Wacom Intuos 5 Touch M – niezbędnik kreatywnego profesjonalisty [minitest]
Nowa generacja profesjonalnych tabletów piórkowych Wacom Intuos 5 Touch pozwala podążać jeszcze bardziej intuicyjną drogą twórczą, w pełni skoncentrować się na pracy bez konieczności odrywania wzroku od monitora. Wszystkich, którzy czują się ograniczeni standardowymi urządzeniami wejścia zapraszam do lektury recenzji wersji w rozmiarze M.
09.04.2012 | aktual.: 10.03.2022 15:00
Nowa generacja profesjonalnych tabletów piórkowych Wacom Intuos 5 Touch pozwala podążać jeszcze bardziej intuicyjną drogą twórczą, w pełni skoncentrować się na pracy bez konieczności odrywania wzroku od monitora. Wszystkich, którzy czują się ograniczeni standardowymi urządzeniami wejścia zapraszam do lektury recenzji wersji w rozmiarze M.
Unboxing, czyli co zawiera karton z tabletem Wacom Intuos 5 Touch M
Wacom, podobnie jak SteelSeries, nie słynie chyba z liczby dodatków dołączanych do swoich produktów. W wykonanym z dobrych jakościowo tektur, pokaźnych rozmiarów pudełku znajdują się:
- tablet Wacom Intuos 5 Touch M;
- bezbateryjne piórko Grip Pen;
- stojak na piórko Grip Pen;
- zestaw zapasowych końcówek (5 standardowych, 1 elastyczna, 1 szorstka i 3 twarde);
- pierścień ułatwiający wymianę wkładów;
- kabel USB o długości 2 metrów;
- płyta ze sterownikami;
- lakoniczna instrukcja obsługi;
- ulotka z kluczem uprawniającym do pobrania bonusowego pakietu oprogramowania.
W skład tego ostatniego wchodzą 3 aplikacje: Adobe Photoshop Elements 10, Auto SketchBook Express 2010 i Corel Painter Sketch Pad. W komplecie zabrakło futerału, który przydałby się podczas transportu.
Paczka dla naszej redakcji zawierała także opcjonalny zestaw do komunikacji bezprzewodowej (Wireless Accesory Kit). W jego skład wchodzą:
- akumulator litowo-jonowy o pojemności 4,3 Wh (1150 mAh);
- dwa miniaturowe moduły do komunikacji radiowej;
- ulotka \Szybki start.
Tablet piórkowy Wacom Intuos 5 Touch M jest dostępny w sprzedaży w cenach zaczynających się od ok. 1450 zł. Zakup akcesoriów do komunikacji bezprzewodowej wiąże się z wydatkiem przynajmniej 150 zł.
Wygląd, obudowa i jakość wykonania
Konstrukcja jest dobrze spasowana i należycie sztywna. Na stronie spodniej znajdują się cztery słusznych rozmiarów gumowe nóżki. Skutecznie zapobiegają one przemieszczaniu się tabletu nawet na śliskich powierzchniach. Są także dwie pokrywy. Pod jedną z nich znajduje się wnęka do montażu akumulatora. Aby zainstalować moduł do komunikacji bezprzewodowej należy usunąć stosowną zaślepkę.
Nie zabrakło, rzecz jasna, schowka na nanoodbiornik USB do komputera. Stawiająca lekki opór, przypominająca fakturą kartkę (dobrego) papieru powierzchnia robocza zapewnia wysoką precyzję, a jednocześnie optymalny ślizg, zarówno palca jak i piórka. Granice obszaru aktywnego są czytelnie oznaczone, a w razie potrzeby także podświetlane (3 stopnie intensywności do wyboru).
Stojak z antypoślizgową stopą, skrywający w swym wnętrzu 10 wkładów do piórka, jak również samo piórko Pen Grip, są bardzo dobrze wykonane. Piórko jest lekkie i świetnie leży w dłoni. Gumowa powierzchnia na obszarze chwytu sprawia, że nie wyślizguje się ono nawet wtedy, gdy dłoń jest wilgotna po wielu godzinach pracy. Przyciski funkcyjne zlokalizowane są w miejscu zapewniającym swobodny dostęp.
