Trafili do więzienia za satyryczne wideo w YouTube

Trafili do więzienia za satyryczne wideo w YouTube

untitled-11
untitled-11
Andrzej Biernacki
03.09.2009 11:12

Dwóch wideoblogerów z Azerbejdżanu zostało zatrzymanych przez lokalne władze za udostępnienie w YouTube satyrycznego klipu wideo z osłem w roli głównej.

Dwóch wideoblogerów z Azerbejdżanu zostało zatrzymanych przez lokalne władze za udostępnienie w YouTube satyrycznego klipu wideo z osłem w roli głównej.

Ofiarą reżimu padli Andnan Hajizade i Emin Milli - członkowie organizacji OL!, która walczy o wolność słowa i prawa obywatelskie w kaukaskiej republice.

Razem ze swoimi znajomymi działacze opublikowali w YouTube satyryczne wideo będące relacją z "ustawionej" konferencji prasowej, w której wziął udział europejski osioł:

Eşşekle (Esel Heinz) müsahibe - QHT qanunu haqqında şok açıqlamalar

Celem było skrytykowanie azerskiego rządu za działania ograniczające wolność wypowiedzi oraz autonomię organizacji pozarządowych.

Obu członków OL! aresztowano w lipcu - rzekomo wszczęli oni bójkę w restauracji. Nieoficjalnie wiadomo, że mężczyzn zatrzymano właśnie za wyprodukowanie feralnego klipu.

Proces Hajizada i Milliego rozpocznie się w najbliższy piątek. Za wybryki chuligańskie grozi im nawet pięć lat więzienia. Taka kara uciszy ich skutecznie.

W sieci pojawiła się już wideopetycja krytykująca działania azerskich władz. Działania reżimu paradoksalnie przyczyniły się do popularyzacji pierwszego klipu w internecie. O ograniczaniu wolności słowa dowiedziały się tysiące ludzi.

Władze w Baku nie chcą bezpośrednio blokować zasobów sieciowych, bo kreują się na technologiczne centrum regionu. Zamiast tego biorą na celownik samych twórców.

Obecnie w Azerbejdżanie przetrzymuje się w więzieniach czterech dziennikarzy. Piąty zmarł niedawno za kratami po ataku serca. Najprawdopodobniej było to skutkiem braku odpowiedniej pomocy lekarskiej.

Źródło: NewTeeVee

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)