TOP 5 najlepszych narzędzi do klonowania dysków

TOP 5 najlepszych narzędzi do klonowania dysków
Paweł Cebula

13.12.2008 15:00

Ceny dysków twardych są naprawdę bardzo atrakcyjne, dodatkowo zachęcając do zakupu. Najczęściej kupując nowego "twardziela" zastępujemy go starym, instalując system i dziesiątki niezbędnych nam programów. Najchętniej byśmy przenieśli wszystkie dane z jednego na drugi dysk - jak tego dokonać? Wystarczy sklonować dysk.

Ceny dysków twardych są naprawdę bardzo atrakcyjne, dodatkowo zachęcając do zakupu. Najczęściej kupując nowego "twardziela" zastępujemy go starym, instalując system i dziesiątki niezbędnych nam programów. Najchętniej byśmy przenieśli wszystkie dane z jednego na drugi dysk - jak tego dokonać? Wystarczy sklonować dysk.

  1. DriveImage XML(http://www.runtime.org/driveimage-xml.htm)Uznawany za jeden z najlepszych programów, który pozwala na stworzenie obrazu partycji i całego dysku. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z \klonowaniem\ właśnie od DriveImage. Aplikacja ta pozwala na bardzo proste wykonanie operacji powielenia dysk i wyodrębniania plików. Osoby, które chcą przenieść dane ze starego dysku na nowy, na pewną będą zadowolone z jego możliwości i intuicyjności.Jeżeli chodzi o kwestie techniczne - można bez problemu korzystać z niego na systemach Windows - XP, Server 2003 i Vista. Obsługiwane są formaty plików FAT 12, 16, 32 i oczywiście NTFS. Dostępne są dwie wersje - dla użytku prywatnego (darmowa) i komercyjna (płatna).
  2. Macrium Reflect(http://www.macrium.com/ReflectFree.asp)Bardzo funkcjonalny program, działający zarówno pod Windowsem XP jak i Vistą. Producent uważa, że jest to jeden z najszybszych programów tego typu - ciężko mi to zweryfikować, gdyż konieczne byłoby przeprowadzenie testu w ściśle określonych warunkach. W każdym bądź razie, darmowa wersja (bo dostępna jest również komercyjna) pozwala na planowanie wykonywanych zadań, dzięki czemu mamy pewność, że obraz zostanie wykonany.
  3. Shadow Copy(http://www.runtime.org/shadow-copy.htm)To już drugi program ze stajni \Runtime Software\
  4. jednak w przeciwieństwie do DriveImage XML jest on bardzo prosty. Pozwala na sprawne i bezbolesne przeniesienie danych z jednego na drugi dysk. Dzięki wykorzystaniu VSS (Volume Shadow Services) uwzględniane są również pliki zablokowane przez Windows. Niektórzy mogą uznać, że prostota tej aplikacji jest wadą, ale w większości wypadków jego możliwości powinny zaspokoić najistotniejsze potrzeby pojawiające się w trakcie wykonywania tych operacji. Bardzo istotne jest to, że Copy Shadow jest całkowicie darmowy - nie tylko dla użytku domowego.
  5. XXClone(http://www.xxclone.com/index.htm)Jedna z ciekawszych propozycji - szczególnie dla osób, które po raz pierwszy będą przeprowadzały tę operację. Wystarczy wybrać dysk źródłowy (z którego zostaną uwzględnione pliki przy przenoszeniu) oraz wolumin docelowy. Następnie kilka kliknięć odnośnie tego, co ma zostać uwzględnione przy backupowaniu - czy mają być to tylko pliki, klucze rejestru, czy może wszystko.
  6. Easeus Disk Copy(http://easeus.com/disk-copy)Jest to aplikacja, którą można wykorzystać w przypadku praktycznie każdego systemu operacyjnego. Jedynym wymogiem jest konieczność posiadania w komputerze możliwości odtworzenia płyty CD. Dane kopiowane są sektor po sektorze, dzięki czemu mamy pewność, że przeniesione zostaną absolutnie wszystkie dane. Możliwe jest przenoszenie zarówno obrazów całych dysków, jak i pojedynczych partycji. Jeżeli kiedykolwiek miałeś (miałaś) do czynienia z jakąś dystrybucją Linuksową i menedżerem partycji, to w przypadku tego GUI nie będziesz czuć się źle.

Źródło: FahadDS

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)