Unijne prawo obetnie moc odkurzaczy. Oto modele o niskiej mocy i wysokiej jakości

Unijne prawo obetnie moc odkurzaczy. Oto modele o niskiej mocy i wysokiej jakości
Grzegorz Burtan

31.08.2017 11:01, aktual.: 31.08.2017 13:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwszy września to w tym roku nie tylko czas rocznic czy powrotów do szkoły. To również wejście w życie nowych unijnych przepisów. Zakładają one, że odkurzacze nie mogą mieć mocy przekraczającej 900 W. Nie oznacza to jednak, że od teraz będziemy korzystali z urządzeń, które znacznie słabiej radzą sobie z kurzem.

Do tej pory odkurzacze mogły mieć moc nieprzekraczającą 1600 W. Było to wynikiem wejścia w życie ustawy w 2014 roku. Nowe dyrektywy wymuszają jednak na producentach, że od 1 września 2017 na rynek będą mogli wprowadzać urządzenia słabsze, bo do 900 W. No właśnie, czy na pewno słabsze?

Z perspektywy wydajności i rozwoju technologii, mniejsza moc maszyn nie przekłada się na to, że będą miały słabszy ciąg, a użytkownicy będą musieli sprzątać dłużej i dokładniej. Ilość watów bowiem nie jest żadnym wyznacznikiem jakości czyszczenia. Przeciwnie, wskazuje raczej na to, ile prądu odkurzacz musi pobrać. Wydajniejsze sprzętu potrzebują mniej energii, oferując jednocześnie taką samą jakość sprzątania jak ich mocniejsi poprzednicy.

Producenci będą zmuszeni nie tylko do sprzedaży teoretycznie słabszych odkurzaczy. Zmienia się również ich oznakowanie. Co istotne, na korzyść kupującego. Zostaje wprowadzona nowa klasa energetyczna. Starą, od A do G, zastąpi nowa, od A+++ do D-. Pierwsza będzie umieszczana na produktach o najwyższym współczynniku energooszczędności.

Oprócz tej informacji, pojawią się również inne oznaczenia. Potencjalny użytkownik będzie mógł sprawdzić, jak skutecznie odkurzacz radzi sobie ze sprzątaniem podłóg oraz dywanów, jaki posiada poziom reemisji kurzu, oraz jak głośne urządzenie jest.

Ostatni element jest o tyle istotny, że nowe prawo reguluje, jaki poziom decybeli odkurzacz będzie mógł emitować. Od września, urządzenie podczas pracy nie może przekraczać poziomu 80 decybeli. Ostatnią zmianą jest wydłużona żywotność sprzętu – teraz ma nam posłużyć na minimum 500 godzin pracy.

Zmian jest sporo, cieszy jednak, że są one prokunsumenckie i proekologiczne. Mniejsza moc odkurzaczy nie przekłada się na ich wydajność, zaś mniejsza głośność sprawi, że sprzątanie nie sprawi nam dosłownego i metaforycznego bólu głowy. Ciekawe, jaką ofertę przygotują teraz duzi gracze na unijnym rynku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)