TOP 3 serwisy do tworzenia prezentacji online

TOP 3 serwisy do tworzenia prezentacji online

TOP 3 serwisy do tworzenia prezentacji online
Paweł Cebula
01.03.2010 16:00

Pierwszym skojarzeniem, jakie mamy z hasłem "Web 2.0" są przede wszystkim serwisy społecznościowe, w których niemal całą zawartość tworzą sami użytkownicy. Web 2.0 to także aplikacje webowe, które np. pozwalają na wykonanie prezentacji bez potrzeby instalacji oprogramowania na naszych dyskach twardych.

Pierwszym skojarzeniem, jakie mamy z hasłem "Web 2.0" są przede wszystkim serwisy społecznościowe, w których niemal całą zawartość tworzą sami użytkownicy. Web 2.0 to także aplikacje webowe, które np. pozwalają na wykonanie prezentacji bez potrzeby instalacji oprogramowania na naszych dyskach twardych.

Wiele osób - a także korporacji - widzi przyszłość właśnie w tzw. "web-aplikacjach". Jedną z firm, która wkłada wiele sił w tworzenie kolejnych usług tego typu jest Google. Gigant z Mountain View jest zdeterminowany do tego stopnia, że zdecydował się nawet na stworzenie systemu Chrome OS, którego znaczna część aplikacji będzie po prostu usługami znanymi większości Internautów.

Pomimo dynamicznego rozwoju tego typu aplikacji, nadal ciężko przyznać, że dorównują one klasycznym programom, które normalnie instalujemy w naszych systemach operacyjnych. Nadal nie opracowano technologii, która umożliwiałaby tworzenie zaawansowanych, wydajnych i funkcjonalnych aplikacji webowych, ale mimo to, część z nich może być naprawdę atrakcyjną alternatywą względem tradycyjnych rozwiązań.

  1. Zoho Show(http://zoho.com)photo position=\inside\88506/photoZoho jest jednym z przykładów, że można stworzyć konkurencyjne (lub niejednokrotnie lepsze!) usługi dla produktów oferowanych przez Google. Oferta Zoho jest naprawdę imponująca, ale szczególną uwagę warto zwrócić na składniki pakietu biurowego - Writer, Sheet, Docs, czy Show. My skupimy się na tym ostatnim.Zoho Show pozwala na wygodne i szybkie tworzenie prezentacji online. Skorzystanie z jego możliwości wiąże się z konieczność założenia konta lub możemy \przedstawić się\ korzystając z naszego konta Google. Po kliknięciu *\Try Now* otrzymamy możliwość stworzenia nowej prezentacji lub zaimportowania istniejącej już.Do wyboru mamy ponad 50 różnych tematów graficznych, które możemy wykorzystać na potrzeby naszej prezentacji. Gdy już podamy podstawowe informacje i klikniemy \Start\ zostaniemy przeniesieni do właściwego okna Zoho Show. Interfejs użytkownika jest w języku angielskim, ale jego obsługa nie powinna nastręczać problemów nawet osobom niewładającym zbyt biegle tym językiem.Od strony funkcjonalnej jest naprawdę nieźle. Znajdziemy wszystkie najważniejsze narzędzia i opcje, których możemy potrzebować w trakcie tworzenia prezentacji. Tak więc dowolnie sformatujemy tekst, wstawimy różne figury, kształty, dorzucimy obrazki, odnośniki itp. Jeżeli nie mamy zbyt wygórowanych potrzeb, to \Show\ w zupełności może zastąpić PowerPointa.Część z Was na pewno zastanawia się, co możemy zrobić z ukończoną już prezentacją. Możliwości jest kilka - na pewno możemy ją wyeksportować do pliku w formacie PPT, PPS, PDF, a nawet \osadzić\ na naszej stronie internetowej dzięki specjalnemu kodowi.
  2. Google Dokumenty(http://docs.google.com)photo position=\inside\88507/photoW tym zestawieniu nie mogło zabraknąć oczywiście Google. Firma ta stale rozwija i udoskonala usługę \Dokumenty\
  3. ale nawet największym entuzjastom z trudem przyszłoby znalezienie jakichś opcji wyróżniających ją na tle konkurencji, a przecież do tego przyzwyczaiło nas Google. \Dokumenty\ są z całą pewnością mniej okazałe niż konkurencja, ale nie oznacza to, że mamy do czynienia z jakimiś poważnymi brakami istotnych opcji.Interfejs użytkownika jest dostępny w języku polskim, co stanowi na pewno jakiś atut. Google starannie zaplanowało rozmieszczenie wszystkich opcji - te najczęściej używane są dostępne od razu, a pozostałe umożliwiające np. wstawianie obrazów, plików wideo, wymagają kliknięcia odpowiednich elementów w menu.photo position=\inside\88508/photoGotową prezentację możemy pobrać jako plik w formacie PDF, PPT lub TXT. Aplikacja \Prezentacje\ wchodząca w skład Dokumentów jest propozycją dla osób, które potrzebują naprawdę bardzo prostego narzędzia lub nie mają dostępu do pakietu biurowego na swoim komputerze. Część użytkowników tej usługi z pewnością oczekiwała czegoś więcej po Google.
  4. Prezi(http://prezi.com)photo position=\inside\88509/photoOsoby, które nie lubią sztampowych rozwiązań i cenią sobie oryginalność (która jest bardzo ważna w prezentacjach) na pewno polubią Prezi. Rozpoczęcie działania wiąże się z koniecznością zarejestrowania konta - darmowe daje nam 250 MB wolnego miejsca na prezentacje, a \edukacyjne\ (dla studentów i nauczycieli akademickich) aż 500 MB.Stworzenie prezentacji zaczynamy od podania jej nazwy i opisu. Następnie wybieramy \schemat\ - do wyboru mamy tylko 8 wariantów, ale w ogólnym rozrachunku odgrywa to naprawdę niewielką rolę. Wciskamy *\Create* - *\Open Me* i ponownie *\Open*. Po załadowaniu \interfejsu\ część osób będzie mocno zaskoczona.photo position=\inside\88510/photoDlaczego? Bo nie mamy tradycyjnego interfejsu tak jak w Zoho, czy Dokumentach Google. Ciężko tutaj nawet mówić o \slajdach\ - do dyspozycji mamy duży obszar roboczy, na którym umieszczamy różne elementy - tekst, strzałki, ramki itp. W zależności od tego, jak istotny jest dany element prezentacji możemy go powiększać lub zmniejszać.Liczba opcji jest właściwie minimalna. Możemy dodawać tekst (formatować go), kształty, ramki, zmieniać schematy kolorów i? to właściwie by było na tyle. Przy odrobinie zmysłu estetycznego i pomysłowości, korzystając z tych elementów można jednak wykonać naprawdę bardzo oryginalną i efektowną prezentację.photo position=\inside\88511/photoPo zakończeniu procesu przygotowywania naszego pokazu, klikamy *\Exit* a następnie wskazujemy wybraną prezentację. Następnie klikamy *\Download* i *\Start downloading*. W archiwum .zip będziemy mieć m.in. dwa pliki - jeden .EXE a drugi .APP. Ten pierwszy przeznaczony jest dla komputerów z systemem Windows, a drugi dla Maków.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)