Wacom Intuos 5 Touch M – praca z tabletem
Praca w trybie bezprzewodowym jest bardzo komfortowa i nie wiąże się z zauważalnymi opóźnieniami czy stratą precyzji nawet, jeśli odległość między tabletem a komputerem przekracza 5 metrów. Ładowanie akumulatora trwa kilka godzin, ale za to na tablecie można działać bez konieczności ponownego ładowania (via USB) przez około 15 godzin, czyli mniej więcej tyle, ile deklaruje producent.
Obsługę tabletu Wacom Intuos 5 Touch M znakomicie usprawniają programowalne przyciski ExpressKeys oraz tarcza Touch Ring. Te pierwsze mają wypustki, które ułatwiają rozpoznawanie ich dotykiem. Jednocześnie położenie palca na którymkolwiek z nich skutkuje niemal natychmiastowym wyświetleniem czytelnego menu ekranowego Express View. Dzięki niemu wiemy ze stuprocentową pewnością, który przycisk wciskamy, bez odrywania wzroku od monitora.
Podobne menu wyświetla się gdy zostanie wciśnięty przycisk wewnątrz tarczy Touch Ring. Prezentowana jest wówczas infografika z opisem obsługiwanych funkcji i zaznaczoną tą aktualnie wybraną. Oczywiście nie zabrakło sygnalizacji w postaci diod LED umieszczonych wokół pierścienia. Trzeba przyznać, że tarcza sprawdza się doskonale przy przewijaniu, obracaniu czy powiększaniu zdjęć, zmianie wielkości pędzla czy przechodzeniu między warstwami.
Reakcja na dotyk jest szybka i bezbłędna, a czułość bardzo dobra. Bardzo przydatne jest również tzw. Radial Menu, które pozwala na zaprogramowanie do 8 funkcji, na dodatek w zależności od używanej aplikacji. Aby je wywołać należy dotknąć tablet w 3 punktach i przytrzymać. Menu pojawi się w miejscu, w którym aktualnie znajduje się kursor. Trzeba przyznać, że te wszystkie usprawnienia naprawdę przyspieszają pracę.
Precyzji z jaką oddawane jest położenie, nacisk i pochylenie piórka niczego nie mogę zarzucić. Nawet ja, na co dzień nie obcujący z tabletami piórkowymi, odczułem dużą różnice między tabletem Wacom Intuos 5 Touch M a Bamboo Fun Pen & Touch, który testowałem uprzednio, na korzyść tego pierwszego. Na dodatek producent przewidział dodatkowy tryb precyzyjny (Precision Mode), w którym działania piórka są odwzorowywane jeszcze dokładniej.
Obsługa gestów multitouch (do 10 punktów) również jest bardzo dobra, choć tu muszę przyznać, że niektóre gładziki zdają się lepsze mimo mniejszej powierzchni. Skoro mowa o tej ostatniej to muszę przyznać, że obszar roboczy w wersji M jest wystarczający do wielu zastosowań, ale po krótkiej styczności z tabletem Wacom Intuos 4 L uważam, że twórcy powinni raczej zainwestować w model dysponujący większą powierzchnią aktywną. Praca jest wówczas jeszcze bardziej komfortowa.
Podsumowanie
Można się maksymalnie skoncentrować na pracy bez potrzeby odrywania wzroku od monitora. Wykonywanie codziennych zadań ułatwia obsługa gestów multitouch. Krótko mówiąc poprzednia seria Inutos była udana, a nowa jest jeszcze lepsza, co widać na przykładzie tabletu piórkowego Wacom Intuos 5 Touch M.
Wacom Intuos 5 Touch M
[plus]wysoka jakość wykonania
[plus]miły dla oka, nowoczesny design
[plus]spory obszar aktywny, którego granice oznaczono diodami
[plus]znakomita precyzja i czułość
[plus]Express View, Radial Menu
[plus]programowalne tarcza Touch Ring i przyciski ExpressKeys
[plus]możliwość konfiguracji w zależności od programu
[plus]możliwość pracy w trybie bezprzewodowym
[minus]brak futerału ochronnego w zestawie
[minus]dość długi czas ładowania akumulatora
[minus]spora cena zestawu do łączności bezprzewodowej
[minus]odporność na zanieczyszczenia (zatłuszczenia) mogłaby być lepsza