowił zwiększyć możliwości swoich pracowników, a przy okazji zadbać o ich zdrowie. Firma przygotowała dla nich bowiem specjalne egzoszkielety, które opracował należący do niej ActiveLink.

パワーバリアレス社会への挑戦

Rozwiązanie AWN-03 umożliwia podnoszenie cięższych rzeczy, przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia kręgosłupa (nawet o 15 kg). PLN-01, które znane jest też jako "Ninja", redukuje obciążenie mięśni nóg podczas biegania, chodzenia i wspinaczki.

POWELOADER light PLL-04 NINJA running test at 12km/h

Panasonic pracuje również na rozwiązaniem Power Loader. Ma ono obejmować także górne kończyny, a wyglądem nawiązuje nieco do egzoszkieletu z filmów serii "Obcy" z Sigourney Weaver.

DRU, czyli robot dostawca

Firma Domino's przygotowała autonomiczny pojazd do rozwożenia pizzy. DRU (Domino's Robotic Unit) został stworzony przez start-up Marathon Targets, a przy jego tworzeniu wykorzystano szereg wojskowych technologii. Pilotażowy program wystartował w Australii (w stanie Queensland) we współpracy z tamtejszym Departmentem Transportu i Dróg Głównych.

Introducing DOM

DRU, jak wiele innych autonomicznych samochodów, wykorzystuje technologię LIDAR, która umożliwia identyfikację otoczenia. Pojazd wyposażony jest oczywiście również w odbiornik GPS, dzięki czemu może synchronizować dane z usługą Google Maps.

DRU
DRU

Rewelacyjne motion capture do Hellblade'a

Epic Games na Game Developers Conference zademonstrowało sesję motion capture do gry Hellblade. Widać na nim, jak mimika i wyrazy twarzy Meliny Juergens oraz wypowiadane przez nią słowa są w czasie rzeczywistym przenoszone na graną przez nią postać wojowniczki o imieniu Senua.

Hellblade | Development diary: Making a virtual human | PS4

Twórcy gry chcą, aby Senua była jedną z najbardziej wiarygodnych postaci z gier komputerowych. Patrząc na powyższy materiał myślę, że może im się to udać. Poniżej możecie zapoznać się ze zwiastunem gry "Hellblade: Senua’s Sacrifice", która dostępna będzie na konsolę PlayStation 4.

Hellblade: Senua's Sacrifice - Gameplay Trailer | PS4

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)