TOP 5 menedżerów haseł
W trakcie codziennego korzystania z Internetu posługujemy się wieloma loginami, adresami e-mail i hasłami. Informacje te są niezbędne do normalnego korzystania z serwisów społecznościowych, forów dyskusyjnych i usług online. Ciągłe ręczne podawanie tych danych na pewno nie należy do przyjemnych czynności. Dlatego warto rozejrzeć się za jakimś dobrym menedżerem haseł.
23.04.2010 15:05
W trakcie codziennego korzystania z Internetu posługujemy się wieloma loginami, adresami e-mail i hasłami. Informacje te są niezbędne do normalnego korzystania z serwisów społecznościowych, forów dyskusyjnych i usług online. Ciągłe ręczne podawanie tych danych na pewno nie należy do przyjemnych czynności. Dlatego warto rozejrzeć się za jakimś dobrym menedżerem haseł.
Ilość loginów i haseł rośnie dość lawinowo. Względy bezpieczeństwa wymuszają na nas generowanie bezpiecznych haseł, których zapamiętywanie zazwyczaj nie należy do łatwych czynności. Dlatego decydujemy się na pewne ułatwianie i coraz częściej korzystamy z jednego hasła, co jak wiadomo niesie ze sobą pewne konsekwencje.
Większość przeglądarek internetowych posiada wbudowane mechanizmy, które umożliwiają przypisywanie loginów i haseł dla konkretnych stron. Zdecydowanie jeden z najlepszych, standardowych menedżerów tożsamości posiada Opera. W przypadku pozostałych przeglądarek rozwiązania są nieco prostsze - niekiedy zbyt proste.
Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z dodatkowego menedżera haseł. Aplikacje tego typu bardzo ładnie integrują się z przeglądarkami, oferując dodatkowe funkcje generowania haseł, wypełniania zaawansowanych formularzy, a nawet automatyczne logowanie na określonych stronach internetowych.
- KeePass(http://keepass.info/)photo position=\inside\85310/photoJedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych (nie tylko dlatego, że jest darmowy) przez użytkowników, aplikacją tego typu jest właśnie KeePass. Bez problemu współpracuje on z najpopularniejszymi systemami takimi jak: Windows, Mac OS X i Linux, z tym że w przypadku tych dwóch ostatnich nosi on nazwę KeePassX.KeePass chroni wszystkie informacje przy użyciu głównego hasła, które jest niezbędne, aby korzystać z aplikacji, wprowadzać zmiany. Bez problemu możemy podzielić \tożsamości\ na kilka różnych kategorii - np. informacje wykorzystywane w trakcie pracy, na uczelni, a także te prywatne.Sporym atutem KeePass jest to, że możemy korzystać z niego nie tylko na komputerze, ale również na urządzeniach PocketPC, BlackBerry, czy z zainstalowanym systemem Symbian.
- LastPass(https://lastpass.com/)photo position=\inside\85311/photoW ostatnim czasie wyjątkowo aktywnie korzystam z LastPass. Tak naprawdę oferuje on wszystko to, czego można oczekiwać od tego typu aplikacji. Z LastPass możesz korzystać niezależnie od tego, czy jesteś użytkownikiem OS X, Windowsa, czy jakiejś dystrybucji Linuksa. Większego znaczenia nie ma również przeglądarka (obsługiwany jest Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome).Korzystanie z LastPass jest naprawdę proste - instalujemy odpowiednią wersję dodatku dla naszej przeglądarki i tworzymy konto. To właśnie do niego będą przypisane wszystkie inne loginy, e-maile i hasła. Informacje te są stale zbierane przy każdym logowaniu w serwisach internetowych, a następnie trafiają on-line.Przechowywanie tych danych w chmurze ma naprawdę bardzo wiele korzyści - dostęp do wszystkich danych mamy z dowolnego miejsca - nie musimy nawet dysponować naszym komputerem, wystarczy, że zainstalujemy LastPass i się zalogujemy. Transfer danych jest oczywiście bezpieczny, dzięki czemu nie ma obawy o nasze dane.Aplikacja jest oczywiście darmowa, a ponadto dostępne są specjalne wersja dla iPhone'a, BlackBerry i telefonów z zainstalowanym Windows Mobile, Symbianem oraz Androidem.
- PassPack(http://passpack.com/en/home/)photo position=\inside\85312/photoMiłośnicy web 2.0 i wszystkich rozwiązań webowych być może polubią PassPack. Jest to usługa, która pozwala na przechowywanie loginów, haseł, adresów e-mail we wspomnianym serwisie. Użytkownik może zapisać dowolną liczbę haseł, które będą dostępne po zalogowaniu się w PassPack.W trakcie dodawania kolejnych tożsamości określamy nazwę, identyfikator, hasło i adres strony, na której chcemy używać tych danych. Dostęp do informacji otrzymujemy przechodząc do zakładki Passwords i wybierając odpowiednią pozycję z listy i klikając jedną z ikonek, którym przypisane są odpowiednie atrybuty.PassPack działa, ale niestety nie jest aż tak wygodny, jak ma to miejsce w przypadku KeePass, czy LastPass. Na korzyść PassPacka przemawia fakt, że nie musimy absolutnie nic instalować, a dostęp do informacji otrzymujemy za pośrednictwem dowolnego komputera z dostępem do Internetu.
- 1Password(http://agilewebsolutions.com/products/1Password)photo position=\inside\85313/photoPrzez wielu użytkowników systemu Mac OS X, 1Password jest uważany za najlepszą aplikację tego typu - nie zniechęca ich nawet fakt, że trzeba za nią zapłacić (39,95 USD). 1Password jest kompatybilny z systemem OS X i iPhone OS. Bardzo dobrze integruje się z przeglądarkami Safari i Firefox, których menedżery haseł nie należą do najlepszych.Jak nietrudno się domyślić, naszym zadaniem będzie zapamiętanie jednego głównego hasła, która umożliwi dostęp do wszystkich pozostałych. Dzięki temu, bez obawy możemy skorzystać z funkcji generowania bezpiecznych haseł, które są później przechowywane, a my nie musimy nawet ich pamiętać.Obsługa programu nie jest zbyt skomplikowana i nawet początkujący w świecie OS X powinni dać sobie radę z poprawnym wykorzystaniem możliwości, jakie ma do zaoferowania 1Password
- RoboForm(http://www.roboform.com/)photo position=\inside\85314/photoJednym z pierwszych menedżerów haseł, z jakim miałem do czynienia (jeszcze, gdy korzystałem z Windows) był RoboForm. Od tamtego czasu RoboForm zmienił się znacząco. Przede wszystkim jest kompatybilny z większością systemów Windows i najpopularniejszymi przeglądarkami (IE, Firefox, Chrome).Jeżeli jesteś użytkownikiem OS X, Linuksa lub przeglądarki Opera, to jedyny sposób, w jaki możesz korzystać z tej usługi jest RoboForm Online. Do zakresu możliwości RoboForm warto zaliczyć automatyczne logowanie na stronach, wypełnianie formularzy. Większe możliwości oferuje wersja Pro, ale za nią niestety trzeba zapłacić.