Tunel, który gromadzi energię

Nowe technologie dają nam nowe możliwości, a te większe można też wkomponować w krajobraz, często czyniąc z nieużytecznych powierzchni coś całkiem nowego. Dobry przykład stanowi fragment trasy kolejowej między Paryżem a Amsterdamem, który został zmieniony w solarny tunel.

Solarny tunel
Solarny tunel
Henryk Tur

Nowe technologie dają nam nowe możliwości, a te większe można też wkomponować w krajobraz, często czyniąc z nieużytecznych powierzchni coś całkiem nowego. Dobry przykład stanowi fragment trasy kolejowej między Paryżem a Amsterdamem, który został zmieniony w solarny tunel.

Pomysł genialny - zwykle koło torów i tak rosną krzaki, więc czemu nie spożytkować powierzchni w jakiś ciekawszy sposób? Na odcinku trzech kilometrów ustawiono aż 16 tysięcy paneli fotowoltaicznych, tworząc swoisty tunel. Gromadzona przez jego "ściany" energia przesyłana jest do Antwerpii i zasila tamtejszą stację kolejową. Produkowana ilość wystarczyłaby, aby na jeden dzień zasilić WSZYSTKIE pociągi w Belgii.

Genialne. W dodatku obok torów rosną dość stare drzewa, które mogą spadać na tory. Zarząd kolei musiał wydawać dość sporo z budżetu na ich przycinanie i wycinanie, a teraz nie musi tego robić - walące się drzewa wyhamują na tunelu, więc pozostaje tylko wysłać dźwig, aby je usunął, i po sprawie.

No i proszę - mam już pomysł, jak pomóc PKP wyjść z długów - niech stawiają tunele solarne i sprzedają generowaną przez nie energię. A za podsunięcie pomysłu poproszę skromny 1% od dochodów. Na koniec dodam jeszcze, że  pomysł odrzuciły władze Wielkiej Brytanii, ale zainteresowane są Niemcy. Możemy więc niedługo zobaczyć takie tunele u naszych zachodnich sąsiadów.

Źródło: guardian.co.uk

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.