Wielki test polskich bankomatów. Który najszybszy? Gdzie najwięcej reklam?

Wielki test polskich bankomatów. Który najszybszy? Gdzie najwięcej reklam?

Zdjęcie bankomatu pochodzi z serwisu shutterstock.com
Zdjęcie bankomatu pochodzi z serwisu shutterstock.com
Adam Bednarek
23.09.2015 07:43, aktualizacja: 10.03.2022 10:04

Sprawdziliśmy, gdzie najlepiej wypłacać pieniądze, a których bankomatów lepiej unikać.

Marcin Kosman, autor książki "Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych", na swoim Facebooku zauważył ostatnio ciekawą rzecz: postęp, wszystko się rozwija, a bankomaty jak działały wolno, tak nadal działają. I co gorsza - pojawia się na nich coraz więcej reklam. Owszem, to nie do końca tak, że nic się nie zmienia. Bankomaty umożliwiają wypłatę telefonem, niedługo standardem będzie zbliżeniowe wypłacanie pieniędzy:

Euronet Polska przygotowuje się do wdrożenia technologii NFC w urządzeniach należących do sieci. Obecnie jest jednak za wcześnie, by mówić o datach i szczegółach projektu

Nie jest to zupełna nowość, bo podobną opcję znajdziemy w bankomatach ING. Jednak tam korzystać mogą tylko klienci banku, niebawem zbliżeniowo wypłacimy gotówkę wszyscy.

Odcisk palca zamiast karty

Niewykluczone, że niedługo karty zastąpią nasze palce, bo kolejne banki planują wykorzystać technologię biometryczną. Dodajmy do tego możliwość wzięcia gotówki z Gotówkomatu (automatu pozwalającego wziąć pożyczkę na dowód, bez posiadania konta w banku), a okaże się, że tego typu transakcje są w Polsce bardzo rozwinięte.

Co rzecz jasna nie oznacza, że są idealne. Postanowiliśmy sprawdzić, jak działają najpopularniejsze bankomaty. Skupiliśmy się na czasie wypłaty oraz ilości wyświetlanych reklam. Procedura była taka sama: stoper włączony został w chwili włożenia karty do czytnika, zatrzymywany przy odbiorze gotówki. Któremu z bankomatów zajęło to najwięcej czasu, a który jest prawdziwym sprinterem?

  1. Planet Cash

398246648184582606

To jeden z najpopularniejszych bankomatów w Polsce. Jest darmowy, więc korzystać mogą z niego klienci wszystkich banków bez ryzyka odsetek. Na dodatek obsługuje bankomaty wielu innych banków, więc trafić można na niego nie tylko w centrach handlowych, ale też ulicach, pod logo znanej finansowej marki. Niestety - nie jest to demon prędkości.

Czas wypłaty: 55 sekund

Liczba reklam: 3

Wypłata gotówki od: 20 zł

  1. Euronet

398246648184910286

Euronet choruje na tę samą chorobę co konkurencyjny Planet Cash. Wypłaty są darmowe dla wszystkich, więc firma odbija to sobie wyświetlając reklamy. Sporo reklam...

Czas wypłaty: 42 sekundy

Liczba reklam: 3

Wypłata gotówki od: 50 zł

  1. ING

Klienci banku mają lepiej, bo już mogą wypłacać zbliżeniowo. Reszta musi uzbroić się w cierpliwość, bowiem wypłata trochę czasu zajmuje. Reklamy są nieco mniej uciążliwe niż w przypadku poprzednich bankomatów, gdyż dotyczą usług banku. Co nie zmienia faktu, że są.

Czas wypłaty: 41 sekund

Liczba reklam: 2

Wypłata gotówki od: 50 zł

  1. Raiffeisen Polbank

Nieprzyjemny bankomat, bo trzeba się naklikać - wypłacając pieniądze musiałem wybierać, z którego konta (oszczędnościowego, głównego i tak dalej) chcę wyjąć gotówkę. Trochę niepotrzebne utrudnienie, które wydłuża proces. Przyczepić można się też do bankowej oferty, która mnie, jako klienta innego banku, po prostu nie interesowała.

Niektóre bankomaty są naprawdę klimatyczne...
Niektóre bankomaty są naprawdę klimatyczne...

Czas wypłaty: 40 sekund

Liczba reklam: 1

Wypłata gotówki od: 20 zł

  1. Millenium

Jak widać - ligowy średniak. Nie za szybko, ale też nie powolnie.

Czas wypłaty: 36 sekund

Liczba reklam: 1

Wypłata gotówki od: 50 zł

  1. Eurobank

Duży plus za brak reklam, choć czas wypłaty mógłby być nieco lepszy.

