Czy aby poczuć się jak w kinie, trzeba do niego iść? Niektórym wydaje się, że na to pytanie jest tylko jedna poprawna odpowiedź. To świadczy tylko o tym, że w swoim salonie nigdy nie mieli 55-calowego Smart TV Toshiba L74 i powinni nadrobić zaległości.

bESOhAPp

Klasyczna elegancja

Toshiba L74 to seria telewizorów Full HD z najwyższej półki japońskiego producenta. Urządzenia cechują się stylowym wzornictwem i doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, urzekając prostotą i elegancją. Absolutnie nie dziwi fakt, że Japończycy zgarnęli nagrodę Red Dot 2014 za design. Toshiba 55L7453D świetnie wygląda, zarówno wisząc na ścianie, jak i stojąc na stoliku. Cieszy smukła konstrukcja z bardzo cienkimi (2,5 cm) ramkami, zaokrąglonymi na dolnej krawędzi, połyskująca ponadczasową czernią.

Toshiba L74
Toshiba L74

Tak, zdecydowanie jest to sprzęt, którego obecność w salonie nastraja równie pozytywnie jak obecność S klasy w garażu. Duży, klasyczny pilot jest wygodny i daje szybki dostęp do wielu funkcji oferowanych przez telewizor. Nie ma wbudowanego żyroskopu, obsługi funkcji głosowych ani też niczego innego, co ułatwiałoby życie użytkownikowi np. podczas wprowadzania tekstu w przeglądarce czy grania.

Toshiba L74 - pilot zdalnego sterowania
Toshiba L74 - pilot zdalnego sterowania

Uczta dla oczu…

Wyposażony w 55-calową matrycę LCD-IPS o rozdzielczości Full HD z pasywnym 3D telewizor Toshiba L74 gwarantuje przednie wrażenia wizualne. Kolory są świetnie nasycone i odwzorowane, a kąty widzenia w każdej płaszczyźnie szerokie. Do tego dochodzą znakomity kontrast (statyczny >1500:1) i bardzo wysoka jasność panelu (700 nitów), dzięki której wszystkie treści są doskonale czytelne nawet w słoneczne dni. Intensywnością przygaszanego w 6 strefach podświetlenia oraz pozostałymi parametrami obrazu, takimi jak kontrast czy ostrość, może sterować system AutoView. Bierze on pod uwagę m.in. aktualne warunki oświetleniowe i typ wyświetlanej sceny.

AutoView można włączyć np. poprzez Quick Menu
AutoView można włączyć np. poprzez Quick Menu

I trzeba przyznać, że sprawdza się doskonale, gdyż obraz praktycznie zawsze wygląda świetnie i nie wymaga ingerencji użytkownika. A przecież o to chodzi! Rysą na szkle jest tu jedynie clouding, który można zaobserwować wieczorami, podczas projekcji ciemniejszych scen. Wiele osób nie dostrzeże świetlnych plam dopóki ktoś im nie zwróci na nie uwagi, co nie zmienia faktu, że z pewnością znajdą się i tacy, którzy zwrócą na nie uwagę i pewnie będą niezadowoleni z tego stanu rzeczy. Ostatecznie jednak w testowanym egzemplarzu nie był on szczególnie uciążliwy, choć nie da się ukryć, że clouding nieco psuje bardzo dobre wrażenie, jakie robi świetna matryca LCD-IPS LG.

Toshiba L74
Toshiba L74

Największa Toshiba L74 zachwyca płynnością animacji. Po przesiadce z tańszego telewizora przez pewny czas można się czuć wręcz nieswojo podziwiając idealnie płynne animacje. Efekt uzyskany dzięki technologii zwielokrotniania klatek ClearScan można zminimalizować, mnie jednak przypadł on do gustu. Pozytywnie można ocenić również funkcję Resolution+, która znakomicie podnosi ostrość materiałów SD sprawiając, że wyglądają one naprawdę dobrze po upscalingu. Wprawne oko doceni także funkcję Scene+, która dodaje dodatkową czarną klatkę. Wisienką na torcie jest pasywne 3D, które działa dobrze i nie męczy zanadto oczu.

Toshiba L74
Toshiba L74

…i uszu

Kolejną mocną stroną telewizora Toshiba 55L7453D jest system audio. Nie dość, że ma on sporą moc (2 x 15 W), to jeszcze brzmi nad wyraz dobrze. Dźwięk jest przestrzenny i zadowalająco szczegółowy. Do tego pasmo przenoszenia obejmuje także część górnych rejestrów i tony niskie. Owszem, bas nie kopie po plecach, a trójkąty i talerze nie wżynają się w rdzeń kręgowy, ale nie można powiedzieć, że ich nie ma. Można za to wstrzymać się z zakupem dedykowanego systemu audio, jeśli po wydaniu ponad 4 tysięcy na L74 brakuje komuś gotówki.

Toshiba L74 - złącza tylne
Toshiba L74 - złącza tylne

Wbudowane głośniki sprawdzają się bowiem bardzo dobrze i dla wielu osób będą aż nadto wystarczające. Bardziej wybredni, którym serwowane przez Toshibę stereo nie wystarczy, mogą podłączyć porządny sprzęt audio przy pomocy np. przewodu optycznego. Telewizor japońskiego producenta wspiera systemy Dolby Digital i DTS, więc materiały ze ścieżkami audio w tym formacie zostaną bez problemu odtworzone.

