Top 20 najciekawszych krzywych wież z całego świata [cz. 2.]
Większość krzywych wież na świecie to wynik działania sił natury i zaniedbań budowniczych. Czasem jednak architekci projektują wykrzywione budynki specjalnie i odchylenie od pionu jest wtedy w 100% zamierzone. Oto kolejna cześć zestawienia - tym razem miks krzywych budynków z obu wspomnianych kategorii.
01.02.2012 18:00
Krzywa Wieża w Burano
Na chwilę zostanę jeszcze przy nieco bardziej historycznych budowlach. Na zdjęciach widać kolejną włoską krzywą wieżę, tym razem znajdującą się na wyspie Burano (która jest raczej podobnym do Wenecji archipelagiem wysp z kanałami i mostami). Wybudowana w XVII wieku dzwonnica kościoła św. Marcina jest nie tylko najbardziej charakterystycznym punktem miasta, ale również wielką atrakcją turystyczną. Budowla mierzy 54 metry wysokości.
Krzywa Wieża w Inwa
Te pozostałości dawnych fortyfikacji znajdują się na terenie Birmy. Jedyne, co ocalało z wielkiego trzęsienia ziemi z 1838 roku, to wieża obserwacyjna, która obecnie mierzy ok. 27 metrów wysokości.
Pagoda Yunyan
Nazywana również Chińską Krzywą Wieża (kolejną), jest zabytkową świątynią zbudowaną w okresie historycznym zwanym czasami Pięciu Dynastii (907 - 960). Wieża ma 47 metrów wysokości i odchyla się od pionu o ok. 2,3 metra. Niestabilność spowodowana jest różnorodnym podłożem, które jest tylko częściowo kamieniste. Od 2010 roku wstęp na wieżę jest zabroniony.
Krzywa Wieża w Świeciu
Temat polskich krzywych wież nie został jeszcze wyczerpany. W Świeciu znajduje się zamek zbudowany przez Krzyżaków w latach 1335-1350. Jego wieża mierząca ponad 34 metry odchyla się w kierunku zachodnim o 106 cm. Jest to więc najwyższa krzywa wieża w Polsce, na której szczyt mogą wejść turyści.
Krzywa Wieża w Teluk Intan
Główną atrakcją malezyjskiego miasteczka Teluk Intan jest okrągła wieża znajdująca się w jego centralnym punkcie. Budowla została wzniesiona w 1885 roku i ma 25,5 metra wysokości. Odchylenie jest nieznaczne, ale wystarczy, żeby konkurować z innymi budowlami tego typu. Na uwagę zasługują kolorowe iluminacje, które przyciągają turystów odwiedzających miasto po zmroku.
Krzywa Wieża w Niles
Nie, wbrew pozorom to nie jest żadna pomyłka. Ta budowla znajduje się w miasteczku Niles w amerykańskim stanie Illinois i została zbudowana w 1934 roku. Jest ona wierną kopią Krzywej Wieży z Pizy, jednak jest od niej o połowę mniejsza. Obecnie monument stanowi część parku rekreacyjnego i jest miejscową atrakcją turystyczną.
Puerta de Europa
Puerta de Europa, czyli Wrota do Europy, to bliźniacze wieżowce znajdujące się w Madrycie. Ich budowa została ukończona w 1996 roku i od tego czasu noszą tytuł pierwszego krzywego wieżowca na świecie. Budynki mają po 114 metrów wysokości i 26 pięter, a wychylenie od pionu wynosi aż 15 stopni.
Krzywa Wieża w Barcelonie
Dosyć dziwaczny przykład przekrzywionego budynku, który znajduje się na jednej z plaż w Barcelonie. Trudno powiedzieć, czy budowla ma jakieś konkretne przeznaczenie, czy jest po prostu ciekawym połączeniem sztuki nowoczesnej i architektury. Tak czy inaczej jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miejskiej plaży.
Capital Gate
Abu Dabi znane jest z wielu imponujących i luksusowych wieżowców. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Capital Gate ukończony w 2009 roku. Budowla pasuje do tego zestawienia, ponieważ częściowo wychyla się na rekordowe 18 stopni. Cały wieżowiec mierzy 160 metrów, nie należy więc do kolosów, ale i tak robi wrażenie.
Krzywa Wieża w Wanaka
To zdecydowanie najdziwniejszy przypadek ze wszystkich prezentowanych do tej pory. Najwidoczniej Nowozelandczycy zapragnęli mieć własną krzywą wieżę, więc w Wanaka stoi (choć z trudem) ciekawa atrakcja turystyczna. Budowla wygląda, jakby żywcem wyrwano ją z fundamentów i postawiono na kancie. Wieża pochylona jest pod kątem 53 stopni, co czyni z niej prawdziwego rekordzistę.
Źródło: wikipedia.org • wikipedia.org • wikipedia.org • wikipedia.org • nzine.co.nz • wikipedia.org