"Wodny mural" pokazał, jak bardzo zanieczyszczona jest Warszawa

A pewnie podobne eksperymenty dałyby taki sam rezultat w innych miastach. Wystarczyła zwykła woda, aby pokazać skalę problemu.

"Wodny mural" pokazał, jak bardzo zanieczyszczona jest Warszawa
Adam Bednarek

Do "malowania", a potem czyszczenia budynków przy al. Jerozolimskich 121/123 i Puławskiej 30, została użyta jedynie gorąca woda pod odpowiednim ciśnieniem.

  • Murale, które przygotowaliśmy, zwracają uwagę na problem, którego na co dzień nie widać - mówi Michał Sęk, creative director agencji 180heartbeats + Jung v MATT, która jest autorką pomysłu kampanii. - Obrazy warszawiacy będą mogli zobaczyć z zewnątrz, bo są w ważnych punktach Warszawy, ale także w social mediach, gdzie przygotowaliśmy film pokazujący powstawanie murali. Najpierw powstanie ekologiczny mural, a później budynek zostanie wyczyszczony, co symbolicznie zobrazuje marzenia nas wszystkich mieszkańców o życiu w mieście bez smogu - podkreśla.

innogy Clean Art

Różnica jest spora. Po wyczyszczeniu fragmentów od razu widać, jak bardzo zanieczyszczony był budynek.

Nie chodzi wyłącznie o estetykę. Pomysłodawcy cytują naukowców, według których z brudu na budynkach pod wpływem światła uwalniają się tlenki azotu, uczestniczące w tworzeniu smogu.

Problem smogu w dobie koronawirusa może być szczególnie istotny. Prof. Piotr Kuna, pulmonolog i alergolog powiedział w wywiadzie dla Polska Times, że sezon smogowy, czyli jesień i zima, przyniosą jeszcze większą liczbę ciężkich przebiegów oraz zgonów związanych z chorobami układu oddechowego. Ekspert zaznaczył, że smog powoduje 50 tysięcy przedwczesnych zgonów w Polsce każdego roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.