Ukraina się zbroi. Otrzyma od USA śmigłowce z Afganistanu
Na początku lutego Ukraińskie Siły Powietrzne otrzymają od Stanów Zjednoczonych pierwsze trzy śmigłowce Mi-17V-5, które należały wcześniej do Afgańskich Sił Powietrznych. Są to wielozadaniowe maszyny produkcji rosyjskiej, które zostały zakupione przez Waszyngton na początku XXI wieku.
Mi-17V-5 uchodzi za jeden z najnowocześniejszych śmigłowców transportowych na świecie. Maszyna może być używana w misjach zbrojeniowych, przy wsparciu ogniowym, eskorcie konwojów, patrolach oraz misjach poszukiwawczo-ratowniczych. Rosyjskie wiropłaty zostały zakupione przez USA m.in. ze względu na łatwą obsługę, co było szczególnie ważne z uwagi na fakt, że miały trafić do świeżo powstałej armii afgańskiej.
Śmigłowce z Afganistanu trafią na Ukrainę
Mi-17V-5 został zaprojektowany na bazie śmigłowca Mi-8. Maszyna zachowała najważniejsze parametry poprzednika; może latać w warunkach tropikalnym oraz pustynnych. Jej masa startowa wynosi 13 tys.kg. Śmigłowiec może przetransportować 36 żołnierzy z pełnym wyposażeniem lub 4,5 t ładunku.
Na uzbrojenie Mi-17V-5 składają się pociski Szturm-V, rakiety S-8, działko kal. 23 mm, karabiny maszynowe PKT i karabinki AKM. Maszyna posiada osiem stanowisk strzeleckich. Uzbrojenie pokładowe pozwala załodze zwalczać żołnierzy wroga, pojazdy opancerzone, cele naziemne, ufortyfikowane stanowiska ogniowe oraz inne stałe i ruchome cele.
Mi-17V-5 osiąga maksymalną prędkość 250 km/h. Zasięg śmigłowca wynosi 580 km, ale można go zwiększyć do 1065 km, jeśli wyposaży się go w dwa pomocnicze zbiorniki paliwa. Może latać na pułapie do 6 tys. m.
Po zajęciu Afganistanu przez talibów kilka takich wiropłatów zostało odebranych przez USA. Teraz śmigłowce zasilą ukraińskie siły powietrzne. Maszyny znajdują się już na pokładzie cywilnego statku, który płynie w kierunku Odessy.
Docelowo na Ukrainę zostaną też wysłane dwa kolejne Mi-17V-5, które służyły wcześniej w Afganistanie oraz jeden egzemplarz Mi-8MTV. W najbliższych miesiącach Kijów otrzyma ponadto 35 śmigłowców Mi-8/17, w tym maszyny, które były remontowane m.in. w Bułgarii i na Litwie.