Wiersz poleceń dla początkujących: ipconfig, czyli jak pokonać problemy z adresem IP

Wiersz poleceń dla początkujących: ipconfig, czyli jak pokonać problemy z adresem IP

Mateusz Gołąb
13.12.2008 10:00

Dzięki poleceniu ipconfig z Windows XP/Vista można poradzić sobie z niektórymi problemami związanymi z połączeniem internetowym i dynamicznym przydzielaniem lokalnych adresów IP. Z jego pomocą zmienicie przypisany do Waszego komputera adres IP - o ile jest to robione automatycznie poprzez DHCP.

Dzięki poleceniu *ipconfig *z Windows XP/Vista można poradzić sobie z niektórymi problemami związanymi z połączeniem internetowym i dynamicznym przydzielaniem lokalnych adresów IP. Z jego pomocą zmienicie przypisany do Waszego komputera adres IP - o ile jest to robione automatycznie poprzez DHCP.

Ipconfig jest poleceniem wiersza poleceń i najlepiej otworzyć sobie wybierając w Windows XP opcję Uruchom, a potem wpisać cmd i nacisnąć OK. W Windows Vista jest wygodniej - klikamy menu Start i w polu wyszukiwania wklepujecie cmd i naciskacie Enter.

Teraz można wpisać już polecenie, które wpisane bez jakiegokolwiek parametru poda nam m.in. adres IP waszego komputera (to najszybsza metoda, aby o nim się dowiedzieć). Kiedy macie problemy ze swoim routerem za pomocą którego jesteście podłączeni do sieci, możecie spróbować najpierw zwolnić adres IP,, wpisując w wierszu poleceń:

ipconfig /release

Aby z powrotem połączyć się z internetem, trzeba przydzielić nowy adres:

ipconfig /renew

To pomoże przydzielić nowy adres - ale tylko wtedy, gdy korzystacie z własnego routera oraz macie dynamicznie przydzielany adres IP.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)