Watson - superkomputer, który zna odpowiedź na każde pytanie

Strona głównaWatson - superkomputer, który zna odpowiedź na każde pytanie
17.06.2010 21:00
Watson - superkomputer, który zna odpowiedź na każde pytanie
Marek Maruszczak
Marek Maruszczak

Przynajmniej według firmy IBM, która odpowiada za jego budowę. Superkomputer ma wziąć udział w teleturnieju Jeopardy! (odpowiednik polskiego Va banque) i wygrać z kilkoma byłymi mistrzami.

Przynajmniej według firmy IBM, która odpowiada za jego budowę. Superkomputer ma wziąć udział w teleturnieju Jeopardy! (odpowiednik polskiego Va banque) i wygrać z kilkoma byłymi mistrzami.

IBM już od trzech lat pracuje nad Watsonem. Komputer został poddany treningowemu testowi, w którym wzięło udział kilku byłych uczestników teleturnieju oraz Todd Alan Crain, znany z Onion News, w charakterze prowadzącego. Superkomputer wygrał wszystkie przeprowadzone rundy, co wróży mu sukces również w oficjalnych zmaganiach.

Co ciekawe Deep Blue, komputer skonstruowany przez IBM, który w 1997 roku wygrał w szachy z Kasparowem miał również wziąć udział w Jeopardy!. Z planów tych jednak zrezygnowano.

Wyzwanie stawiane przed superkomputerem nie jest proste ponieważ do wygrania teleturnieju, potrzebna jest nie tylko precyzyjne wyszukiwanie faktów, ale również umiejętność posługiwania się językiem, na poziomie wystarczającym do sformułowania odpowiedzi w formie pytającej.

Jeden algorytm nie byłby w stanie sprostać takiemu zadaniu. Dlatego Watson wykorzystuje niezależnie od siebie setki algorytmów, które w tym samym czasie formułują wiele potencjalnie poprawnych odpowiedzi. Ostatecznie spośród wielu możliwych wariantów wybierany jest ten, który powstał w wyniku działania największej liczby niezależnych algorytmów.

Dla uczonych pracujących nad ulepszaniem sztucznej inteligencji, sukces Watsona będzie wydarzeniem tej samej rangi co zwycięstwo Deep Blue. Jeżeli superkomputer rzeczywiście zdoła wygrać teleturniej, to powinien być również w stanie prowadzić konwersacje z ludźmi, na poziomie jakiego nie osiągnęła dotąd żadna maszyna. Czy tak się stanie rzeczywiście dowiemy się za kilka miesięcy. Teleturniej, w którym weźmie udział superkomputer ma odbyć się jeszcze tej jesieni.

Źródło: Dvice

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)