TOP 10 najdroższych gier w historii

TOP 10 najdroższych gier w historii

Money
Money
Henryk Tur
23.09.2010 23:00

Dawniej do stworzenia gry komputerowej wystarczała jedna osoba. Dzisiaj jest to także możliwe - czego dowodzi sukces BRAID. Jednak wszyscy lubimy czytać o wielkich cyfrach włożonych w powstawanie tytułów, tak więc rzućcie okiem na najbardziej kosztowne gry w historii. A dokładnie na dziesięć najdroższych produkcji.

Dawniej do stworzenia gry komputerowej wystarczała jedna osoba. Dzisiaj jest to także możliwe - czego dowodzi sukces BRAID. Jednak wszyscy lubimy czytać o wielkich cyfrach włożonych w powstawanie tytułów, tak więc rzućcie okiem na najbardziej kosztowne gry w historii. A dokładnie na dziesięć najdroższych produkcji.

  1. Final Fantasy XII
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/09/FF12.jpg)

Vaan, Basch, Ashe i inni. Ta przygoda w fantastycznym królestwie kosztowała Square-Enix ni mniej, ni więcej, tylko 48 milionów dolarów. Zdradzę, że to mniej niż połowa budżetu produkcji z pierwszego miejsca. Czytajcie dalej, a dowiecie się, o kogo chodzi.

  1. Call of Duty: Modern Warfare 2
Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images//2010/09/ModernWarfare2.jpg)

Na stworzenie Call of Duty: Modern Warfare 2 wydano dwa miliony więcej, czyli pięćdziesiąt milionów baksów. Ile wynosiło honorarium Hansa Zimmera - nie podano. Ale sądząc po nachalnej promocji kilkanaście milionów poszło na samą reklamę. Zwróciło się pierwszego dnia.

  1. L.A. Noire
Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images//2010/09/LANoire.jpg)

O kilkaset tysięcy więcej kosztuje Rockstar Games gangsterska opowiastka L.A. Noire. I suma ta może wzrosnąć, ponieważ gra ta jest cały czas tworzona. Czy tytuł ten ma szansę pobić popularnością Mafię? No cóż, przekonamy się w przyszłym roku.

  1. All Points Bulletin
Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images//2010/09/APB.jpg)

Również sumę 50 milionów dolarów przekroczył budżet All Points Bulletin. Stoi dwa oczka wyżej od MW2 i jedno od L.A. Noire, ponieważ - jak każda gra sieciowa - jest rozbudowywana, a jak wiadomo, praca programistów kosztuje. Tak więc z pewnością na 50 się nie skończy.

  1. Halo 3

Natomiast budżet Halo 3 jest już zamknięty. Wyniósł 55 milionów. Posiadacze Xboxa 360 niech wypowiedzą się w komentarzach, czy Bungie dobrze wykorzystało pieniądze?

  1. Metal Gear Solid 4
Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images//2010/09/metal_gear_solid_4.jpg)

Metal Gear Solid 4 kosztował pięć milionów więcej. Hideo Kojima z ekipą zaszaleli i wyszło dzieło, które rzadko kiedy dostawało mniej niż 9/10 punktów (albo 90/100%). Chyba każdy posiadacz PlayStation 3 może potwierdzić, że były to w pełni uzasadnione oceny.

  1. Too Human
Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images//2010/09/toohuman.jpg)

Cyberpunkowa epopeja Too Human kosztowała 62 miliony. Jako że producentem był Microsoft, z pewnością nie była to dla firmy duża suma. Jednak recenzje były różne - trafiło się nawet kilka stwierdzeń, że produkt nie jest wart swej ceny. Cóż, niech każdy gracz oceni to sam...

  1. Shenmue
Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images//2010/09/shenmue.jpg)

Pamiętacie ten tytuł? Ukazał się w 1999 roku i przez wielu po dziś dzień uznawany jest za najlepszy tytuł w całej historii gier wideo. Otrzymaliśmy tu setki dialogów, dziesiątki możliwości do wyboru i całkowicie wolną rękę w eskploracji gigantycznego świata. Grę tworzono cztery długie lata, co pochłonęło 70 milionów dolarów.

  1. Gran Turismo 5
Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images//2010/09/granturismo5.jpg)

Chcecie pojeździć fajnymi wozami w Gran Turismo 5? Dzięki Sony będziecie mogli, ale miejcie na uwadze, że firma wyłożyła na to 80 milionów dolców. Ile za to można by kupić prawdziwych aut? Ho-ho... Lepiej nawet nie liczyć.

[url=http://grrr.pl/2010/08/17/smutny-final-czyli-gry-bez-happy-endu]

Gry bez happy endu[/url]

  1. Grand Theft Auto IV
Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images//2010/09/GTA4.jpg)

Abyście mogli pooglądać zarośniętą buźkę Nico Bellica, Rockstar Games wydał 100 milionów dolarów. Jednak - UWAGA, UWAGA - choć pozycja ta zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, może wkrótce spaść na drugie lub nawet trzecie. Dlaczego? Powody są dwa: Red Dead Redemption oraz StarCraft 2. Przy obu tych grach wymienia się koszty produkcji powyżej 100 milionów dolarów, ale są to dane NIEOFICJALNE.  Właściwie wypadałoby przyznać pierwsze miejsce ex aequo tym trzem tytułom, jednak poczekamy na oficjalne dane.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)