Udany test bezzałogowego samolotu stratosferycznego

Global Observer to bezzałogowy samolot, którego celem są misje rozpoznawcze oraz obserwacje i wspomaganie komunikacji. Wczoraj przeprowadzono jego udany test.

Global Observer
Global Observer
Henryk Tur

18.08.2010 11:01

Global Observer to bezzałogowy samolot, którego celem są misje rozpoznawcze oraz obserwacje i wspomaganie komunikacji. Wczoraj przeprowadzono jego udany test.

Maszyna wystartowała z Edwards Air Force Base w Kalifornii, osiągnęła pułap 1200 m i wykonała szereg manewrów. Lądowanie nastąpiło godzinę po starcie, ale docelowo GO ma osiągać pułap dwudziestu kilometrów i pozostawać na nim od pięciu do siedmiu dni. Wzbicie się na taką wysokość uniezależnia lot od warunków atmosferycznych. Maszyna wyposażona jest w tak czułe instrumenty, że mogą one pokryć obszar o średnicy niemal 1000 km! Proszę spojrzeć na poniższy rysunek, przedstawiający samoloty stratosferyczne w działaniu.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/08/GlobalObserver2.jpg)

Zobacz także

Global Observer powstał w zakładach AeroVironment, amerykańskiej firmy specjalizującej się w projektowaniu samolotów tego typu. Maszyna była sterowana zdalnie, zaś za napęd służyła bateria z silnikiem elektrycznym - w finalnym modelu ma ona zostać zastąpiona napędem wodorowym. Na jej pokład będzie można załadować do 200 kg sprzętu. Konstruktorzy aeroplanu chcą, aby tego rodzaju maszyny umożliwiły opanowanie stratosfery, tak jak standardowe samoloty opanowały niższe warstwy atmosfery, a satelity - przestrzeń kosmiczną.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.