Turbinowy samochód szybszy od samego wiatru

Czy pojazd napędzany wiatrem może poruszać się szybciej od niego samego? Okazuje się, że tak. Samochód, który widzicie na zdjęciu jest nawet trzykrotnie szybszy od powiewów, które napędzają jego ogromną turbinę.

Turbinowy samochód szybszy od samego wiatru
Marcin Krzewicki

Czy pojazd napędzany wiatrem może poruszać się szybciej od niego samego? Okazuje się, że tak. Samochód, który widzicie na zdjęciu jest nawet trzykrotnie szybszy od powiewów, które napędzają jego ogromną turbinę.

Google oraz firma Joby Energy sponsoruje Rick'a Cavallaro ze Stanowego Uniwersytetu z San Jose z wydziału aerodynamiki, aby ten projektował i budował wydajne pojazdy napędzane przez wiatr. Ostatnio zrobiło się bardzo głośno z powodu najnowszych osiągnięć tego uniwersytetu.

Najnowszy model samochodu napędzanego siłą wiatru, potrafi poruszać się szybciej od niego samego, a dokładnie o 2,86 razy. Projekty Rick'a oprócz wykorzystania turbin wiatrowych budowane są z bardzo lekkich materiałów.

Konstruktor twierdzi, że najtrudniejsze było zbudowanie wydajnego systemu przesyłowego do przenoszenia napędu od kół do śmigła. Rick wpadł na prosty i genialny pomysł. W momencie, kiedy wieje wiatr, kolejne obroty wielkiego śmigła napędzają koła samochodu. Z kolei im szybciej one się kręcą, tym mogą nadać szybszy obrót śmigłu.

Może brzmi to nieco dziwacznie, ale właśnie dzięki efektowi synergii jest możliwe rozpędzenie pojazdu do większych prędkości. Synergia to współdziałanie dwóch czynników. Kiedy te pracują wspólnie, to wynik ich pracy ma większą wartość niżeli te same czynniki pracowałyby osobno.

Wiatrowy samochód nie jest w stanie rozwijać zawrotnych prędkości, ale nie o to chodzi. Dzięki opracowaniu prostej i niedrogiej techniki otwierają się drzwi do stworzenia w pełni funkcjonalnych i ekologicznych środków transportu.

Źródło: popsci

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.