Wakacje w tropikach - lekarze radzą, jak się przygotować

Wiem, do wakacji jeszcze trochę czasu zostało - ale zdaniem specjalistów, aby się odpowiednio przygotować do wyjazdu w tropiki, należy zacząć już kilka tygodni wcześniej. Centrum Informacji Medycyny Podróży udziela praktycznych wskazówek na co zwrócić uwagę, kiedy i jakie szczepionki przyjąć, oraz jak korzystać z opieki medycznej podczas urlopu.

Medyczne przygotowania do wakacji w tropikach (fot.: sxc.hu)
Medyczne przygotowania do wakacji w tropikach (fot.: sxc.hu)
Kira Czarczyńska

21.04.2012 23:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiem, do wakacji jeszcze trochę czasu zostało - ale zdaniem specjalistów, aby się odpowiednio przygotować do wyjazdu w tropiki, należy zacząć już kilka tygodni wcześniej. Centrum Informacji Medycyny Podróży udziela praktycznych wskazówek na co zwrócić uwagę, kiedy i jakie szczepionki przyjąć, oraz jak korzystać z opieki medycznej podczas urlopu.

Centrum Informacji Medycyny Podróży

Serwis uruchomiony przez Centrum Informacji Medycyny Podróży oferuje informacje i zalecenia dotyczące:

  • bezpieczeństwa zdrowotnego podczas wyjazdów zagranicznych,
  • szczepień oraz zapobiegania malarii dla osób udających się w rejony tropikalne,
  • rekomendacje w zakresie innych aspektów profilaktyki związanej z podróżowaniem.

Zawarte w nim informacje konsultują specjaliści w dziedzinie chorób wewnętrznych i medycyny tropikalnej - trzeba jednak wiedzieć, że zanim ruszymy w drogę, należy też skonsultować się bezpośrednio ze swoim lekarzem rodzinnym. Siłą rzeczy, żadna porada online tego nam nie zastąpi.

Jak więc się przygotowywać?

Zgodnie z informacjami CIMP, zwrócić uwagę należy przede wszystkim na:

  • leki w naszej apteczce - muszą się w niej znaleźć nie tylko farmaceutyki, które przyjmujemy na stałe, ale również leki przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, stosowane w przeziębieniach, przeciwalergiczne, krople do oczu łagodzące podrażnienia czy maści na oparzenia słoneczne. Wszystko to dobrze jest mieć ze sobą, ponieważ o ile tutaj, w Polsce, łatwo dostaniemy te środki nawet bez recepty, o tyle szukanie ich w obcym kraju może być skomplikowane.
  • inne środki w apteczce - przydać mogą się także: środki opatrunkowe, woda utleniona, sól fizjologiczna (np. do przemywania oczu lub ran), ale również na przykład jałowe igły i strzykawki na wypadek, gdybyśmy musieli skorzystać z pomocy medycznej w ośrodku zdrowia o niekoniecznie wysokim poziomie higieny. Pełną listę przydatnych rzeczy znajdziemy na stronie Apteczka podróżna (CIMP)(http://www.cimp.pl/apteczka-podrozna/).
  • szczepienia - niektóre z nich są wymagane i obowiązkowe, co oznacza, że bez ich przejścia w ogóle nie wjedziemy do danego kraju. Inne są jedynie zalecane, jednak te również dobrze jest skonsultować ze swoim lekarzem, który zna naszą historię medyczną i potrafi ocenić, które nieobowiązkowe szczepionki należałoby przyjąć. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, nie mających jeszcze tak sprawnego jak dorośli systemu odpornościowego.
  • profilaktykę malarii - jest ona najpowszechniejszą chorobą pasożytniczą w tropikach, wywołując 300 - 500 milionów (!) zachorowań rocznie. Nie ma na nią na razie skutecznej szczepionki, dlatego to właśnie profilaktyka może uchronić nas przed powiększeniem smutnej statystyki ofiar malarii. Możliwe jest stosowanie przeciwmalarycznych, zwane chemioprofilaktyką - oprócz tego jednak należy chronić się przed ukąszeniami komarów (moskitiera, środki odstraszające, odpowiednie ubranie w godzinach największej aktywności owadów).

Wiem oczywiście, że szykując się na wakacje nie mamy ochoty zastanawiać się nad tym, co może nam się przykrego przydarzyć podczas urlopu. Jednak - to właśnie odpowiednie przygotowanie przed wyjazdem jest kluczowe, jeśli nie chcemy takich niemiłych niespodzianek doświadczyć.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.