Używają dronów do walki z komarami. Innowacyjna metoda działa już w Chorwacji

W okolicach chorwackiego miasta Osijek, w gminie Kneževi Vinogradi, władze podjęły innowacyjne kroki w walce z komarami. Jak donosi portal Klix, nowa metoda polega na używaniu dronów do rozprzestrzeniania środków owadobójczych, co daje stuprocentową skuteczność.

Używają dronów do walki z komarami. Innowacyjna metoda działa już w Chorwacji
Źródło zdjęć: © Pixabay

Gmina Kneževi Vinogradi znajduje się w pobliżu chronionych terenów podmokłych w dolinach Dunaju i Drawy. Mieszkańcy regionu podkreślają, że komary stały się niezwykle uciążliwe, szczególnie po opadach deszczu. Lokalna prasa informuje, że w takich warunkach wychodzenie z domów staje się bardzo trudne.

Zwalczanie komarów dzięki dronom

Vedran Kramarić, wójt gminy Kneževi Vinogradi, tłumaczy, że decyzja o użyciu dronów została podjęta w wyniku konsultacji ze specjalistami. Wyjaśnił, że w tym roku po konsultacjach zdecydowano się na kilka nowatorskich rozwiązań, z których jednym było zastosowanie dronów. Kramarić zauważył, że wstępne wyniki wskazują na właściwy kierunek działań.

Koszt operacji z użyciem dronów wyniósł 2 tys. euro. Jednak metoda ta uzyskała 100 proc. skuteczność. Władze Osijeka oraz okolic również zamierzają sięgnąć po drony w celu kontrolowania populacji komarów. Na ten cel planują przeznaczyć rekordową kwotę 1,9 mln euro. Drony umożliwią precyzyjne i efektywne rozprzestrzenianie środków owadobójczych na dużą skalę.

Dragan Vulin, zastępca burmistrza Osijeka, informuje, że drony będą wykorzystywane podczas działań przeciw larwom komarów, co stanowi znaczącą różnicę w porównaniu do poprzedniego roku. Vulin zaznaczył również, że niewątpliwą zaletą dronów jest ich zdolność dotarcia do trudno dostępnych miejsc.

W planach władz znajduje się także utworzenie specjalnego Centrum Zwalczania Komarów we wschodniej Chorwacji. Centrum to ma być wyposażone w najnowocześniejsze technologie walki z insektami.

Dopiero czas pokaże, jak bardzo użyteczne będą drony w walce z insektami na szeroką skalę. Technologia ta może okazać się szczególnie ważna w regionach świata, gdzie komary stanowią śmiertelne zagrożenie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.