W Azji powstają bezzałogowe samoloty wojskowe na wodór

Na tajwańskim Uniwersytecie Cheng Kung powstał pierwszy w Azji samolot bezzałogowy. Sprzęt zasilany jest akumulatorami litowo jonowymi oraz ogniwami paliwowymi. Czy nowy wynalazek naukowców znajdzie zastosowanie w armii?

W Azji powstają bezzałogowe samoloty wojskowe na wodór
Marcin Krzewicki

17.05.2010 | aktual.: 11.03.2022 14:40

Na tajwańskim Uniwersytecie Cheng Kung powstał pierwszy w Azji samolot bezzałogowy. Sprzęt zasilany jest akumulatorami litowo jonowymi oraz ogniwami paliwowymi. Czy nowy wynalazek naukowców znajdzie zastosowanie w armii?

Jest to bardzo prawdopodobne. Mogą z niego również korzystać służby wywiadowcze. Oczywiście nie od razu. Samolot dopiero przeszedł swój chrzest bojowy. Zdalnie sterowany lot trwał 15 minut. W tym czasie samolot rozwinął prędkość 100 kilometrów na godzinę i osiągnął pułap 300 metrów.

Zbudowanie tej bezzałogowej maszyny kosztowało nieco ponad 50 000 zł. Sprzęt waży łącznie 22 kilogramy i ma 2 metry długości. Moc silnika elektrycznego, który jest główną jednostką napędową, wynosi 1KW. W przybliżeniu jet to 1,34 KM. Jak na takie maleństwo to osiągi są całkiem niezłe. Miejmy nadzieje, że bezzałogowy samolot dostanie wkrótce poważne zadanie do wykonania. Jeśli tak się stanie, to z pewnością o tym napiszemy.

Źródło: greenoptimistic

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.