Wii U: Nowa generacja konsol według Nintendo już się zaczęła. Warto było czekać?

Strona głównaWii U: Nowa generacja konsol według Nintendo już się zaczęła. Warto było czekać?
19.11.2012 03:38
Wii U: Nowa generacja konsol według Nintendo już się zaczęła. Warto było czekać?
Redakcja Gadżetomanii
Redakcja Gadżetomanii

Nintendo do tej pory kojarzyło się raczej z rozrywką familijną. Firma twierdzi jednak, że jej nowa konsola, która właśnie zadebiutowała na rynku, przeznaczona jest zarówno dla graczy okazjonalnych, jak i hardkorowców. Amerykańskie media podzieliły się już pierwszymi wrażeniami na temat sprzętu i gier.

Nintendo do tej pory kojarzyło się raczej z rozrywką familijną. Firma twierdzi jednak, że jej nowa konsola, która właśnie zadebiutowała na rynku, przeznaczona jest zarówno dla graczy okazjonalnych, jak i hardkorowców. Amerykańskie media podzieliły się już pierwszymi wrażeniami na temat sprzętu i gier.

Padlet: jak tym grać?

Wii U nie jest zauważalnie mocniejsze ani od Xboxa 360, ani od PlayStation 3. To nie lepsza grafika ma nas przekonać do konsoli, tylko dołączany do zestawu padlet, czyli – tak, dobrze się domyślacie – połączenie pada z tabletem.

Jak się z tego właściwie korzysta? Na środku znajduje się dotykowy ekran o przekątnej 6,2 cala (rozdzielczość 854 x 480), a po bokach dwie gałki analogowe, krzyżak i przyciski. Na mały ekranik można przerzucić obraz z telewizora, gdy domownicy będą chcieli obejrzeć nowy odcinek ulubionego kulinarnego show. Ale ma on ciekawsze opcje: może posłużyć jako celownik snajperki, skaner otoczenia, wyświetlić mapę czy słowa piosenki w grze karaoke.

390148553265590005

Padlet jest sporo cięższy od tradycyjnych kontrolerów - waży aż pół kilograma! Innowacyjny kontroler można trzymać zarówno w poziomie, jak i w pionie, zależnie od tego, co chce się zrobić.

Gry: Mario znowu rządzi

Pierwsze gry zostały już zrecenzowane i o niektórych wypowiedziano się w całkiem ciepłych słowach. Oto jak obecnie wyglądają oceny najlepszej piątki według zbierającego recenzje serwisu Gamerankings:

  1. New Super Mario Bros. U - 83,97%
  2. Batman: Arkham City - Armored Edition – 83,00%
  3. Darksiders II - 82,50%
  4. Scribblenauts Unlimited - 78,10%
  5. Nintendo Land - 75,13%

Pierwsze wnioski: faktycznie, aż dwie z pięciu gier to tytuły raczej dla hardkorowych graczy (Batman: Arkham City i Darksiders II). Pierwsze próby dotarcia do nich można uznać za udane.

[solr id="gadzetomania-pl-315980" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://gadzetomania.pl/4493,playstation-2-krolowa-konsol" _mphoto="001-ps2-scr-315980-270x1-0fbf605.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4672[/block]

Do kategorii gier nieco poważniejszych zalicza się również ZombiU (ocena 67,25%), w której pokładano duże nadzieje, bo była to – w odróżnieniu od dwóch wyżej wymienionych – pozycja tworzona od początku z myślą o konsoli Nintendo (Batmana i Darksiders znamy już z PlayStation 3 i Xboxa 360). Jeśli wierzyć pierwszym recenzjom, zombiaki straszące z dwóch ekranów jednocześnie nie okazały się aż tak straszne.

390148553266114293

Do pierwszej piątki nie załapało się też Ninja Gaiden 3: Razor's Edge (ocena 60%), które miało być najbardziej krwawą odsłoną i tak już bardzo krwawej serii.

Pierwsze miejsce przypadło wąsatemu hydraulikowi Mario. To naprawdę imponujące. Od prawie trzydziestu lat Nintendo udaje się sprawiać, że seria gier polegających na pędzeniu w prawo, zbieraniu monet i wskakiwaniu przeciwnikom na głowy aż tak cieszy. Wśród zalet najnowszej odsłony wymieniany jest rewelacyjny tryb kooperacji.

Wrażenia: jest dobrze, ale bez rewelacji

Redakcje narzekały między innymi na to, że już na starcie trzeba było ściągnąć dużą aktualizację systemu (redaktorom GameInformera zajęło to godzinę, niektórym jeszcze dłużej), by w pełni cieszyć się jego możliwościami.

Dziennikarze GameInformera po przetestowaniu większości dostępnych na starcie tytułów zwracają uwagę na fakt, że twórcy będą musieli wybierać pomiędzy ciekawym wykorzystaniem dwóch ekranów jednocześnie a takim konstruowaniem gry, by dawała ona przyjemność wyłącznie na małym ekranie. Nintendo Land jest ich zdaniem świetnym przykładem tego, jak ciekawe rzeczy można robić z padletem, ale większość z nich nie działa, gdy nie korzysta się jednocześnie z obu ekranów.

390148553266507509

Redakcje chwalą wykonanie i wygląd konsoli. Serwis Joystiq twierdzi wręcz, że obcowanie z nią to "futurystyczne doświadczenie" i krok w przyszłość. Z kolei amerykański Forbes zauważa słusznie, że konsola została już wyprzedana w Stanach i trafiła na aukcje internetowe w zawyżonych cenach.

[solr id="gadzetomania-pl-315298" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://gadzetomania.pl/4527,15-powodow-dla-ktorych-warto-zagrac-w-assassins-creed-iii" _mphoto="001-ac3-scr-315298-270x1-920e797.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4673[/block]

Na premierę Wii U Nintendo uruchomiło też sklep internetowy wzorowany na iTunes. Będzie on również dostępny w Polsce, gdy konsola wejdzie u nas do sprzedaży (30 listopada).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)