TOP 4 polskie serwisy z poradnikami

TOP 4 polskie serwisy z poradnikami

TOP 4 polskie serwisy z poradnikami
Paweł Cebula
28.04.2010 15:00

Internet w dzisiejszych czasach odgrywa niemałą rolę w kwestii bycia źródłem informacji - i to nie tylko tej w formie newsów, ale także poradników. Dużą furorę robią serwisy prezentujące w bardzo prosty sposób kolejne kroki, które mają przybliżyć nas do osiągnięcia zamierzonego efektu. Które polskie serwisy z poradnikami są szczególnie warte uwagi?

Internet w dzisiejszych czasach odgrywa niemałą rolę w kwestii bycia źródłem informacji - i to nie tylko tej w formie newsów, ale także poradników. Dużą furorę robią serwisy prezentujące w bardzo prosty sposób kolejne kroki, które mają przybliżyć nas do osiągnięcia zamierzonego efektu. Które polskie serwisy z poradnikami są szczególnie warte uwagi?

Najczęściej poradniki mają formę tekstową (uzupełnione dodatkowymi elementami pod postacią grafik) lub plików wideo. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się te ostatnie - po części ma to związek z lenistwem użytkowników, którzy nie są zmuszani do uważnego wczytywania się w treść, jaką przedstawia jakiś ekspert, ale taka wizualna forma przedstawienia wszystkiego krok po kroku jest również bardziej klarowna i zrozumiała.

W polskiej części Sieci znajdziemy kilka serwisów, które są szczególnie godne polecenia. Jedne z nich stawiają przede wszystkim na filmy wideo, a inne opierają się głównie na formie tekstowej, która jest teoretycznie łatwiejsza w przygotowaniu. Zobaczmy więc, które z serwisów o charakterze poradnikowym są naprawdę warte uwagi.

  • Spryciarze.pl(http://spryciarze.pl)photo position=\inside\84981/photoSpryciarze.pl - to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny polski serwis z wideo-poradnikami. Praktycznie wszystkie materiały, jakie zostały zgromadzone w ramach Spryciarze.pl, zostały stworzone przez społeczność użytkowników, jaka przez ten czas zdążyła się zgromadzić wokół tego serwisu.Na pochwałę zasługuje przede wszystkim bardzo duży i bogaty zbiór materiałów, które zostały skatalogowane w ramach 14 głównych kategorii np.: majsterkowanie, kulinaria, komputery, sport. Jak widać \rozstrzał\ jest bardzo duży, ale stanowi to spory atut przemawiający na korzyść Spryciarzy, którzy oferują treść atrakcyjną dla różnego typu użytkowników.photo position=\inside\84982/photoPod filmami możliwe jest komentowanie tego, co zaprezentował autor danego klipu - niekiedy to komentarze są źródłem alternatywnych i naprawdę bardzo pomysłowych rozwiązań tego samego problemu. Część poradników jest naprawdę nieźle wykonana, ale niestety czasami zdarzają się pliki, które ciężko obejrzeć z powodu sposobu prezentacji lub doboru muzyki, która miała stanowić tylko tło, ale efekt był zupełnie odwrotny.
  • Zaradni.pl(http://zaradni.pl)photo position=\inside\84983/photoZaradni stawiają na inną formę przekazu dobrych rad. Tutaj znajdziemy głównie teksty, które z myślą o zachowaniu jak najwyższej przejrzystości są stworzone w formie list będących kolejnymi krokami, jakie musi wykonać użytkownik. W przypadku niektórych rad rozwiązanie to sprawdza się to znacznie lepiej niż prezentacja wideo.photo position=\inside\84984/photoPodobnie jak w przypadku Spryciarzy mamy do czynienia z listą kategorii, które zawierają najróżniejsze porady - od tych dotyczących biznesu, przez elektronikę, a na zwierzętach kończąc. Pod każdym tekstem znajdziemy listę rzeczy niezbędnych do osiągnięcia zamierzonego celu, a także uwagi związane np. ze stopniem trudności.Na stronie Zaradni.pl znajdziemy jednak również poradniki wideo, jest ich jednak niewiele, bo na tę chwilę zaledwie 22. Nie zmienia to postaci rzeczy, że jeżeli ktoś ma ochotę dodać takie nagranie, to nic nie stoi na przeszkodzie.
  • SkręćCoś.pl(http://skreccos.pl)photo position=\inside\84985/photoW przypadku SkręćCoś szczególny nacisk jest kładziony na społeczność, która ma się wymieniać doświadczeniami, poznawać nowe sposoby rozwiązywania różnych problemów, uczestniczyć w kursach, dyskutować na temat omawianych tematów itp. Jest to też miejsce, w którym możesz pokazać swoją nietypową pasję.photo position=\inside\84986/photoNa szczególną pochwałę zasługuje fakt, że SkręćCoś dysponuje oryginalnym contentem - nie są to kopie lub tłumaczenia ogólnie znanych wideo-poradników wziętych np. z VideoJug(http://videojug.com). Wszystkie materiały są autorskie i jest to podstawowy warunek, aby plik z zapisem naszej porady trafił do wszystkich użytkowników.Materiały wideo są przygotowane w naprawdę profesjonalny sposób (zapisy z użyciem kamer, a nie screencasty(http://vbeta.pl/2010/03/08/5-darmowych-programow-do-nagrywania-screencastow/)), duża część z nich jest w jakości High Definition, co na pewno przyczynia się do uatrakcyjnienia treści, jaką w danej chwili oglądamy
  • Trochę Techniki(http://trochetechniki.pl)photo position=\inside\84987/photoPoradniki, które znajdziemy w ramach tego serwisu skupiają się głównie na tematach związanych z techniką. Znajdziemy więc tutaj wskazówki związane z fotografią, komputerami, urządzeniami mobilnymi, programami i urządzeniami RTV. Cel jest jeden - pomóc w zrozumieniu wszystkiego, co wydaje się nam skomplikowane, a otacza nas na co dzień.photo position=\inside\84988/photoW zależności od tego, co jest przedmiotem zainteresowania autora danego poradnika, stosowana jest różna forma przekazu - możemy więc spotkać się z bardzo obszernymi tekstami wyjaśniającymi wszystkie zagadnienia lub też wskazówkami w formie nagrania wideo. Na stronie znajdziemy kilkaset różnych poradników.Trochę Techniki wyjaśni nam również czym są różne urządzenia, do czego służą i w jaki sposób działają. Jest to naprawdę dobra okazja do zweryfikowania naszej technicznej wiedzy.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)