Telefony z wytrzymałą baterią. Zapomnij o ładowarce
23.03.2018 13:02, aktual.: 29.05.2018 15:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Bolączką większości nowoczesnych smartfonów jest czas pracy na baterii. Większy wyświetlacz wymaga sporej ilości mocy, a to sprawia, że telefon mobilny z czasem staje się uzależniony od ładowarki. Chcąc tego uniknąć, wybierz sprzęt o pojemnej baterii.
Poniżej znajdziesz kilka smartfonów, które obejdą się bez "kabelka" przez długi czas. Poznasz również sposoby na to, by jak najdłużej utrzymać baterię w dobrej kondycji.
Nie tylko wyświetlacz i aparat
Bateria jest jednym z najważniejszych elementów telefonu. Jeśli będzie zbyt słaba, korzystanie z niego może okazać się prawdziwą katorgą, jednakże niewielu ludzi zwraca uwagę na ten aspekt przy zakupie. Zamiast ślęczeć przy kablu lub przez cały czas nosić ze sobą powerbanka, lepiej zdecydować się na wytrzymały model, który sprawi, że na długi czas zapomnisz o ładowarce.
Baterie litowo-jonowe są niezwykle lekkie i właśnie dlatego znajdują szerokie zastosowanie w elektronicznych sprzętach mobilnych, laptopach, tabletach, a także smartfonach. Większe akumulatory powoli wchodzą również na rynek motoryzacyjny jako wyposażenie pojazdów elektrycznych. Prototypowy model Eliica jest w całości zasilany akumulatorami litowo-jonowymi. Przemawia za tym zarówno niewielki rozmiar, jak i wytrzymałość.
Czemu bateria się "zużywa"?
Z biegiem lat baterie litowo-jonowe degenerują się. Powodem jest zbyt częste ładowanie i wysoka temperatura. Jeśli wentylacja telefonu jest w jakiś sposób zaburzona – najczęściej przyczyną jest kurz osadzający się na otworach smartfona – to temperatura baterii podczas ładowania wzrasta powyżej optymalnych 25 stopni. Oczywiście powodem może być również zbyt duża ilość aplikacji działających w tle. Z biegiem czasu "zaśmiecamy" smartfona nowymi apkami, których zapotrzebowanie na energię może obciążyć baterię.
Jak utrzymać baterię w dobrym stanie?
Akumulatory litowo-jonowe powinny być ładowane jak najczęściej, nie można również dopuścić do tego, by bateria była rozładowana przez dłuższy czas, może wówczas ulec zniszczeniu. Wbrew obiegowej opinii nie powinno się rozładowywać smartfona do końca. Nowoczesne baterie nie mają tzw. "efektu pamięci", który wymusza na użytkowniku każdorazowe rozładowywanie jej do końca. W związku z tym powinniśmy zacząć szukać ładowarki, gdy smartfon pokaże około 5% pojemności baterii. Nie należy również ładować jej do samego końca bez wyraźnej potrzeby. Jeśli spodziewasz się, że następnego dnia będziesz mieć dostęp do prądu, wystarczy doładowanie go do poziomu ¾.
Uważaj również na temperaturę, w jakiej przechowujesz telefon. Działanie ciepła i zimna ma wpływ zarówno na prędkość rozładowywania baterii, jak i jej ogólny stan. Widać to chociażby zimą, przy bardzo niskich temperaturach lub latem, gdy zostawisz telefon na słońcu. Może to mieć katastrofalny wpływ na żywotność baterii.
Oczywiście żadna bateria nie będzie działać bez zarzutu w nieskończoność, z czasem pojawią się problemy związane z częstszym ładowaniem. Wówczas jedynym rozwiązaniem będzie zakup nowego akumulatora. Decydując się na model bezpośrednio od producenta telefonu, możesz mieć pewność, że posłuży ci przez dłuższy czas. Stosowanie tańszych zamienników nie da takiej gwarancji.