Wacom Bamboo Fun Pen & Touch - wyraź siebie! [test]

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch - wyraź siebie! [test]02.10.2011 21:30
Wacom Bamboo Fun Pen & Touch
Wacom Bamboo Fun Pen & Touch
Jacek Klimkowicz

Kilka dni temu Wacom wprowadził nową serię tabletów graficznych Bamboo dedykowaną użytkownikom domowym. Do naszej redakcji trafiła mała wersja Bamboo Fun Pen & Touch. Kto powinien zainteresować się tym urządzeniem? Jak spisuje się w praktyce? Zapraszam do lektury recenzji!

Kilka dni temu Wacom wprowadził nową serię tabletów graficznych Bamboo dedykowaną użytkownikom domowym. Do naszej redakcji trafiła mała wersja Bamboo Fun Pen & Touch. Kto powinien zainteresować się tym urządzeniem? Jak spisuje się w praktyce? Zapraszam do lektury recenzji!

Unboxing x2, czyli co dostajemy

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch dostarczono nam wraz z opcjonalnym zestawem pozwalającym na pracę w trybie bezprzewodowym. W obu przypadkach pudełka zawierają minimum niezbędne do rozpoczęcia pracy.

Unboxing - Wacom Bamboo Fun Pen & Touch (small)
Unboxing - Wacom Bamboo Fun Pen & Touch (small)

W komplecie z tabletem są bezbateryjne pióro wraz z 3 zapasowymi końcówkami, kabel USB, płyta CD ze sterownikami, samouczkiem i instrukcją online, lakoniczny podręcznik szybkiej instalacji oraz ulotka z kodem uprawniającym do pobrania oprogramowania.

Szkoda tylko, że producent nie dołącza futerału, który ułatwiałby przenoszenie tabletu. Tym samym o etui trzeba zadbać we własnym zakresie.

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch - Wireless Kit
Wacom Bamboo Fun Pen & Touch - Wireless Kit
  • 147 x 92 mm i 2540 lpi (piórko),
  • 125 x 85 mm o 101,6 lpi (dotyk);

[*]bezbateryjne piórko z 2 przyciskami;

[*]rozpoznawane 1024 poziomy nacisku piórka;

[*]czujniki do wprowadzania danych za pomocą dotyku (multitouch) i piórka;

[*]4 programowalne przyciski ExpressKeys.

[/list]

Tablet graficzny Wacom Bamboo Fun Pen & Touch (small) jest dostarczany z oprogramowaniem Bamboo i aplikacjami Adobe Photoshop Elements 8 oraz ArtRage 3.0. Dostęp do dwóch ostatnich otrzymujemy po zarejestrowaniu urządzenia. Wspierane są platformy PC (Windows XP, Vista, 7) oraz Mac (MacOS X 10.4+).

Wygląd, obudowa i jakość wykonania

Klasyczny, prosty design i dbałość o detale to wyróżniki najnowszego tabletu Wacoma. Srebrna tafla powierzchni roboczej oraz obwódka dobrze komponują się z czernią przycisków i pasa z logo Bamboo.

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch
Wacom Bamboo Fun Pen & Touch

Ten ostatni jest jedynym błyszczącym elementem. Pozostałe powierzchnie są matowe i łatwe do utrzymania w czystości. Czarna "metka" Wacom pozwala na przymocowanie piórka do tabletu.

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch
Wacom Bamboo Fun Pen & Touch

Na spodniej stronie urządzenia znajdują się 4 gumowe nóżki, dzięki którym tablet graficzny Wacom Bamboo Fun Pen & Touch nie przesuwa się podczas pracy, oraz niewielka pokrywa. Jej demontaż jest niezbędny do instalacji akumulatora.

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch
Wacom Bamboo Fun Pen & Touch

Do wnęk pozwalających na montaż/przechowanie pozostałych akcesoriów wymaganych do komunikacji bezprzewodowej można dostać się, usuwając odpowiednie zaślepki.

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch
Wacom Bamboo Fun Pen & Touch

Tablet graficzny jest w całości wykonany z dobrych jakościowo tworzyw sztucznych. Wszystkie elementy są wzorowo spasowane. Sztywność konstrukcji nie daje powodów do narzekań.

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch - oprogramowanie

Wraz z tabletem Wacom Bamboo Fun Pen & Touch (small) otrzymujemy pokaźny pakiet oprogramowania. Po uprzedniej rejestracji możliwe jest pobranie aplikacji ArtRage 3 i Adobe Photoshop Elements 8. Nabywcy średniej wersji dostają dodatkowo program Corel Painter Essentials 4 i nowszą wersję PSE (9.0).

Bamboo Dock 1.avi

Nie zabrakło także zestawu aplikacji Bamboo. Znajdujący się na dołączonej płycie Bamboo Dock pozwala na wywołanie okna konfiguracji tabletu, skorzystanie z pomocy, wysłanie feedbacku do producenta czy uruchomienie kilku minigier/aplikacji, które pozwalają na dobrą zabawę z tabletem.

