TOP 4 serwisy ze starymi wersjami programów

TOP 4 serwisy ze starymi wersjami programów
19.05.2010 15:15
TOP 4 serwisy ze starymi wersjami programów
Paweł Cebula
Paweł Cebula

Producenci oprogramowania stale wydają aktualizacje swoich aplikacji. Kolejne wersje wnoszą nie tylko nowe funkcje, ale także usuwają błędy, jakie zostały wykryte np. przez użytkowników. Czasami bywa tak, że pojawia się konieczność instalacji starszej wersji jakiegoś programu, a tej już dawno nie ma na stronie twórców. Gdzie szukać starych wersji popularnych aplikacji?

Producenci oprogramowania stale wydają aktualizacje swoich aplikacji. Kolejne wersje wnoszą nie tylko nowe funkcje, ale także usuwają błędy, jakie zostały wykryte np. przez użytkowników. Czasami bywa tak, że pojawia się konieczność instalacji starszej wersji jakiegoś programu, a tej już dawno nie ma na stronie twórców. Gdzie szukać starych wersji popularnych aplikacji?

Większość serwisów internetowych, na których znajdziemy ogromne ilości oprogramowania, oferują wyłącznie najnowsze i najbardziej aktualne wydania aplikacji. Powód jest dość oczywisty - użytkownikowi zależy na jak najświeższej i najlepszej wersji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku stron internetowych samych twórców aplikacji - niewielka część z nich, oferuje dostęp do wszystkich archiwalnych wydań.

Problem pojawia się w momencie, gdy użytkownik pobiera najnowszą wersję danego programu, instaluje ją i okazuje się, że w przypadku jego konfiguracji systemowej aplikacja przestała w ogóle działać. Cofnięcie aktualizacji nie jest możliwe, nie pozostaje więc nic innego, jak znalezienie poprzedniej wersji, co wcale nie jest proste.

Dlatego też z myślą o m.in. takich użytkownikach, powstają serwisy, które umożliwiają pobieranie starych wersji programów. Zazwyczaj, w bazie znajdziemy najpopularniejsze aplikacje - część z nich nawet nie jest już rozwijana. Gdzie możemy poszukiwać takich wydań programów?

  • OldVersion.com(http://oldversion.com)photo position=\inside\83883/photoJedną z pierwszych witryn, którą odwiedzam przy okazji takich poszukiwań jest OldVersion.com. Twórca tego serwisu doszedł do wniosku, że \nowszy nie zawsze znaczy lepszy\ i dlatego postanowił stworzyć bazę najpopularniejszych aplikacji. Instalatorów możemy szukać przechodząc między poszczególnymi kategoriami (komunikacja, grafika, wymiana plików, narzędzia) lub korzystając z rozwijanej alfabetycznej listy.Na stronie znajdziemy zaledwie 192 aplikacje, ale są to naprawdę najpopularniejsze pozycje i większość Internautów doskonale wie, co potrafi dany program. Dla 192 programów udało się zgromadzić prawie 3000 ich wydań - istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że znajdziemy akurat tę konkretną, której szukamy.photo position=\inside\83884/photoStrona OldVersion to nie tylko programy dla pecetów z zainstalowanym systemem Windows. Dostępna jest również podstrona, stworzona z myślą o użytkownikach Maków(http://mac.oldversion.com) i systemu OS X.
  • OldApps.com(http://oldapps.com)photo position=\inside\83885/photoStroną bardzo podobną do OldVersion jest OldApps. Obie oferują zbliżoną liczbę aplikacji i ich wersji. Poszukiwania możemy prowadzić za pośrednictwem wyszukiwarki lub samodzielnie przeglądając listę dla danej kategorii. Po znalezieniu odpowiedniego programu wystarczy kliknąć odnośnik, aby wyświetliła się pełna lista edycji wraz z opisem co ten program potrafi.Jeżeli jakimś cudem nie udało Ci się znaleźć tego, czego szukałeś - zawsze możesz skorzystać z forum dyskusyjnego(http://oldapps.com/forum/) OldApps. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że ktoś z użytkowników posiada gdzieś na dysku akurat to, czego my poszukujemy.Dużym atutem tego serwisu jest to, że aplikacje są naprawdę bardzo dokładnie opisane. Znajdziemy tam nie tylko listy zmian, daty wydania, ale także wymagania systemowe i sprzętowe, jakie muszą zostać spełnione, aby aplikacja funkcjonowała poprawnie. Ponadto znajdziemy również zrzuty ekranu, prezentujące wygląd aplikacji.
  • StareWersje.pl(http://starewersje.pl)photo position=\inside\83886/photoPoza serwisami anglojęzycznymi znajdziemy również polskie serwisy z archiwalnymi wydaniami programów. Podstawową różnicą w porównaniu z np. OldVersion jest liczba dostępnych aplikacji (a co za tym idzie wersji). W przypadku StareWersje.pl znajdziemy najpopularniejsze przeglądarki, klienty P2P, czy komunikatory.Jeżeli chodzi o komunikatory, to może być to nie lada gratka dla niektórych użytkowników - znajdziemy tutaj bardzo wiele archiwalnych wydań dwóch najpopularniejszych polskich komunikatorów internetowych - Gadu-Gadu i Tlen.pl. Jest to naprawdę niezła okazja do porównania, jak bardzo zmieniły się te programy na przestrzeni lat.Z racji tego, że baza aplikacji jest naprawdę niewielka, nie przeszkadza brak wyszukiwarki, czy innych elementów ułatwiających znalezienie konkretnej pozycji.
  • OldWare.org(http://oldware.org)photo position=\inside\83887/photoBardzo dobre wrażenie robi serwis OldWare. Wszystko za sprawą odpowiedniej organizacji oferowanego oprogramowania. W górnej części strony widoczna jest lista 10 ostatnio dodanych i najczęściej ściąganych programów. Poniżej znajduje się alfabetyczna lista wszystkich aplikacji, wraz z informacjami o liczbie dostępnych wersji, ostatnio dodanej, czy dacie aktualizacji.Twórca serwisu instaluje i sprawdza zdecydowaną większość aplikacji, jakie później trafiają na OldWare. Jeżeli obok opisu znajduje się zrzut ekranu, to możesz mieć pewność, że została ona zweryfikowana i działała poprawnie. Aplikacje napisane z myślą o 64-bitowej wersji systemu nie są poddawane sprawdzeniu, przez co faktycznie istnieje prawdopodobieństwo, że nie będą one działać poprawnie.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)