Top 10 filmów Michaela Crichtona

Top 10 filmów Michaela Crichtona

Top 10 filmów Michaela Crichtona
Ireneusz Podsobiński
07.11.2008 20:00

4 listopada 2008 nastąpił smutny dzień ? zmarł Michael Crichton, pisarz, scenarzysta, producent i reżyser. Smutek jest tym większy, że nie tak dawno zastanawiałem się, kiedy wyjdzie następna książka autora, twórcy gatunku nazywanego techno-thrillerem. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej filmowej twórczości Crichtona. Spróbowałem zebrać dziesięć najbardziej udanych filmów, wśród których znajdują się adaptacje jego powieści i scenariuszy, jak również jego własne dzieła.

4 listopada 2008 nastąpił smutny dzień ? zmarł Michael Crichton, pisarz, scenarzysta, producent i reżyser. Smutek jest tym większy, że nie tak dawno zastanawiałem się, kiedy wyjdzie następna książka autora, twórcy gatunku nazywanego techno-thrillerem. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej filmowej twórczości Crichtona. Spróbowałem zebrać dziesięć najbardziej udanych filmów, wśród których znajdują się adaptacje jego powieści i scenariuszy, jak również jego własne dzieła.

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/kula.jpg)

Film stał praktycznie na straconej pozycji, gdyż ukazał się rok po Ukrytym wymiarze Paula W. S. Andersona, który był solidnym horrorem sci-fi o podobnej tematyce. Produkcja na podstawie książki Crichtona sama w sobie nie jest taka zła, lecz jest pozbawiona napięcia i grozy swojego konkurenta. Kula to także przykład filmu, do którego nie wystarczy zatrudnić wielkie hollywoodzkie gwiazdy jak Samuel L. Jackson, Dustin Hoffman i Sharon Stone ? potrzebny jest także bardzo dobry scenariusz.

Sphere The Movie - official thrailer

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/13thwarrior.jpg)

Michael Crichton napisał nie tylko powieść (ciekawie wzorowaną na pamiętnik głównego bohatera), ale także współtworzył scenariusz oraz reżyserował razem z Johnem McTiernanem. Rezultat ponownie nie jest taki zły, ale trochę mu brakuje do dobrej produkcji. Z jednej strony mamy ładne krajobrazy, ciekawą historię, z drugiej brak dynamiki i dość słabe pojedynki. O takich rzeczach lepiej się czyta, ale niekoniecznie nadają się do ekranizacji.

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/firstgreattrainrobbery.jpg)

Film wyreżyserował Michael Crichton, a także współtworzył scenariusz na podstawie własnej książki. Wiktoriańska Anglia, śmiały napad, humor i Sean Connery, a na deser apetyczna Lesley-Anne Down ? czego chcieć więcej od solidnej dawki rozrywki?. Film ten jest jednym z niewielu wyjątków, udowadniających, że Crichton potrafi czasami nakręcić przyzwoity obraz. Ale w gruncie rzeczy lepszy z niego pisarz, niż filmowiec.

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/twister.jpg)

Michael Crichton współtworzył scenariusz do filmu nakręconego przez Jana De Bonta. Czuć w nim jego styl, koncentrujący się wokół technicznych nowinek. Sam film to solidne kino katastroficzne z świetnymi efektami specjalnymi, które do tej pory robią wrażenie. Ostatnio nawet był skandal, związany z Twisterem. W połowie sierpnia publiczna jedynka wyświetliła film, akurat po niszczycielskim tornado, które nawiedziło województwo opolskie dzień wcześniej. Czysty przypadek, czy wyrachowane działanie?

Twister Trailer

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/westworld.jpg)

Najlepszy film w reżyserii Michaela Crichtona na podstawie jego własnego scenariusza. Pierwsza produkcja w historii, który użyła cyfrowo wykreowane ujęcia (perspektywa robota Gunslinger). Michael Myers z Halloween był wzorowany na postaci granej przez Yula Brynnera. Jest ona także swoistym hołdem złożonym roli aktora w Siedmiu wspaniałych ? robot jest tak samo ubrany. Na 2009 rok zapowiedziany jest remake Westworld.

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/disclosure.jpg)

Film na podstawie książki Michaela Crichtona, powstały wyraźnie na fali popularności Nagiego instynktu. Wątek molestowania seksualnego został sprytnie wmieszany w techno-thriller. Michael Douglas i Demi Moore stworzyli udaną parę antagonistów. W gruncie rzeczy W sieci to taki thriller prawniczy z nutką nie nachalnego erotyzmu i garścią nowinek technologicznych (na tamte czasy).

Disclosure (1994) Trailer

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/andromeda.jpg)

Pierwsza ekranizacja prozy Michaela Crichtona w reżyserii Roberta Wise?a (West Side Story, Star Trek). Była to także pierwsza powieść, którą Crichton oficjalnie sygnował swoim nazwiskiem (przez dłuższy czas zwykł pisać pod pseudonimem John Lange). W maju tego roku w telewizji premierę miała kolejna adaptacja powieści, zaś jej producentami wykonawczymi byli bracia Ridley i Tony Scott. Obie produkcje są godne polecenia.

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/lostworld.jpg)

Adaptacja drugiej części powieści Park Jurajski w reżyserii Stevena Spielberga. Nie bardzo rozumiem nagonki na ten film, skoro to solidne kino przygodowe z wyśmienitymi efektami specjalnymi i sporą dawką wrażeń. Chyba nikt nie spodziewał się po tej produkcji głębokiego kina dramatycznego lub równie wielkiego zaskoczenia jak w przypadku części pierwszej, co z oczywistych powodów było kompletnie niemożliwe. Spielberg wykonał jedyny prawidłowy ruch ? zrezygnował z tajemnicy i skoncentrował się na akcji. A tej jest tutaj tyle, ile dusza zapragnie.

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/er.jpg)

Serial medyczny stworzony przez Michaela Crichtona. Jeden z najbardziej popularnych seriali w historii telewizji ? do tej pory powstało 14 sezonów, które ukazują się nieprzerwanie od 1994 roku. Aktualna 15 seria jest według zapowiedzi stacji NBC ostatnią. Od występów w tym serialu rozpoczęła się m.in. prawdziwa kariera George?a Clooneya. Cały świat z zapartym tchem oglądał niezwykle dynamiczne perypetie lekarzy ze szpitala w Chicago. Zabawne jest to, że typowo dla Crichtona serial obfitował w całą masę specjalistycznego słownictwa, którego i tak większość widzów nie pojmowała ? ważne, że wiarygodnie to brzmiało.

Sky One ER Trailer (1997)

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/jurassicpark.jpg)

Czy ktoś ma wątpliwości, że to od tego filmu rozpoczęła się na całym świecie dinomania? Ba, nawet ja przechodziłem przez ten etap i kolekcjonowałem wszystkie możliwe artykuły związane z dinozaurami. Film Stevena Spielberga na podstawie niesamowitej powieści Michaela Crichtona, który był też współscenarzystą adaptacji, odniósł niebywały sukces komercyjny i zarobił na całym świecie ponad 500 milionów dolarów. Kto nie czytał jeszcze oryginału, niech to czym prędzej nadrobi. Owszem, film jest fantastyczny, zaskakuje przepięknymi efektami specjalnymi i kapitalnie narastającym suspensem, lecz to właśnie książka jest prawdziwie mistrzowskim dziełem autora.

Jurassic Park First Trailer

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)