Woda pitna dzięki energii słonecznej? Nowy wynalazek ma być przełomem

Woda pitna dzięki energii słonecznej? Nowy wynalazek ma być przełomem

Woda pitna dzięki energii słonecznej? Nowy wynalazek ma być przełomem
Źródło zdjęć: © fot. pexels
Klaudia Stawska-Magdziak
19.04.2021 14:08, aktualizacja: 13.05.2021 10:02

Problem z wodą pitną jest tak duży, że zgodnie z danymi zebranymi przez WWF, ok. 1,1 mld ludzi na całym świecie nie ma do niej dostępu, a kolejne miliardy cierpią na jej niedobór. Nowe rozwiązanie ma pomóc rozwiązać ten problem.

Woda - zdaje się, że to najlepiej znana substancja na Ziemi. A jednak wody pitnej na świecie jest mniej, niż mogłoby nam się wydawać; jedynie ok. 2 proc. światowych zasobów. Z tego powodu łącznie 2,7 mld osób cierpi na jej niedobór przynajmniej przez 1 miesiąc w roku, a 1,1 mld w ogóle nie ma dostępu do wody.

A co by było, gdyby istniał sposób na produkcję czystej i bezpiecznej do picia i kąpieli wody przy użyciu wyłącznie światła słonecznego? Takie pytanie zadali sobie naukowcy z Uniwersytetu Australii Południowej.

  • W ostatnich latach wiele uwagi poświęcono wykorzystaniu parowania słonecznego do oczyszczania i odsalania wody w celu uzyskania świeżej wody pitnej. Ale poprzednie techniki były zbyt nieefektywne, aby były praktycznie użyteczne - wyjaśnił Haolan Xu, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Australii Południowej.
  • Udało nam się jednak w końcu opracować technologię, która przezwycięża te niedogodności. Jesteśmy teraz w stanie dostarczyć o wiele większe ilości czystej wody niż w przypadku innych znanych technologii - zapewnia naukowiec. Xu i jego zespół opracowali wydajną fototermiczną strukturę, która przekształca światło słoneczne w ciepło, które jest wykorzystywane do oczyszczania wody.
Obraz
© fot. materiały prasowe
  • Nasza technologia zapobiega utracie energii słonecznej i co więcej, pobiera dodatkową energię z wody i otaczającego środowiska, co oznacza, że ​​system działa o wiele wydajniej wykorzystując tę energię do wytworzenia wody pitnej - tłumaczy. Jeżeli wynalazek okaże się skuteczny, może zmienić życie milionów ludzi na całym świecie.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)