Uczeni wynaleźli tabletkę na lenistwo

Nie chce Ci się ćwiczyć? Nie ma sprawy. Dzięki uczonym z uniwersytetu w Zurychu być może już niedługo wystarczy połknąć tabletkę, aby zyskać całą niezbędną do podjęcia wysiłku motywację.

(fot. egmnblog.wordpress.com)
(fot. egmnblog.wordpress.com)
Marek Maruszczak

14.06.2012 23:00

Nie chce Ci się ćwiczyć? Nie ma sprawy. Dzięki uczonym z uniwersytetu w Zurychu być może już niedługo wystarczy połknąć tabletkę, aby zyskać całą niezbędną do podjęcia wysiłku motywację.

Postęp w dziedzinie farmakologicznych ulepszaczy życia codziennego jest doprawdy imponujący. Po całej serii leków na raka, panaceum na łysienie i innych przełomowych wynalazkach przyszedł czas na tabletkę lub zastrzyk z solidną porcją motywacji.

Erytropoetyna, w skrócie Epo, to hormon wytwarzany w małych ilościach przez ludzki mózg. Już od dłuższego czasu stosuje się ją jako środek dopingujący. Okazuje się jednak, że poza zwiększaniem liczby czerwonych krwinek może oddziaływać na mysią, a prawdopodobnie również ludzką psychikę.

Uczeni z uniwersytetu w Zurychu przeprowadzili serię doświadczeń na myszach. Wykazały one, że gryzonie mają większą chęć do ćwiczeń, jeżeli poda im się erytropoetynę. W doświadczeniu brały udział 3 rodzaje gryzoni. Pierwsza grupa to myszy, którym nie podano erytropoetyny. Drugiej wstrzyknięto ludzki hormon, a trzecie zostały genetycznie zmodyfikowane, tak aby ich ciała wytwarzały erytropoetynę. Pierwsza grupa myszy wykazywała zdecydowanie mniejszą motywację do ćwiczeń fizycznych.

Poza motywacją do wysiłku Epo może również pomóc w walce ze schizofrenią i depresją. Gra jest więc zdecydowanie warta świeczki, a efekt likwidowania lenia powinien pozwolić na łatwe znalezienie sponsorów do dalszych badań nad nowymi zastosowaniami hormonu.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.