VADER - kilka słów dla grrraczy i KONKURS!!!

Daray przy pracy
Daray przy pracy
Adam Stopa

04.12.2007 12:00

Dla osób nie mających styczności z muzyką zespołu wyjaśniamy, że VADER to polska grupa death metalowa, powstała w 1986, funkcjonująca do dzisiaj, która - jak czytamy w biografii na stronie grupy - jest jedynym zespołem z Europy, któremu udaje się utrzymywać na równym i wysokim poziomie od wielu lat. Vader, wraz z takimi grupami jak Imperator, Exorcist, Armagedon i Slashing Death, zaliczany jest dziś do prekursorów gatunku death metal w Polsce.

Gracze zatopieni w świecie Wiedźmina kojarzą zespół także z utworu Sword of the Witcher stworzonego specjalnie na potrzeby tej produkcji.

.

GRRR.pl: Kto odpowiada za utwór Sword of the Witcher?

Daray: Kompozytorem jest Peter. On miał pomysł na tę piosenkę. Za aranżacje klawiszy odpowiedzialny był Siegmar, klawiszowiec zespołu Vesania. Całość została nagrana w białostockim studio „Hertz”.

Dla osób nie mających styczności z muzyką zespołu wyjaśniamy, że VADER to polska grupa death metalowa, powstała w 1986, funkcjonująca do dzisiaj, *która - jak czytamy w biografii na stronie grupy - jest jedynym zespołem z Europy, któremu udaje się utrzymywać na równym i wysokim poziomie od wielu lat. *Vader, wraz z takimi grupami jak Imperator, Exorcist, Armagedon i Slashing Death, zaliczany jest dziś do prekursorów gatunku death metal w Polsce.

Gracze zatopieni w świecie Wiedźmina kojarzą zespół także z utworu Sword of the Witcher stworzonego specjalnie na potrzeby tej produkcji.

.

GRRR.pl: Kto odpowiada za utwór Sword of the Witcher?

Daray: Kompozytorem jest Peter. On miał pomysł na tę piosenkę. Za aranżacje klawiszy odpowiedzialny był Siegmar, klawiszowiec zespołu Vesania. Całość została nagrana w białostockim studio „Hertz”.

VADER - Sword Of The Witcher (OFFICIAL MUSIC VIDEO)

GRRR.pl: Nie da się ukryć, że piosenka promująca Wiedźmina nieco różni się od stylu, jaki prezentujecie na Waszych płytach. Czy praca nad nagraniem, które niekoniecznie skierowanie jest do fanów muzyki granej przez Vader, różniło się znacząco od wysiłku jaki zwykle wkładacie w tworzenie nowych kawałków?

Daray: Naszym zamierzeniem od samego początku było stworzyć numer inny od normalnych piosenek Vadera. Bez sensu byłoby zrobić klasyczny utwór metalowy. Chcieliśmy dostosować jego klimat do klimatu gry. Po drugie wiadomo, że nie każdy, kto gra w Wiedźmina musi słuchać muzyki metalowej. Chcieliśmy stworzyć coś co będzie przystępne dla wszystkich, a także sprawdzić się w trochę innym stylu. Wydaję mi się, że nam się udało. Jeśli chodzi o sam proces tworzenia i nagrywania, to nie różnił się niczym od normalnego. Jedyna różnica to taka, że zazwyczaj partie bębnów w Vaderze są bardzo szybkie. Wymagają dużego wysiłku fizycznego i psychicznego. Tym razem zadanie miałem lekko uproszczone i podczas nagrywania bębnów, aż tak się nie spociłem jak zawsze.

GRRR.pl: Ciężko było wyzbyć się nawyków związanych z ciężkim brzmieniem i nagrać coś zupełnie spokojnego?

Daray: Na co dzień oficjalnie gramy death metal. Ale każdy z nas szkoląc swój warsztat muzyczny czy rozgrzewając się przed koncertem gra albo ćwiczy różne rzeczy i motywy. Nie ograniczamy się tylko i wyłącznie do ciężkiego brzmienia. Często na próbach razem improwizujemy i są to motywy począwszy od metalowych klasyków po bity w stylu Prodigy. Staramy się być otwarci na muzykę każdego rodzaju.

GRRR.pl: Piosenka odbiega od prezentowanego przez Was na ogół stylu, ale nie przeszkadzało to w tym, aby grać ją na niedawno zakończonej trasie koncertowej. Jak publika przyjęła Sword of the Witcher?

Daray: Utwór ten jest bardzo prosty i czytelny. Na koncertach sprawdził się idealnie. Często nasi fani mają pretensje, gdy zrobimy jakiś numer trochę prostszy, wolniejszy, mniej brutalny. Najśmieszniejsze jest to, że zazwyczaj takie numery najlepiej sprawdzają się na żywo.

Od lewej: Nowy, Mauser, Peter, Daray
Od lewej: Nowy, Mauser, Peter, Daray

Daray: Ciężko mi powiedzieć jakie zdanie o tym utworze mają osoby, które nie mają pojęcia o istnieniu takiego zespołu jak Vader. Liczę na to, że dzięki temu utworowi parę osób zacznie słuchać naszej muzyki. Może skusi się nawet na nasz koncert, żeby zobaczyć jak ten utwór wychodzi na żywo. Kto wie… Zawsze przecież to jakaś promocja i reklama dla nas i naszej twórczości. Wydaję mi się, że całe to przedsięwzięcie wyjdzie dla nas na plus.

Peter na planie teledysku do Sword of The Witcher
Peter na planie teledysku do Sword of The Witcher

Daray: Muszę Cię zawieść, ale nie ma żadnego udziału. Muzykę tworzymy na próbach, na instrumentach. Oczywiście każdy z nas ma „laptopa”. Komputer na trasie zazwyczaj to nasze jedyne urządzenie za pośrednictwem, którego łączymy się i mamy kontakt z naszymi rodzinami i ze światem. Albo po prostu gramy w gry.

GRRR.pl: Wszyscy gracze kochający mocne brzmienia czekali aż to powiesz. Dzięki za wywiad.

.

Czytajcie uważnie GRRR.pl i czekajcie na kolejną wiadomość w której poznacie szczegóły konkursu związanego z Wiedźminem i zespołem Vader. Do wygrania kilka fantastycznych gier i gadżetów od CD Projektu.

.

Źródło fot.: www.vader.pl (za zgodą zespołu)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)