Własna strona WWW - czego potrzebujesz?

Własna strona WWW - czego potrzebujesz?31.01.2010 17:00
Własna strona WWW - czego potrzebujesz?
Kira Czarczyńska

Pisaliśmy już trochę na temat prowadzenia własnego bloga. Czasami jednak potrzebujemy nie tylko serwisu, w którym wpisujemy sobie co jakiś czas kolejne notatki. Marzy nam się własna strona internetowa, dostępna pod wybranym przez nas adresem i zawierająca to, co my chcemy - a nie to, co dał nam właściciel systemu blogowego.

Jeśli jednak jesteśmy "zieloni" w temacie, ciężko jest nam w ogóle wyobrazić sobie, jak się do tego zabrać. Spróbuję nieco pomóc - oto krótki przewodnik dla początkującego właściciela strony WWW.

Pisaliśmy już trochę na temat prowadzenia własnego bloga. Czasami jednak potrzebujemy nie tylko serwisu, w którym wpisujemy sobie co jakiś czas kolejne notatki. Marzy nam się własna strona internetowa, dostępna pod wybranym przez nas adresem i zawierająca to, co my chcemy - a nie to, co dał nam właściciel systemu blogowego.

Jeśli jednak jesteśmy "zieloni" w temacie, ciężko jest nam w ogóle wyobrazić sobie, jak się do tego zabrać. Spróbuję nieco pomóc - oto krótki przewodnik dla początkującego właściciela strony WWW.

Do czego nam ta strona?

Ktoś, kto zastanawia się nad własnym miejscem w sieci, zwykle ma ku temu dwa powody:

 • albo zamierza pisać bloga, ale nie pasują mu dostępne systemy i chce mieć coś \swojego\
 • albo potrzebuje strony-wizytówki, dla swojej firmy lub dla siebie.

W każdym z tych przypadków jednak jest kilka rzeczy, które musimy mieć. Będą to:

 • domena, czyli adres internetowy,
 • serwer, na którym umieścimy stronę,
 • sama strona bądź blog.

Domena internetowa

Domena, czy też inaczej adres internetowy, to jest właśnie ta nazwa, którą wpisujemy w pasku adresu przeglądarki - np. www.onet.pl czy www.interia.pl. Żeby móc się nią posługiwać musimy kolejno:

 • wymyślić swoją nazwę domeny,
 • sprawdzić, czy jest wolna (czy nie użył jej już ktoś inny),
 • zarejestrować ją na siebie i opłacić,
 • przypisać ją do wybranego przez siebie serwera.

Adres strony zawsze jest unikalny w Internecie i przypisany do jednej, konkretnej witryny. Jeżeli więc ktoś już zarejestrował janek-kowalski.pl to my nie możemy zrobić tego po raz drugi. Możemy natomiast wybrać na przykład janek-kowalski.com.pl czy janek-kowalski.net - też rzecz jasna o ile są wolne.

Końcówka domeny - .pl, .info.pl, .biz - informuje nas z założenia, jakiego rodzaju jest to strona. W podanych przykładach: w języku polskim, informacyjna, biznesowa. Jest to jednak tylko teoria, do której stosują się nieliczni właściciele stron WWW, nie musimy się więc też tym jakoś bardzo przejmować. Zwrócić natomiast należy uwagę na samą nazwę - powinna być:

 • krótka - maksymalnie dwuczłonowa, a więc nie: janek-kowalski-kowalstwo-artystyczne-w-poznaniu.pl,
 • łatwa do zapamiętania - czyli raczej będąca popularnym słowem lub zwrotem,
 • opisująca zawartość strony - jeśli Madzia prowadzi stronę o kwiatach, to np. kwiaty-madzi.pl

Domenę warto rejestrować u tego samego dostawcy usług internetowych, u którego kupujemy serwer. Zazwyczaj dostaniemy wtedy znacznie niższą cenę, niż gdybyśmy zamawiali oddzielnie - a do tego odpada nam sporo technicznych ustawień, bo usługodawca większość rzeczy (np. przypisanie domeny do serwera) zrobi za nas.

Serwer

Serwer to po prostu kawałek miejsca na dysku komputera naszego dostawcy. Możemy tam wgrać naszą stronę internetową i będzie ona dostępna w Internecie dla każdego, kto zechce ją odwiedzić. Ponieważ to właśnie od stabilności i bezawaryjności serwera zależy to, czy nasza strona nie będzie się "pojawiać i znikać" - przed wybraniem firmy sprawdzić należy opinie o niej w Internecie.

Jaki serwer wybrać? Przeważnie na początek w zupełności wystarczy nam najprostszy, jaki jest w ofercie wybranego przez nas usługodawcy. Poszczególne pakiety są bowiem tworzone tak, że najtańszy wystarcza na prostego bloga i wizytówkę, a każdy następny na coraz bardziej rozbudowane serwisy internetowe.

Po wybraniu serwera większość providerów pozwala też dobrać do niego domenę i dokonać zakupu tych usług razem, często ze sporym rabatem. Polecam tą opcję, jest najmniej problemowa i najtańsza.

Strona internetowa

Oczywiście mając już domenę i serwer, zadbać musimy także o samą stronę czy bloga. Zakładam od początku, że jesteśmy bardzo początkujący w Internecie - w takim przypadku zaś najbezpieczniej, najszybciej i najprościej będzie znaleźć kogoś, kto zrobi to za nas.

Jeśli ma to być prosta wizytówka czy blog oparty o darmowe rozwiązania, to zwykle wystarczy nam kwota do 500 zł na samą instalację i konfigurację oprogramowania. Uprzedzę z góry protesty zawodowych webmasterów oraz agencji reklamowych: przeciętny Kowalski nie wyda 2.000+ zł na tworzenie dedykowanych rozwiązań, skoro wystarczy mu, że zapłaci komuś za instalację któregoś z bezpłatnych systemów. Byłoby to zresztą rzucanie się z armatą na komara, dopiero przy stronach firmowych opłaca się wydać pieniądze na naprawdę indywidualne projekty i rozwiązania - my zaś mówimy o prostej wizytówce czy blogu indywidualnej osoby mającej po prostu ochotę wejść do Sieci.

Co powinna zawierać strona / blog:

Czego lepiej unikać:

 • przesadnej ilości grafik, zwłaszcza \ruchomych\
 • zbyt wiele tematów pobocznych - np. przepisów kulinarnych na stronie tłumacza,
 • teksty nie swojego autorstwa - nawet te, które można kopiować bez opłat.

Dalszy ciąg zależy już od nas.

Jeżeli chcemy, żeby ludzie nas odwiedzali, a nasza strona była dla nich pożyteczna - powinniśmy:

 • regularnie ją aktualizować,
 • podać kilka informacji o sobie,
 • pisać interesujące i przydatne rzeczy,
 • zawsze odpowiadać na pytania czytelników.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)