Transportowa rewolucja coraz bliżej. Pierwsze testy „pociągu” Hyperloop jeszcze w tym roku!

Zaledwie miesiąc temu Wasze zainteresowanie wzbudził artykuł „Hyperloop – transport przyszłości według Elona Muska. Wystrzeli nas railgun?”. Pisałem w nim o spekulacjach dotyczących proponowanego przez Elona Muska transportu przyszłości o nazwie Hyperloop. Już niebawem będziemy mogli je zweryfikować – ruszyła budowa pierwszego odcinka, a testy mają się rozpocząc jeszcze w 2013 roku!

Elon Musk rozpoczyna budowę szybkiego systemu transportowego
Elon Musk rozpoczyna budowę szybkiego systemu transportowego
Łukasz Michalik

13.07.2013 | aktual.: 10.03.2022 12:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaledwie miesiąc temu Wasze zainteresowanie wzbudził artykuł „Hyperloop – transport przyszłości według Elona Muska. Wystrzeli nas railgun?”. Pisałem w nim o spekulacjach dotyczących proponowanego przez Elona Muska transportu przyszłości o nazwie Hyperloop. Już niebawem będziemy mogli je zweryfikować – ruszyła budowa pierwszego odcinka, a testy mają się rozpocząc jeszcze w 2013 roku!

Różne pomysły, dotyczące transportu przyszłości mają to do siebie, że od rzucenia pomysłu do prób jego realizacji mija zazwyczaj wiele lat. Okazuje się, że z Hyperloop będzie inaczej. Elon Musk – twórca systemu płatności PayPal, wytwórni samochodów elektrycznych Tesla Motors i prywatnej agencji kosmiczne SpaceX – nie ma zamiaru tracić czasu.

Wraz z firmą ET3 z Kolorado rozpoczął realizację swojego pomysłu. Rusza budowa testowego odcinka szybkiego systemu transportowego Evacuated Tube Transport, w którym w próżniowych rurach mają poruszać się 6-osobowe kapsuły, unoszone – podobnie jak w przypadku szybkich kolei Magle - na poduszce magnetycznej.

Bardzo optymistycznie wyglądają założenia dotyczące kosztów. Budowa linii Hyperloop ma być 10-krotnie tańsza od linii szybkiej kolei i czterokrotnie tańsza od podobnego odcinka autostrady. Koszt podróży jednego pasażera z Los Angeles do Nowego Jorku – czyli przez całe Stany Zjednoczone – został oszacowany na 100 dolarów.

Co istotne, choć na dłuższych odcinkach kapsuły mają rozpędzać się do 6,4 tys. kilometrów na godzinę, to przeciążenia, jakim będą poddani pasażerowie mają nie przekraczać tych znanych ze zwykłych pociągów. To wszystko brzmi tak niesamowicie, że wydaje się mało realne, jednak – to chyba najważniejsza informacja związana z projektem – E3 rozpoczyna budowę pierwszego, 3-milowego odcinka, który ma być gotowy do końca bieżącego roku.

ET3 Worldwide tube transportation project

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze testy szybkiego systemu transportowego Hyperloop odbędą się jeszcze w tym roku! Zaledwie za kilka miesięcy przekonamy się zatem, jak pomysł zrewolucjonizowania transportu będzie wyglądał w praktyce.

Tymczasem, na fali entuzjazmu związanego z Hyperloop, powstają (który to już raz?) plany budowy globalnej sieci transportowej. Pierwsze linie, biegnące po dnie oceanów miałyby połączyć kontynentalne Stany Zjednoczone z Alaską i Hawajami. Pozostaje czekać – na szczęście niedługo. Jeśli testy zakończą się sukcesem, będziemy mogli powiedzieć, że na naszych oczach spełniają się marzenia pokoleń wizjonerów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.