Wielozadaniowy nóż dla profesjonalisty. Przyda się na wypadzie za miasto

Wielozadaniowy nóż dla profesjonalisty. Przyda się na wypadzie za miasto

Nóż roboczy przyda się podczas prac obozowych i rozpalania ognia
Nóż roboczy przyda się podczas prac obozowych i rozpalania ognia
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek
23.05.2018 15:32, aktualizacja: 23.05.2018 15:44

Na wyjazdach survivalowych nie wystarczy dobry nóż, trzeba również wiedzieć, jak się nim posługiwać. Odpowiednio wyprofilowana głownia i dobrej jakości stal w połączeniu z umiejętnościami potrafią zdziałać cuda.

Poniżej znajdziesz kilka profesjonalnych noży myśliwskich i roboczych. Każdy z nich znajdzie zastosowanie podczas różnych czynności obozowych.

Dla myśliwych i survivalowców

Profesjonalny nóż roboczy to nie lada skarb. Najlepiej wybrać ostrza stałe, wykonane w technologii full tang, w których ostrze i rękojeść wykonane są z jednego kawałka metalu.

381455382440453020
© Shutterstock

Nóż myśliwski nie musi wytrzymywać tak dużego nacisku jak typowe ostrze robocze, dlatego z powodzeniem możesz wybrać model składany. Należy jednak szczególnie uważać na mechanizm blokujący. Jeśli do środka dostanie się brud, może ulec uszkodzeniu i zepsuć się w najbardziej niespodziewanym momencie.

Zwróć uwagę na rękojeść

Dobra rękojeść powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa, które da ci pewność, że nóż nie będzie ślizgał ci się w dłoni podczas użytkowania. Liczy się przede wszystkim twoje bezpieczeństwo. Poza tym rękojeść powinna dobrze leżeć w dłoni. Jeśli obawiasz się, że nóż będzie się zbyt często brudzić, zawsze możesz wybrać taki z gładką rękojeścią wykonaną z drewna lub kości. Wygląda efektownie i nie musisz zaprzątać sobie głowy przesadną pielęgnacją oraz zalegającym w rowkach kurzem.

Głownia jest najważniejsza

Jeśli myślisz, że kształt ostrza noża myśliwskiego jest kwestią czysto estetyczną, to nie masz racji. Każda krzywizna, a także kształt czubka i grzbietu mają swoje zastosowanie i przeznaczenie. Dla przykładu noże typu clip point i drop point z grzbietem opadającym lekko w stronę czubka, łączą w sobie przyzwoite właściwości tnące i przebijające, przy zachowaniu stosunkowo dużej wytrzymałości głowni.

381455382440846236
© Shutterstock

Noże typowo robocze łączą w sobie doskonałe właściwości tnące z wysoką wytrzymałością ostrza. Własności przebijające nie stanowią tu priorytetu. W związku z tym są to przeważnie ostrza o prostym lub delikatnie wygiętym brzuścu, których grzbiet nie jest naostrzony i delikatnie opada w dół. Takie ostrza mogą stwarzać pewne trudności podczas oprawiania zwierzyny, ale za to dobrze sprawdzą się w nacinaniu, struganiu czy nawet rąbaniu drewna. Przecięcie grubszych gałęzi może wymagać sporo siły. Do poważniejszych czynności lepiej zabrać ze sobą poręczny toporek lub maczetę.

Niezależnie od tego, czy wybierasz ostrze o zastosowaniach typowo roboczych, czy myśliwskich, należy pamiętać, że powinno ono spełniać podstawowe wymagania. Czynności obozowe, oprawianie zwierzyny czy przygotowanie i rozpalenie ogniska wymaga dobrego noża, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)