Więzienie za pompę ciepła lub klimatyzator. Prawo mówi wprost
Pompa ciepła czy klimatyzator to urządzenia, które nie powinny sprowadzać na swoich właścicieli kłopotów. W pewnych okolicznościach możliwe jest jednak, że praca tego typu sprzętu w niektórych przypadkach może wiązać się nawet z aresztem.
Pompy ciepła i klimatyzatory są urządzeniami, które zyskują w Polsce na popularności. Szczególnie te pierwsze w połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi są dobrą alternatywą dla innych źródeł ogrzewania. Trzeba jednak uważać, by ekologiczna inwestycja nie zamieniła się w kłopoty dla inwestora.
"Dziennik Gazeta Prawna" informował jakiś czas temu o sprawie przedsiębiorcy prowadzącego sklep spożywczy. Trafił on do sądu w związku ze skargami na zbyt głośno pracujący agregat klimatyzacji. Sprawa skończyła się karą grzywny, ale prawo przewiduje bardziej dotkliwe sposoby na wymierzenie sprawiedliwości.
Prawnik potwierdza - głośny klimatyzator może wiązać się z karą
Radca prawny Marcin Nagórek potwierdził, że zbyt głośna praca takich urządzeń jak klimatyzator może wiązać się z daleko idącymi konsekwencjami. Na mocy art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń możliwe jest ukaranie za różne źródła hałasu. Ten fragment kodeksu mówi, że "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".
Kara za klimatyzator lub pompę ciepła
Prawo przewiduje różne sposoby na ukaranie kogoś, kto zakłóca spokój. Sąd może nałożyć na ukaranego grzywnę w wysokości od 20 do 5000 złotych, zarządzić areszt o długości od 5 do 30 dni lub nałożyć karę ograniczenia wolności, która może potrwać miesiąc.
Nie tylko klimatyzator może być źródłem kłopotów. Powietrzna pompa ciepła działa na zbliżonej zasadzie i choć poprawnie zamontowana nie powinna hałasować, tak w przypadku popełnienia błędu podczas montażu urządzenie może być słyszalne.
Agata Borodziuk, kierownik działu pomp ciepła w firmie Polenergia Pompy Ciepła wskazuje, że jednostka zewnętrzna pompy ciepła powinna być umieszczona w odpowiedniej odległości od granicy działki, by hałas nie przeszkadzał sąsiadom. Ponadto poprawny montaż urządzenia powinien gwarantować, że nie będzie ono pracować zbyt głośno i nie będzie słyszalne ani w dzień, ani w nocy.
Prawo dopuszcza, by na granicy posesji w zabudowie jednorodzinnej poziom hałasu wynosił maksymalnie 50 dB(A) w ciągu dnia. W nocy dopuszczalny poziom hałasu jest trochę niższy i wynosi 40 dB(A).
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii