Urodziny Firefoksa: popularna przeglądarka skończyła 7 lat

Urodziny Firefoksa: popularna przeglądarka skończyła 7 lat10.11.2011 10:53
Firefox (Fot. Flickr/Raphael Quinet/Lic. CC by-sa)
Firefox (Fot. Flickr/Raphael Quinet/Lic. CC by-sa)
Michał Michał Wilmowski

Nie do wiary, że to już siedem lat. Ognisty lis, który rozwija się ostatnio w wyjątkowo szybkim tempie, świętował wczoraj urodziny.

Nie do wiary, że to już siedem lat. Ognisty lis, który rozwija się ostatnio w wyjątkowo szybkim tempie, świętował wczoraj urodziny.

9 listopada 2004 roku wypuszczony został Firefox 1.0. Dla społeczności przeglądarki ten dzień to jej symboliczne urodziny, obchodzone co roku. W tym roku powodów do świętowania jest jeszcze więcej, bo Mozilla ostro zabrała się za wydawanie kolejnych wersji.

Jeszcze w marcu cieszyliśmy się z wydania Firefoksa 4 (którego szybko znienawidziliśmy), a w listopadzie mamy już Firefoksa 8 (do którego na razie nie ma większych zastrzeżeń).

Na stronie Mozilli można przeczytać:

Jesteśmy podekscytowani, że możemy połączyć się tutaj dziś jako globalna społeczność, by świętować 7. urodziny Firefoksa. Jako jedyna niezależna przeglądarka z misją uczynienia Sieci lepszą, jesteśmy dumni z tego, jakie postępy udało się Firefoksowi uczynić w ostatnich siedmiu latach.

Najważniejszy sukces to oczywiście odzwyczajenie ludzi od myślenia, że przeglądarka równa się Internet Explorer. Dziś IE traci udziały w rynku, podczas gdy Firefox wciąż cieszy w miarę stabilną drugą pozycją (a w Europie pierwszą). Niby ciągle słyszymy, że Chrome już, już dogania przeglądarkę Mozilli - ale jakoś wciąż nie dogonił.

Inne powody do radości wymienione zostały w blogu Mozilli. Czytamy w nim, że lisek rozwija się teraz 32 razy szybciej niż Firefox 1.0. Przeglądarka ma coraz bardziej zaawansowane możliwości, ciekawsze dodatki, a jednocześnie wyglądem aż tak się nie różni od pierwszej wersji. Prostota to podstawa.

W blogu poinformowano również, że Mozilla zaadoptowała w zoo w Knoxville kolejnego firefoksa. Nie jest to lis, ale panda mała (i nie mówcie więcej, żebyśmy nie dawali zdjęć pand!;)), którą można podglądać na żywo.

Czego powinniśmy życzyć Firefoksowi z okazji urodzin?

387964472872677109
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)