Włosy zdradzą, co się piło i gdzie

Strona głównaWłosy zdradzą, co się piło i gdzie
02.07.2010 00:06
włosy
włosy
Katarzyna Kieś
Katarzyna Kieś

Wypiłeś piwko w Krakowie, a mineralną w Gdańsku? Zdradzą to Twoje włosy.

Wypiłeś piwko w Krakowie, a mineralną w Gdańsku? Zdradzą to Twoje włosy.

Najnowsze badania wskazują na to, iż analiza składników budujących ludzkie włosy dostarcza cennych informacji o tym, gdzie się piło i co się piło. Okazuje się, że woda w różnych miejscach naszego globu różni się składem mineralnym. Cząstki te wbudowane są we włosy. Wystarczy więc przeprowadzić dokładną analizę składu włosów, by dowiedzieć się, gdzie badany był i kiedy. Czupryna okazuje się specyficznym i oryginalnym „dziennikiem podróży”.

I teraz przykra wiadomość dla tych, którym potrzebne jest niepodważalne alibi: odkrycie, szerzej opisane w The Journal of Agricultural and Food Chemistry, sprawi, że będzie o to alibi trudno. Jeśli bowiem stróże prawa zajmą się podejrzanym, a jego zeznaniom nie da wiary żadna z osób prowadzących dochodzenie lub orzekających w sądzie, możliwe, że koronnym dowodem na niewinność będzie sprawdzenie składu włosów.

(Sytuacja z pewnością stałaby się szalenie interesująca, gdyby testy do szybkiej analizy składu włosów wprowadzono do sprzedaży masowej. Wtedy okazałoby się, które z tzw. wyjazdów służbowych rzeczywiście miały miejsce.)

Źródło: Sciencemag

Udostępnij:
Komentarze (0)