TOP 5 menedżerów haseł

Strona głównaTOP 5 menedżerów haseł
23.04.2010 15:05
TOP 5 menedżerów haseł
Paweł Cebula
Paweł Cebula

W trakcie codziennego korzystania z Internetu posługujemy się wieloma loginami, adresami e-mail i hasłami. Informacje te są niezbędne do normalnego korzystania z serwisów społecznościowych, forów dyskusyjnych i usług online. Ciągłe ręczne podawanie tych danych na pewno nie należy do przyjemnych czynności. Dlatego warto rozejrzeć się za jakimś dobrym menedżerem haseł.

W trakcie codziennego korzystania z Internetu posługujemy się wieloma loginami, adresami e-mail i hasłami. Informacje te są niezbędne do normalnego korzystania z serwisów społecznościowych, forów dyskusyjnych i usług online. Ciągłe ręczne podawanie tych danych na pewno nie należy do przyjemnych czynności. Dlatego warto rozejrzeć się za jakimś dobrym menedżerem haseł.

Ilość loginów i haseł rośnie dość lawinowo. Względy bezpieczeństwa wymuszają na nas generowanie bezpiecznych haseł, których zapamiętywanie zazwyczaj nie należy do łatwych czynności. Dlatego decydujemy się na pewne ułatwianie i coraz częściej korzystamy z jednego hasła, co jak wiadomo niesie ze sobą pewne konsekwencje.

Większość przeglądarek internetowych posiada wbudowane mechanizmy, które umożliwiają przypisywanie loginów i haseł dla konkretnych stron. Zdecydowanie jeden z najlepszych, standardowych menedżerów tożsamości posiada Opera. W przypadku pozostałych przeglądarek rozwiązania są nieco prostsze - niekiedy zbyt proste.

Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z dodatkowego menedżera haseł. Aplikacje tego typu bardzo ładnie integrują się z przeglądarkami, oferując dodatkowe funkcje generowania haseł, wypełniania zaawansowanych formularzy, a nawet automatyczne logowanie na określonych stronach internetowych.

  • KeePass(http://keepass.info/)photo position=\inside\85310/photoJedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych (nie tylko dlatego, że jest darmowy) przez użytkowników, aplikacją tego typu jest właśnie KeePass. Bez problemu współpracuje on z najpopularniejszymi systemami takimi jak: Windows, Mac OS X i Linux, z tym że w przypadku tych dwóch ostatnich nosi on nazwę KeePassX.KeePass chroni wszystkie informacje przy użyciu głównego hasła, które jest niezbędne, aby korzystać z aplikacji, wprowadzać zmiany. Bez problemu możemy podzielić \tożsamości\ na kilka różnych kategorii - np. informacje wykorzystywane w trakcie pracy, na uczelni, a także te prywatne.Sporym atutem KeePass jest to, że możemy korzystać z niego nie tylko na komputerze, ale również na urządzeniach PocketPC, BlackBerry, czy z zainstalowanym systemem Symbian.
  • LastPass(https://lastpass.com/)photo position=\inside\85311/photoW ostatnim czasie wyjątkowo aktywnie korzystam z LastPass. Tak naprawdę oferuje on wszystko to, czego można oczekiwać od tego typu aplikacji. Z LastPass możesz korzystać niezależnie od tego, czy jesteś użytkownikiem OS X, Windowsa, czy jakiejś dystrybucji Linuksa. Większego znaczenia nie ma również przeglądarka (obsługiwany jest Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome).Korzystanie z LastPass jest naprawdę proste - instalujemy odpowiednią wersję dodatku dla naszej przeglądarki i tworzymy konto. To właśnie do niego będą przypisane wszystkie inne loginy, e-maile i hasła. Informacje te są stale zbierane przy każdym logowaniu w serwisach internetowych, a następnie trafiają on-line.Przechowywanie tych danych w chmurze ma naprawdę bardzo wiele korzyści - dostęp do wszystkich danych mamy z dowolnego miejsca - nie musimy nawet dysponować naszym komputerem, wystarczy, że zainstalujemy LastPass i się zalogujemy. Transfer danych jest oczywiście bezpieczny, dzięki czemu nie ma obawy o nasze dane.Aplikacja jest oczywiście darmowa, a ponadto dostępne są specjalne wersja dla iPhone'a, BlackBerry i telefonów z zainstalowanym Windows Mobile, Symbianem oraz Androidem.
  • PassPack(http://passpack.com/en/home/)photo position=\inside\85312/photoMiłośnicy web 2.0 i wszystkich rozwiązań webowych być może polubią PassPack. Jest to usługa, która pozwala na przechowywanie loginów, haseł, adresów e-mail we wspomnianym serwisie. Użytkownik może zapisać dowolną liczbę haseł, które będą dostępne po zalogowaniu się w PassPack.W trakcie dodawania kolejnych tożsamości określamy nazwę, identyfikator, hasło i adres strony, na której chcemy używać tych danych. Dostęp do informacji otrzymujemy przechodząc do zakładki Passwords i wybierając odpowiednią pozycję z listy i klikając jedną z ikonek, którym przypisane są odpowiednie atrybuty.PassPack działa, ale niestety nie jest aż tak wygodny, jak ma to miejsce w przypadku KeePass, czy LastPass. Na korzyść PassPacka przemawia fakt, że nie musimy absolutnie nic instalować, a dostęp do informacji otrzymujemy za pośrednictwem dowolnego komputera z dostępem do Internetu.
  • 1Password(http://agilewebsolutions.com/products/1Password)photo position=\inside\85313/photoPrzez wielu użytkowników systemu Mac OS X, 1Password jest uważany za najlepszą aplikację tego typu - nie zniechęca ich nawet fakt, że trzeba za nią zapłacić (39,95 USD). 1Password jest kompatybilny z systemem OS X i iPhone OS. Bardzo dobrze integruje się z przeglądarkami Safari i Firefox, których menedżery haseł nie należą do najlepszych.Jak nietrudno się domyślić, naszym zadaniem będzie zapamiętanie jednego głównego hasła, która umożliwi dostęp do wszystkich pozostałych. Dzięki temu, bez obawy możemy skorzystać z funkcji generowania bezpiecznych haseł, które są później przechowywane, a my nie musimy nawet ich pamiętać.Obsługa programu nie jest zbyt skomplikowana i nawet początkujący w świecie OS X powinni dać sobie radę z poprawnym wykorzystaniem możliwości, jakie ma do zaoferowania 1Password
  • RoboForm(http://www.roboform.com/)photo position=\inside\85314/photoJednym z pierwszych menedżerów haseł, z jakim miałem do czynienia (jeszcze, gdy korzystałem z Windows) był RoboForm. Od tamtego czasu RoboForm zmienił się znacząco. Przede wszystkim jest kompatybilny z większością systemów Windows i najpopularniejszymi przeglądarkami (IE, Firefox, Chrome).Jeżeli jesteś użytkownikiem OS X, Linuksa lub przeglądarki Opera, to jedyny sposób, w jaki możesz korzystać z tej usługi jest RoboForm Online. Do zakresu możliwości RoboForm warto zaliczyć automatyczne logowanie na stronach, wypełnianie formularzy. Większe możliwości oferuje wersja Pro, ale za nią niestety trzeba zapłacić.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)