US Army opracowuje spray do nosa, który zapobiegnie samobójstwom

Największa i najnowocześniejsza armia świata boryka się z niewidzialnym, wyjątkowo niebezpiecznym wrogiem. Fala samobójstw, jaka trawi US Army, zdaje się wymykać spod kontroli i naukowcy szukają pilnie remedium. Na tapetę trafił spray, który ma doraźnie ratować życie zdesperowanych mundurowych.

Fot. Flickr/CC
Fot. Flickr/CC
Mariusz Kamiński

20.08.2012 20:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Największa i najnowocześniejsza armia świata boryka się z niewidzialnym, wyjątkowo niebezpiecznym wrogiem. Fala samobójstw, jaka trawi US Army, zdaje się wymykać spod kontroli i naukowcy szukają pilnie remedium. Na tapetę trafił spray, który ma doraźnie ratować życie zdesperowanych mundurowych.

Statystyki są wyjątkowo ponure. Według uśrednionych wyliczeń z ostatniego roku codziennie odbiera sobie życie jeden żołnierz. Liczba ta przekracza straty z pola bitwy, co samo w sobie maluje dość tragiczny obraz kondycji psychicznej żołnierzy amerykańskich. Rzecz jest na tyle poważna, że opracowanie natychmiastowego rozwiązania jest ważniejsze niż długofalowe podejście do problemu.

Armia amerykańska zainwestowała 3 miliony dolarów w projekt naukowców z Indiana University School of Medicine, którego celem jest opracowanie aerozolu do nosa powodującego natychmiastową poprawę nastroju. Substancja czynna to TRH, czyli tyreoliberyna, będąca hormonem pobudzającym przysadkę mózgową. Poprawia ona nastrój i pomaga pozbyć się myśli samobójczych.

Działanie TRH jest natychmiastowe. Lekka euforia, po której następuje faza uspokojenia, ma dać czas żołnierzowi na zgłoszenie się do lekarza. Dotychczasowe sposoby aplikacji TRH wymagały zastrzyków do rdzenia kręgowego, ponieważ bariera krew-mózg skutecznie zatrzymywała zbawczy hormon i podawanie go w postaci tabletek nie przynosiło żadnych efektów.

Jeżeli nowa metoda sprawdzi się w armii, to można liczyć na małą rewolucję w zwalczaniu ostrych stanów depresji w sektorze cywilnym. Wielu ludzi odbiera sobie życie pod wpływem krótko trwającego nasilenia choroby. Samobójstwo jest jedną z głównych przyczyn zgonów w przedziale wiekowym 18-65 lat.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/08/22059938717d74c82febz305246.jpg)

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.