Windows Box, OEM i Upgrade - czym się różnią?

Strona głównaWindows Box, OEM i Upgrade - czym się różnią?
09.02.2010 17:00
Windows Box, OEM i Upgrade - czym się różnią?
Paweł Cebula
Paweł Cebula

Od chwili premiery Windows 7 upłynęło już sporo czasu. Część z Was na pewno zdążyła już nabyć najnowszą wersję systemu Microsoftu - inni dopiero planują. Gdy już zdecydujemy, którą wersję Windowsa chcemy, pozostaje jeszcze wybór rodzaju licencji. Czym różni się BOX, OEM i Upgrade?

Od chwili premiery Windows 7 upłynęło już sporo czasu. Część z Was na pewno zdążyła już nabyć najnowszą wersję systemu Microsoftu - inni dopiero planują. Gdy już zdecydujemy, którą wersję Windowsa chcemy, pozostaje jeszcze wybór rodzaju licencji. Czym różni się BOX, OEM i Upgrade?

W kwestii licencjonowania produktów Microsoftu od dłuższego czasu panuje - najdelikatniej mówiąc - spory bałagan. Dochodzi wręcz do sytuacji, gdy zapisy licencji użytkowania mają się nijak do tego, co możemy znaleźć na stronie Microsoftu lub przeczytać w wypowiedziach "kompetentnych" przedstawicieli koncernu z Redmond.

Dla większości użytkowników różnica między OEM a „Boksem” (może poza ceną) jest niewielka - z perspektywy Microsoftu jest dość duża. Przed zakupem warto dobrze zapoznać się z poszczególnymi licencjami, tak aby dokonać odpowiedniego wyboru i uniknąć sytuacji, w której kupujemy system za niemałe pieniądze, ale przy pierwszej kontroli okazuje się, że posiadamy go bezprawnie, łamiąc zapisy umowy.

  • OEMphoto position=\inside\89887/photoDla bardzo wielu osób jest to właściwie jedyna możliwość stania się posiadaczem w pełni funkcjonalnego i legalnego systemu Microsoftu. Wszystko za sprawą ceny, która w zależności od wersji może wynosić nawet połowę \normalnego\ wydania pudełkowego. Zapisy EULA(http://pl.wikipedia.org/wiki/EULA) na przestrzeni lat zmieniały się, ale nadal są dość przyjazne przeciętnemu użytkownikowi.Windows w wersji OEM jest przede wszystkim \przywiązany\ do konkretnego komputera. Z reguły możemy go odinstalowywać i ponownie instalować dowolną ilość razy. Jednak, gdy wykonamy tę czynność więcej niż 10 razy pojawi się konieczność aktywowania systemu za pośrednictwem telefonu - co jest pewnym utrudnieniem w stosunku do wygodnej aktywacji internetowej.Część osób zastanawia się, co w sytuacji, gdy pojawi się konieczność wymiany pamięci RAM - lub co gorsza - dysku, czy płyty głównej. Jednego możemy być pewni - będziemy musieli wykonać aktywację telefoniczną. Wszystko dlatego, że przy okazji pierwszej aktywacji systemu, na podstawie sprzętu został utworzony numer identyfikacyjny, który po wymianie nie zgadza się.W trakcie jeden rozmowy z call center Microsoftu, zapytałem o możliwość aktywacji systemu na komputerze z wymienioną płytą główną. W odpowiedzi usłyszałem, że taka możliwość istnieje, o ile system ma zostać aktywowany na tym samym komputerze, dla którego była przypisana licencja - dość skomplikowane.Co w sytuacji, gdy nabyliśmy nowy komputer z kolejnym systemem? Oczywiście najlepiej sprzedać stary. W tym momencie rodzi się pytanie, czy możliwe jest odsprzedanie sprzętu wraz z systemem? Odpowiedź brzmi tak - mamy pełne prawo odsprzedania takiego komputera.
  • BOXphoto position=\inside\89888/photoTo zdecydowanie najdroższą \imprezą. Cena jest znacznie wyższa niż w przypadku wersji OEM, ale dzięki temu znikają dla niektórych dość problematyczne ograniczenia. Co zyskujemy dzięki Boksowi? Przede wszystkim możliwość instalacji Windowsa na dowolnym komputerze. Nie musimy obawiać się o to, że w przypadku uszkodzenia płyty głównej, czy innego podzespołu, Microsoft będzie robił nam problemy z aktywacją systemu.Mając jednak tylko jedną kopię Windowsa w wersji BOX, możemy go w danej chwili używać tylko na jednym stanowisku, ale to wydaje się dość oczywiste. Jest to więc idealna propozycja dla osób, które dość często zmieniają swój sprzęt (komputer stacjonarny na laptop itd.), ale na każdym z nich zawsze korzystamy z Windows.
  • Upgradephoto position=\inside\89889/photoNa pewno spora część z Was spotkała się z taką wersją systemu Windows. Z całej trójki jest ona zdecydowanie najtańsza, a więc można wywnioskować, że obłożona największymi ograniczeniami. Jak faktycznie wygląda licencjonowanie w przypadku Windows 7 Upgrade?Przede wszystkim Microsoft zastrzega, że decydując się na zakup np. Windows 7 Ultimate BOX, użytkownik musi posiadać odpowiednią, wcześniejszą wersję systemu - w tym wypadku np. Windows Vista Ultimate BOX. Sprawa jest dość oczywista.Część sprytnych użytkowników szybko sprawdziła, czy Windows 7 Ultimate (czy którakolwiek inna wersja) Upgrade pozwala na czystą instalację systemu. Okazało się, że… tak. Należy jednak pamiętać, że z punktu widzenia EULA takie działanie jest niedozwolone i w razie kontroli szybko okaże się, że posiadamy tak naprawdę nielegalny system - nabyty zgodnie z prawem, za który zapłaciliśmy.Jak widać, każda z wersji systemu Windows ma swoje atuty i decyzja odnośnie zakupu powinna być podyktowana nie tylko samą ceną, ale także innymi bardzo istotnymi czynnikami, jak np. częstotliwość wymiany sprzętu komputerowego. W większości wypadków wystarczający będzie OEM, ale jeżeli jesteśmy w stanie wydać kilkaset złotych więcej, to na pewno warto rozważyć zakup „pudełkowego” wydania.

Źródło: Lajfmajster

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)