Toshiba L74 - złącza na ściance bocznej
Toshiba L74 - złącza na ściance bocznej

Inteligentny telewizor według Toshiby

Toshiba L74 jest wyposażona w 2-rdzeniowy procesor i oferuje działającą w chmurze platformę Smart TV. Co można o niej powiedzieć? Na pewno szybkość działania jest zdecydowanie lepsza niż w przypadku starszych modeli japońskiego producenta, z którymi miałem do czynienia. Co prawda zwykle trzeba chwilę poczekać na uruchomienie niektórych funkcji czy aplikacji, ale granice cierpliwości przeciętnego użytkownika nie powinny zostać nadwyrężone. Irytować za to mogą automatycznie odgrywane wraz z dźwiękiem reklamy w menu głównym SmartTV. Nie wiem, jakie to ma biznesowe uzasadnienie, ale przydałaby się opcja wyłączenia ich.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/4]

Pod względem funkcjonalności Toshiba L74 wypada poprawnie. Nie mamy tu żadnych wodotrysków ani innowacji, ale też niczego za bardzo nie brakuje. Moduł SmartTV jest podzielony na kilka ekranów, agregujących treści z różnych kategorii. I tak mamy panel z usługami VOD (Onet, TVN Player, Ipla, Iplex, etc.), streamingiem audio (Deezer, Tuba FM, etc.), sportem (Sport.tv, Sport.pl, Ekstraklasa.net) oraz kilkoma prostymi grami. Całości dopełniają aplikacje takie jak DailyMotion, Youtube czy Vimeo oraz inteligentny MediaGuide, który uczy się nawyków użytkownika i wyświetla propozycje programów, które warto obejrzeć w danej chwili.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/3]

Co więcej, po podłączeniu nośnika można korzystać z funkcji MediaGuide Replay, dzięki której w razie posuchy w telewizji można obejrzeć w dowolnym momencie ulubione programy. Spersonalizowana ramówka jest tworzona automatycznie, na podstawie analizy przyzwyczajeń użytkowników. Trzeba tylko pamiętać o podłączeniu nośnika, najlepiej o sporej pojemności (np. 16 GB) i dobrej trwałości, by cieszyć się sprawnie działającymi funkcjami MGR, PVR czy TimeShiftingu. Znakomite wrażenie robi MediaGuide Hub, atrakcyjna graficznie przeglądarka programów telewizyjnych. Naturalnie telewizor wspiera standard DLNA i może odtwarzać multimedia z domowych NAS-ów.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/6]

Przy czym przeglądarka treści multimedialnych nie porywa interfejsem. Mój egzemplarz wzorowo radził sobie z napisami w formatach srt i txt oraz popularnymi kontenerami (AVI, MKV, RMVB, etc.). Na plus zaliczam też obsługę standardów Miracast i WiDi, dzięki którym można strumieniować do telewizora multimedia również drogą bezprzewodową, a opóźnienia są przy tym niewielkie. Graczy ucieszy fakt, że Toshiba 55L7453D ma niewielki input lag (poniżej 20 ms po aktywacji trybu „Do gier”) i bardzo dobrze sprawdza się w roli monitora do gier. Tym bardziej, że tryb 3D działa naprawdę dobrze (przynajmniej na wprost ekranu).

bESOhAPr

Intuicyjnie i stabilnie, choć nie bez problemów

Toshiba L74 to przede wszystkim prostota obsługi. Mimo, że opcji jest sporo, trudno się w nich pogubić – nawigacja jest banalna, a przejrzystość pierwszorzędna. Producent zadbał o odpowiednie kreatory, które pozwalają szybko skonfigurować TV nawet początkującym użytkownikom, bez konieczności wertowania instrukcji. Do tego platforma działa stabilnie, bez większych lagów czy zawieszeń.

U niektórych dostawców Internetu zdarzają się problemy z korzystaniem z platformy Smart TV Cloud - jeśli macie możliwość, sprawdźcie przed zakupem, jak to wygląda u Was.

Prosto i praktycznie

Toshiba 55L74
Toshiba 55L74

Toshiba L74 to telewizor, który spełni oczekiwania osób stawiających na prostotę i funkcjonalność w klasycznej, miłej dla oka formie. Nie ma tutaj wodotrysków, udziwnień czy efektownych, lecz mało przydatnych funkcji i gadżetów. Nie ma problemów wydajnościowych, jakość obrazu stoi na wysokim poziomie, dźwięk pozytywnie zaskakuje, a telewizor sprawnie uczy się nawyków użytkownika i proponuje mu spersonalizowaną ramówkę. Wszystkie pożądane standardy są obsługiwane, a i nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać L74 nie tylko do filmów, ale i do gier.

bESOhAPx

Do beczki miodu muszę jednak dodać nieco dziegciu. Irytują automatycznie odtwarzane reklamy w menu Smart TV, klasyczny pilot nie zawsze się sprawdza (np. podczas wprowadzania tekstu), występuje zjawisko cloudingu, a na koniec nie każdy dostawca Internetu okazuje się kompatybilny z telewizorem. Nie zmienia to jednak faktu, że Toshiba L74 to seria porządnych telewizorów Full HD, które dobrze spełniają swoje zadania i gwarantują przyjemne doświadczenia mniej zaawansowanym użytkownikom.

Komentarze (10)
bESOhAQn