Walc z Lemem [klip]

Walc z Lemem [klip]
Ireneusz Podsobiński

13.04.2010 10:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zakochaliście się w filmie animowanym Walc z Baszirem? Więc możecie zacierać rączki na kolejną produkcję Ariego Folmana. Reżyser wziął pod lupę naszego topowego autora fantastyki, Stanisława Lema, i jego opowiadanie Kongres futurologiczny. W sieci pojawiły się pierwsze fragmenty filmu The Congress - obejrzyjcie koniecznie!

Zakochaliście się w filmie animowanym* Walc z Baszirem*? Więc możecie zacierać rączki na kolejną produkcję Ariego Folmana. Reżyser wziął pod lupę naszego topowego autora fantastyki, Stanisława Lema, i jego opowiadanie Kongres futurologiczny. W sieci pojawiły się pierwsze fragmenty filmu The Congress - obejrzyjcie koniecznie!

Opis wydawcy: Kongres futurologiczny, którego narratorem i bohaterem jest znany doskonale czytelnikom Lema ? choćby z Wizji lokalnej, Pokoju na Ziemi i Dzienników gwiazdowych ? Ijon Tichy, przedstawia antyutopijną wizję społeczeństwa przyszłości. Futurologiczny koszmar ukazany został w obrazie świata, którego materialną i duchową nędzę maskują halucynacje wywołane działaniem środków chemicznych. Środki te, rozpylone w powietrzu, sprawiają, że postrzegana "rzeczywistość" jawi się mieszkańcom owego świata w postaci sielankowych projekcji ich marzeń i pragnień. Lem posłużył się tu po mistrzowsku alegorycznym chwytem, którego sens ? po dwudziestowiecznych doświadczeniach totalitarnej propagandy i masowych eksperymentów socjotechnicznych ? nie wymaga szczególnych objaśnień.

Adaptacja jest dość luźno oparta na twórczości Lema. Głównym bohaterem nie będzie mężczyzna, lecz kobieta - w tej roli Robin Wright. Gra ona samą siebie, czyli aktorkę, której kariera mocno podupadła. Jeśli wierzyć zapowiedziom, gdy bohaterka obudzi się w przyszłości, film aktorski zmieni się w animację. Nie jestem tego tak do końca pewny, gdyż mam wrażenie, że powyższe fragmenty mają miejsce także w "przeszłości". Mam rację? Niech mnie oświeci ktoś, kto czytał to opowiadanie.

Data premiery nie jest jeszcze znana.

Foto: /Film

Źródło: /Film

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)