Uniwersalna kostka rubika z Pentagonu

Naukowcy z DARPA pracują nad materiałem, który da się uformować w dowolnie wybrany kształt. Wygląda na to, że niedługo doczekamy się prawdziwego T1000.

Uniwersalna kostka rubika z Pentagonu
Marek Maruszczak

Naukowcy z DARPA pracują nad materiałem, który da się uformować w dowolnie wybrany kształt. Wygląda na to, że niedługo doczekamy się prawdziwego T1000.

‘Uniwersalna kostka rubika” ma w przyszłości umożliwić np. stworzenie pojazdów, które będą mogły przystosować się do każdych warunków terenowych. W zasięgu ręki wydają się być także samoloty zmieniające kształt i roboty mogące przeniknąć przez najmniejsze luki w zabezpieczeniach (T1000).

Pojemnik z nieprzekształconą materią może być w każdej chwili zamieniony w części zapasowe lub potrzebne narzędzia. Możliwości jest naprawdę wiele.

Nad tego typu tworzywem pracuje kilka ekip naukowców. Badacze z Harvardu zajmują się wspomnianą kostką rubika. Inni naukowcy starają się zmusić duże ilości syntetycznego DNA do wiązania się ze sobą i formowania „molekularnych zapięć”.

Grupa z MIT postawiła na „samo składające się origami”. Maszyny te są wykonane ze specjalnego tworzywa z wbudowanymi aktualizatorami danych. Są w stanie złożyć się dowolny trójwymiarowy obiekt.

Darpa spodziewa się zakończyć projekt "Programowalnej Materii" w ciągu najbliższych 5 miesięcy. Po tym czasie światło dzienne ma ujrzeć 4 do 5 programowalnych obiektów.

Intel działa na własną rękę i zapowiada, że uda mu się opracować tworzywo, które będzie w stanie replikować każdą istotę i obiekt. Tak zbudowanych obiektów będzie można dotykać i wchodzić z nimi w szeroko rozumianą interakcję.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje podejrzewam, że przemysł rozrywkowy nastawiony na dorosłego konsumenta także będzie bardzo zainteresowany pomysłami naukowców.

Źródło: Wired

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.