Toshiba 65X9763: flagowy telewizor OLED 4K już jesienią trafi do Europy

Toshiba 65X9763: flagowy telewizor OLED 4K już jesienią trafi do Europy
08.06.2017 10:07
Toshiba 65X9763: flagowy telewizor OLED 4K już jesienią trafi do Europy
Jarosław Balcerzak
Jarosław Balcerzak

Po kilku latach nieobecności Toshiba wraca ze swoimi telewizorami na Stary Kontynent. Reprezentacyjnym modelem będzie atrakcyjnie wyceniony, 65-calowy model z matrycą OLED. Jaką jakość obrazu ma zaoferować?

Atrakcyjna i nowoczesna stylistyka

Wśród tegorocznych telewizorów z panelami OLED nie zabraknie także Toshiby – producenta od kilku lat nieobecnego w sklepach na naszym kontynencie. Powrót starannie zaplanowano, przygotowując produkty rywalizujące nie tylko ceną, ale i zastosowaną w nich technologią. Jakością i starannością wykonania mają więc w niczym nie ustępować utytułowanym konkurentom.

Design flagowego modelu 65X9763 świetnie wpisuje się w tegoroczne trendy: czarna obudowa otrzymała smukły profil, ramki wyraźnie zwężono, a srebrną podstawę wykonano ze szczotkowanego aluminium. Dominuje więc elegancki minimalizm, który sprawdzi się w większości pomieszczeń. W tylnej części znalazł się spory zakres złącz, m.in. cztery HDMI oraz trzy USB.

398108001254588576

Szeroki zakres barw w UltraHD 4K

Zastosowana w telewizorze 65” matryca OLED (RGBW) została wyprodukowana przez markę LG, a jej natywna rozdzielczość to 3840 × 2160 pikseli. Wyróżnia ją wyjątkowo szeroka paleta barw, która ma pokryć 99 proc. zakresu DCI-P3. Za wykrywanie i kompensację ruchu odpowiada technologia MEMC, a jakość wyświetlania dynamicznych ujęć ma być wyższa od tej znanej z produktów LG.

System operacyjny telewizora zapewni szeroki zakres funkcjonalności smart, w tym dostęp do Netfliksa i Youtube’a. Nie zabraknie także wsparcia dla bezprzewodowego przesyłania obrazu z urządzeń mobilnych. Za najwyższą jakość audio będą odpowiadać stereofoniczne głośniki z wbudowanym subwooferem.

Szczególnie interesująco brzmi ambitna zapowiedź producenta dotycząca wartości input laga (jest to zjawisko występujące w niektórych typach ekranów, polegające na opóźnieniu wyświetlanego obrazu w stosunku do czasu sygnału sterującego obrazem). Ma on wynieść zaledwie 1 ms, co byłoby wynikiem wręcz bezprecedensowym – dotychczas prezentowane produkty konkurentów mogły bowiem zaoferować wartości rzędu 14 ms i wyższe. Wiele jednak zależy od zastosowanej przez Toshibę metodologii pomiaru.

398108001254850720

Tanio, czyli bez wsparcia HDR

Pierwszy telewizor OLED w ofercie Toshiby już wkrótce ma trafić na rynek jako najtańszy smartTV 65” w swoim segmencie. Od innych budżetowych propozycji ma go odróżniać najwyższa jakość wyświetlania obrazu, zapewniona przez autorskie algorytmy przetwarzania obrazu, wysokiej klasy podzespoły i 6-tygodniowe, rygorystyczne testy jakości produktu.

Rywalizacja cenowa także i tutaj oznacza jednak kompromis: model 65X9763 nie zaoferuje wsparcia HDR, co zniechęci najbardziej wymagających widzów i graczy. Pojedynczy, lecz znaczący brak, ma rekompensować koszt zakupu niższy niż w przypadku odpowiednika LG. Dokładna cena zostanie ujawniona wkrótce, natomiast premierę sklepową wyznaczono na wrzesień.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)