Panel konfiguracyjny - zakładka 1.
Panel konfiguracyjny - zakładka 1.

Możemy chociażby dorysować wąsy Mona Lisie czy uwolnić z klatek kilka ptaszków. Warto poświęcić nieco uwagi panelowi konfiguracyjnemu. Jest on podzielony na 5 zakładek.

Panel konfiguracyjny - zakładka 2.
Panel konfiguracyjny - zakładka 2.

Pierwsza pozwala zmienić orientację tabletu, przypisać funkcje przyciskom ExpressKeys, ustawić czas, po jakim urządzenie ma przejść w tryb energooszczędny i sprawdzić stan naładowania akumulatora.

Panel konfiguracyjny - zakładka 3.
Panel konfiguracyjny - zakładka 3.

Druga daje dostęp do ustawień piórka. Możliwe jest zdefiniowanie funkcji jego przyciskom, wybór trybu śledzenia oraz konfiguracja nacisku końcówki oraz gumki.

Panel konfiguracyjny - zakładka 4.
Panel konfiguracyjny - zakładka 4.

Dwie kolejne zakładki umożliwiają zmianę podstawowych opcji dotykowych oraz wybór obsługiwanych gestów (maks. 4-punktowy multitouch). Ostatnia zaś pozwala na dostosowanie menu podręcznego.

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch - praca z tabletem

Najnowszy Bamboo doskonale sprawdza się w roli dużego, wielodotykowego touchpada. Bardzo dobre własności ślizgowe oraz znakomite czułość i precyzja sprawiają, że bez żalu można rozstać się z myszą. Pracę ułatwia obsługa sporej liczby gestów, dzięki którym możemy np. błyskawicznie przełączać się między oknami/aplikacjami czy obracać, przewijać i powiększać obraz.

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch - handwriting.avi

Dołączone, niewymagające baterii piórko jest lekkie, dobrze się prezentuje i jest wygodne w użyciu. Materiały, z których zostało wykonane, są przyjemne w dotyku. Tablet poprawnie określa położenie piórka z odległości ~1,5 cm. Rozpoznawany jest również typ końcówki (gumka, rysik). Korzystając z piórka, możemy np. odręcznie sporządzać notatki, rysować czy retuszować zdjęcia.

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch - painting.avi

Precyzja wprowadzania do zastosowań domowych jest w pełni wystarczająca, podobnie jak liczba rozpoznawanych poziomów nacisku. Dużym plusem jest możliwość pracy bezprzewodowej. Tablet pozbawiony "ogona" działa równie dobrze jak z nim. Nie zauważyłem żadnych opóźnień w odwzorowywaniu ruchów czy spadku precyzji.

W każdej chwili możemy porzucić piórko i nawigować za pomocą palców. Tryb pracy (dotyk/piórko) jest sygnalizowany stosownym kolorem diody (odpowiednio niebieskim/białym). Wacom Bamboo Fun Pen & Touch działa na dołączonym akumulatorze ponad 10 godzin. Niestety, ładowanie baterii (via USB) trwa aż 6 godzin, a więc stosunkowo długo.

Podsumowanie

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch to tablet idealny dla użytkownika domowego, który czuje się ograniczony tradycyjnymi urządzeniami wejścia i chce spróbować czegoś nowego. Z jednej strony jest to gigantyczny, czuły i precyzyjny oraz funkcjonalny touchpad, który pozwala na sprawną nawigację, czyniąc obsługę komputera bardziej komfortową i intuicyjną.

Z drugiej zaś jest to solidny sprzęt, dobry na rozpoczęcie przygody z grafiką. Nieźle sprawdzi się podczas obróbki i retuszu zdjęć, pozwalając nabywcy na oswojenie się z piórkiem i przywyknięcie do innego sposobu pracy. Do tworzenia profesjonalnych ilustracji zdecydowanie lepszym wyborem będzie urządzenie z serii Intuos ze względu na większy, aktywny obszar roboczy oraz lepszą precyzję i większą liczbę rozpoznawanych poziomów nacisku piórka, wykrywanie przechyleń, etc.

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch (small)

[plus]elegancka, solidna i lekka konstrukcja

[plus]dobra precyzja i czułość

[plus]wygodne w użyciu bezbateryjne piórko

[plus]dobra obsługa gestów wielodotykowych

[plus]możliwość pracy w trybie bezprzewodowym

[plus]użyteczne oprogramowanie w komplecie

[plus]spore możliwości konfiguracji

[plus]długi czas działania na baterii (tryb bezprzewodowy)

[minus]nieco zbyt mały obszar aktywny

[minus]cena zestawu do łączności bezprzewodowej

[minus]długi czas ładowania akumulatora

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)