Twórz i edytuj dokumenty w Sieci. Najlepsze aplikacje biurowe online

Sądzisz, że desktopowy pakiet biurowy Microsoftu lub jego opensource'owe odpowiedniki  są niezbędne? Jeśli korzystasz z podstawowych funkcji, możesz zrezygnować z instalowania tych programów. Sprawdź, co oferują aplikacje biurowe online.

Twórz i edytuj dokumenty w Sieci. Najlepsze aplikacje biurowe online
Łukasz Michalik

Sądzisz, że desktopowy pakiet biurowy Microsoftu lub jego opensource'owe odpowiedniki  są niezbędne? Jeśli korzystasz z podstawowych funkcji, możesz zrezygnować z instalowania tych programów. Sprawdź, co oferują aplikacje biurowe online.

Prawdopodobnie większość użytkowników komputerów pisze jakieś teksty lub wspomaga swoje obliczenia za pomocą arkusza kalkulacyjnego. Warto jednak zastanowić się, z jakich funkcji tych programów korzystamy najczęściej.

Choć zapewne znajdą się osoby wykorzystujące zaawansowane narzędzia aplikacji biurowych, większość użytkowników zadowala się jedynie kilkoma podstawowymi możliwościami.

W takim wypadku korzystanie z tradycyjnego pakietu biurowego mija się z celem. Warto zwrócić za to uwagę na aplikacje biurowe online – przede wszystkim edytory tekstu -  przeznaczone dla użytkowników domowych. Które z nich są warte polecenia?

Zoho

Przejrzysty interfejs i brak problemów z szybkością działania to tylko niektóre z atutów tej aplikacji. Istotną zaletą Zoho Writer jest brak ograniczeń wielkości edytowanego pliku. Rozmiar dokumentu ma być w przyszłości limitowany jedynie wielkością konta użytkownika, które będzie ograniczone do 1 GB.

Edytor obsługuje formaty DOC, HTML, ODT, RTF, SXW TXT oraz LaTeX, dokumenty mogą również być zapisywane jako PDF-y. Poza listą najpopularniejszych czcionek i niebudzącymi zastrzeżeń opcjami formatowania aplikacja pozwala na otwieranie kolejnych dokumentów w zakładkach.

Ciekawe funkcje stanowią wsparcie dla pracy grupowej oraz możliwość umieszczenia tekstu bezpośrednio na blogu. Wadą aplikacji jest brak dokumentacji i pomocy w języku polskim.

Poza edytorem tekstu Zoho oferuje szereg innych aplikacji, m.in. Zoho Sheet, Show, Meeting, Planner, CRM, Projects. Jest to kompletny pakiet do pracy biurowej udostępniany dla użytkowników niekomercyjnych za darmo.

Dokumenty Google

Wśród licznych oferowanych przez Google’a usług nie mogło zabraknąć pakietu biurowego. Edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, kreator prezentacji, formularzy czy prostych obrazków charakteryzują się tym, co typowe dla innych produktów Google’a – prostym, intuicyjnym interfejsem i niezłą prędkością działania.

Najważniejszą zaletą pakietu jest jednak – moim zdaniem – nie liczba funkcji, ale skuteczna integracja usług i wsparcie dla pracy grupowej. Przykładem może być np. wyświetlanie na liście dokumentów załączników do maili z poczty Gmail lub łatwa translacja tekstu za pomocą aplikacji Tłumacz Google.

ThinkFree Writer

Na samym początku w oczy rzuca się wada tej aplikacji – edytor uruchamia się bardzo długo, a po uruchomieniu prędkość działania jest wyraźnie mniejsza niż u konkurencji. Jeśli jesteś w stanie to zaakceptować, docenisz rozbudowany interfejs aplikacji.

ThinkFree Writer to w gruncie rzeczy Word 2003 przeniesiony do Sieci. Pod względem funkcji i interfejsu nie odbiega od aplikacji desktopowych. Dzięki ukrywaniu interfejsu przeglądarki w pełni funkcjonalne są skróty klawiszowe.

Poza wczytywaniem zdjęć z lokalnego komputera aplikacja wspiera dodawanie obrazków z serwisu Flickr i udostępnia spory katalog klipartów. Istnieje również desktopowa wersja edytora. Podobnie jak w przypadku pakietu Zoho pomoc techniczna jest dostępna w języku angielskim.

Docs

Efekt współpracy Microsoftu i Facebooka to ciekawa propozycja dla użytkowników największego serwisu społecznościowego. Po zalogowaniu na Facebooku wystarczy wejść na stronę Docs.com. Nie zdziw się, gdy witryna przywita Cię po imieniu ;).

Użytkownicy Docs mają możliwość skorzystania z edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego oraz programu do prezentacji. Są to sieciowe, bardzo okrojone wersje Worda, Excela i PowerPointa. Mimo ograniczenia dostępnych funkcji do minimum to, co zostało, w zupełności wystarczy do większości zastosowań.

Poza świetną prędkością działania dużą zaletą jest znajomy interfejs, niestety w języku angielskim. Jeśli korzystasz z Office’a, uruchamiając Docs do niczego nie będziesz musiał się przyzwyczajać. Pakiet umożliwia łatwe dzielenie się dokumentami, ciekawą funkcją jest również możliwość publikowania na Tablicy bezpośrednio ze strony Docs.com.

Office Web Apps

Nieco bardziej rozbudowaną wersję sieciowego Office’a oferuje pakiet Office Web Apps. Ten zestaw darmowych aplikacji biurowych można uznać za odpowiedź Microsoftu na Dokumenty Google’a.

Pakiet udostępnia webowe odpowiedniki aplikacji Word, Excel, PowerPoint i OneNote. W porównaniu z Docs znacząco większa jest liczba dostępnych funkcji. Istotną zaletę pakietu stanowi integracja usług.

Podobnie jak w przypadku Google’a w jednym miejscu mamy dostęp do poczty, aplikacji pakietu biurowego czy zapisanych plików. Dużą zaletą Office Web Apps jest współpraca ze SkyDrive'em – darmowym dyskiem online o pojemności 25 GB.

Każda z omawianych aplikacji ma swoje mocne strony. Dokumenty Google'a to przede wszystkim szybkość i integracja wielu usług, ThinkFree Writer to pełnoprawny edytor tekstu, a pakiet Zoho to kompletny zestaw aplikacji biurowych. Propozycje Microsoftu są godne polecenia przede wszystkim dla osób przyzwyczajonych do interfejsu Office'a.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.