UOKiK skontrolował hulajnogi elektryczne. Stwierdzono liczne nieprawidłowości

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił skontrolować hulajnogi, deskorolki i rowery elektryczne. Wyniki przedstawione w raporcie pozostawiają wiele do życzenia. Okazuje się, że nieprawidłowości dotyczyły aż 88 proc. sprawdzonych pojazdów.

Elektryczne hulajnogi pod lupą UOKiK
Elektryczne hulajnogi pod lupą UOKiK
Źródło zdjęć: © Flickr
Michał Skorupka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował w czwartek 20 sierpnia raport dotyczący kontroli hulajnóg, deskorolek i rowerów elektrycznych, która została przeprowadzona w drugim kwartale 2019 roku. Okazuje się, że w około 88 proc. sprawdzonych pojazdów stwierdzono nieprawidłowości.

W raporcie czytamy, że inspektorzy Inspekcji Handlowej z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podkarpackiego i śląskiego przeprowadzili kontrole w 20 przedsiębiorstwach wprowadzających do obrotu hulajnogi, deskorolki i rowery elektryczne. Łącznie skontrolowano 41 rodzajów wyrobów.

Wśród nieprawidłowości UOKiK wymienia m.in.:

  • niedołączenie opisu do wyrobu (maszyny, nazwy i adresu producenta)
  • nieprawidłowe sporządzenie opisu wyrobu.
  • niewskazanie norm zharmonizowanych zastosowanych w procedurze oceny zgodności.
  • brak danych osoby upoważnionej do sporządzenia deklaracji w imieniu producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela.

Hulajnogi, deskorolki i rowery elektryczne pod lupą UOKiK[/h2][h2]

W raporcie czytamy, że kontrola zgodności z zasadniczymi wymaganiami wykazała:

  • w 32 przypadkach nieprawidłowe sporządzenie instrukcji obsługi (brak instrukcji w języku polskim, brak wymaganych ostrzeżeń, brak informacji niezbędnych do bezpiecznego użytkowania maszyny, brak opisu zastosowania maszyny zgodnego z przeznaczeniem)
  • w 28 przypadkach niewłaściwe oznakowanie maszyn (brak nazwy i adresu producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, brak określenia maszyny, brak roku budowy).
  • W przypadku niezgodności o charakterze formalnym, które można łatwo wyeliminować, inspektorzy IH występowali do przedsiębiorców, odpowiedzialnych za wprowadzenie wyrobów do obrotu, z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych łącznie 34 razy (szczegółowe informacje dostępne są w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej). Do organów ścigania skierowano 4 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w związku ze stwierdzeniem wprowadzenia do obrotu wyrobu niespełniającego zasadniczych wymagań - czytamy w raporcie UOKiK.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że kontrola elektrycznych środków transportu niedrogowego, niepodlegających homologacji, była pierwszą kontrolą tego typu wyrobów i wykazała wysoki odsetek nieprawidłowości, co świadczy o niskiej świadomości obowiązujących uregulowań prawnych wśród przedsiębiorców wprowadzających te wyroby do obrotu.

Większość z nieprawidłowości była możliwa do wyeliminowania w ramach dobrowolnych działań naprawczych.

W komunikacie podkreślono, że brak jasno sformułowanej informacji o sposobie korzystania z maszyn, może prowadzić do ich niewłaściwego użycia i w konsekwencji obrażeń. Urząd uznaje więc prowadzenie regularnych kontroli w tym zakresie jako uzasadnione.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.