...ale niektóre nie zachęcają do podjęcia pieniędzy
...ale niektóre nie zachęcają do podjęcia pieniędzy

Czas wypłaty: 35 sekund

Liczba reklam: 0

Wypłata gotówki: od 50 zł

  1. WBK

To najlepszy bank dla tych, którzy potrzebują drobnych sum. Bez potwierdzenia wypłacić można nawet “dychę”! Biorąc to pod uwagę przestaje kłuć w oczy jedna reklama.

Zdjęcie klawiatury pochodzi z serwisu shutterstock.com
Zdjęcie klawiatury pochodzi z serwisu shutterstock.com

Czas wypłaty: 32 sekundy

Liczba reklam: 1

Wypłata gotówki od: 10 zł

  1. Skok24

W tym bankomacie reklamę widzimy przed włożeniem karty - z jednej strony to nie aż tak uciążliwa promocja, z drugiej bank jednak logo innej firmy nas atakuje. Na szczęście później żadnych spotów nie ma, za to jest wypłata już od 20 zł. Duży plus.

Czas wypłaty: 30 sekund

Liczba reklam: 0 (w trakcie transakcji)

Wypłata gotówki od: 20 zł

  1. PKO BP

Zdjęcie karty pochodzi z serwisu shutterstock.com
Zdjęcie karty pochodzi z serwisu shutterstock.com

PKO BP jest bardzo szybkie, ale niestety dużo traci na tym, że wypłacać można dopiero od 50 zł. Gdybyśmy brali to pod uwagę, to bankomat byłby w naszym zestawieniu nieco niżej - warto o tym pamiętać, jeżeli wolicie wypłacać drobniejsze sumy. Jeśli zależy wam na czasie, to parę sekund na pewno uda się zaoszczędzić.

Czas wypłaty: 29 sekund

Liczba reklam: 0

Wypłata gotówki od: 50 zł

  1. Pekao SA

Gdyby nie jedna reklama związana z bankowymi usługami - bankomat idealny. Dosyć szybki, z większym wyborem banknotów, nic tylko wypłacać.

Czas wypłaty: 27 sekund

Liczba reklam: 1

Wypłata gotówki od: 20 zł

Rzecz jasna gdyby ktoś z was chciałby samemu przeprowadzić taki test, to wyniki mogłyby się różnić. Np. testując “swoje” Euronety uzyskałem taki wynik. Ale wypłacając pieniądze w Warszawie stałem przy bankomacie mniej więcej dwa razy tyle. Wszystko zależy więc od “stanu” danego bankomatu, a także refleksu. Ja wypłacałem normalnie, tak jak zwykle, żeby uzyskać “przeciętny” wynik. Pewnie gdybym szybciej wpisywał PIN oraz błyskawicznie wciskał przyciski udałoby się urwać 2 sekundy więcej.

W bankomatach wypłacisz nawet 10 zł

Różnice mogą występować również w rubryce “wypłata gotówki od”. To akurat dobra wiadomość. Coraz więcej firm pozwala na wyciągnięcie mniejszych kwot. Idą nam na rękę? Niekoniecznie.

Zdjęcie bankomatu pochodzi z serwisu shutterstock.com
Zdjęcie bankomatu pochodzi z serwisu shutterstock.com

Portal cashless.pl pisał, że “właściciele bankomatów dostają ok. 1,3 zł za każdą wypłatę gotówki, niezależnie od jej kwoty”. Nic więc dziwnego, że zależy im na tym, żebyśmy częściej podchodzili do urządzeń. Nie wszędzie jednak zmiany już zaszły i jak widać wciąż w niektórych wypłaty zaczynają się od 50 zł.

Ale bankomaty pozwalają nie tylko na wypłatę pieniędzy. Coraz więcej z nich oferuje dodatkowe usługi, na przykład doładowanie konta. Czy warto z tego korzystać? Moje doświadczenia odradzają takich aktywności. W jednym z bankomatów próbowałem doładować konto. Oznacza to większą ilość reklam, dodatkowe klikanie, wpisywanie numeru, potwierdzanie go, by po chwili dostać komunikat, że… usługa nie jest dostępna! Dokładnie to samo było tydzień później. Nawet gdyby udało mi się wpłacić pieniądze na telefoniczne konto, to zajęło mi to tyle czasu, że prościej po prostu doładować przez Internet lub zrzucić odpowiedzialność na panią w kiosku.

Wnioski? Wypłata gotówki zajmie nam około 30 sekund - rzadko kiedy to trwa mniej. Cieszy fakt, że bankomaty dają nam coraz więcej opcji, ale samo ich funkcjonowanie pozostawia wiele do życzenia. Podchodząc do każdego z nich miałem wrażenie, że "mulą". Bez żadnego wyjątku. Czekamy na zbliżeniowe transakcje, które przyspieszą ten proces, tak jak zmieniły zakupy w sklepie?

Jeżeli twojego bankomatu nie ma w naszym zestawieniu, to przede wszystkim dlatego, że transakcje realizował Euronet lub Planet Cash.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)