Wikibrednie dowodem w sądzie

źródło: Flickr/azrainman
źródło: Flickr/azrainman
Gniewomir Świechowski

04.07.2009 21:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brytyjska prokuratura doradza policjantom, aby używali Wikipedii przygotowując dowody.

Brytyjska prokuratura doradza policjantom, aby używali Wikipedii przygotowując dowody.

Sądowy ekspert specjalizujący się w sztukach walki i broni Mark Finn, powiedział The Police Review, że prokuratura radzi policjantom, aby przygotowując materiały dla sądu posługiwali się Wikipedią. Twierdzi, że gdy poproszono go o ekspertyzę policjanci wręczyli mu materiały żywcem przedrukowane z internetowej encyklopedii.

[cytat]Dowodzący oficer powiedział mi, że prokuratura radziła mu, aby informacji o użytej broni szukał w Wikipedii i już miał takie materiały zaprezentować w sądzie - powiedział Finn.[/cytat]

Dodał również, że informacje z Wikipedii były prawdziwe tylko w połowie, a reszta to kompletne brednie. Jest zszokowany, że z pozoru poważna instytucja ryzykuje przedstawienie w sądzie niedokładnych lub wręcz fałszywych informacji. Niestety, trudno się z nim nie zgodzić, ponieważ nawet media niejednokrotnie podawały niesprawdzone fakty za Wikipedią.

Przeciętny użytkownik Wiki rozsądnie przyjmuje, że lepiej nie sprawdzać tam dawkowania leków, za to bez większych konsekwencji może poszukać daty urodzenia, czy śmierci jakiegoś celebryty. Wie, że w 9 wypadkach na 10 otrzyma dokładną informację i go taka skuteczność satysfakcjonuje.

Gdy prawnik zakłada taki margines błędu doradzając policjantowi zostaje tylko załamać ręce.

Źródło: The Register

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)