Urządzenie, które pozwala sterować komputerem za pomocą języka

Sterowanie komputerem już niedługo może wskoczyć na zupełnie nowy poziom. Dorothee Clasen z Köln International School of Design wymyśliła niezwykły sposób komunikacji z urządzeniem: kontroler obsługiwany przy użyciu języka.

Urządzenie do sterowania komputerem przy pomocy języka.
Urządzenie do sterowania komputerem przy pomocy języka.
Źródło zdjęć: © YouTube
Karolina Modzelewska

09.09.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:40

Podstawą prototypowego urządzenia jest retainer, czyli ruchomy aparat ortodontyczny. To do niego projektantka przymocowała specjalną kulkę i magnes, poruszające się po niewielkich szynach.

Komputer sterowany dzięki ruchom języka

Pomysł wykorzystania urządzenia jest prosty. Przy pomocy języka użytkownik przesuwa kulkę w przód lub w tył. Przewód przymocowany do retainera łączy się z nadajnikiem WiFi w celu przesłania informacji do pobliskiego komputera.

Według Clasen rozwiązanie jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz tych, które wykonują różne zajęcia angażujące obie ręce. W trakcie demonstracji urządzenia jego projektantka zagrała w grę Tong, polegającą na odbijaniu groszka przez dwie postacie językami. W tradycyjnej wersji grą steruje się za pomocą myszki.

TONG – A Tongue Computer Interface

Inspiracją do stworzenia nietypowego urządzenia była jazda konna, czyli hobby Clasen. Projektantka była zafascynowana komunikacją na linii człowiek – koń, która jest realizowana głównie dzięki dotykowi. Jeździec wykorzystuje lejce częściowo umiejscowione w pysku zwierzęcia, aby informować go o swoich zamierzeniach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.