Wolisz słuchawki douszne czy nauszne? Jest jeszcze trzecia opcja

Strona głównaWolisz słuchawki douszne czy nauszne? Jest jeszcze trzecia opcja
19.12.2017 13:17
Nie jesteś skazany jedynie na nauszne i douszne słuchawki
Nie jesteś skazany jedynie na nauszne i douszne słuchawki
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek
Patryk Wieczorek

Każdy ma swój ulubiony rodzaj słuchawek. Dla jednych liczy się jakość dźwięku i wrażenie przestrzenności, inni cenią sobie przede wszystkim bezawaryjność i wygodę, a wypadające z uszu bądź wiecznie zaczepiające o wszystko "pchełki" doprowadzają ich do szewskiej pasji. Jak więc wybrać model, który będzie odpowiadał twoim wymaganiom?

Poniżej prezentujemy wady i zalety dousznych i nausznych słuchawek. Dzięki temu łatwiej będzie ci podjąć decyzję o zakupie sprzętu, który posłuży ci przez całe lata.

Douszne czy dokanałowe?

Najpierw trzeba zdać sobie sprawę z jednej zasadniczej różnicy: słuchawki douszne i dokanałowe to twa oddzielne typy. Pierwsze z nich są dopasowane kształtem tak, by można było włożyć je do małżowiny usznej choć nie przylegają do niej tak dobrze, jak dokanałowe. To z jednej strony sprawia, że powietrze przedostaje się swobodnie między membraną, ale z drugiej strony nie wygłuszają dostatecznie dobrze dźwięków z otoczenia.

To sprawia, że nie będą z nich zadowolone osoby, które słuchają muzyki w głośnych miejscach, w metrze, autobusie, tramwaju czy spacerując wzdłuż ruchliwej ulicy. Brak wygłuszenia działa również w drugą stronę, więc jeśli chcesz słuchać muzyki w pracy, musisz się liczyć z tym, że reszta współpracowników będzie słuchała jej razem z tobą. Słuchawki douszne zapewniają większą przestrzenność dźwięku niż nauszne. To może być istotne dla zapalonych graczy czy melomanów.

Słuchawki dokanałowe to natomiast mniejsza i bardziej szczelna wersja klasycznych "pchełek", która zyskała sporą rzeszę fanów, zwłaszcza w ostatnich latach. O wiele lepiej przylegają do uszu, a co za tym idzie bardziej izolują dźwięki płynące z otoczenia i sprawiają, że muzyka staje się wyraźniejsza. Dzięki temu nie tylko wyłapiesz bardziej subtelne dźwięki, ale i oszczędzisz słuch, bo nie musisz słuchać muzyki tak głośno.

Słuchawki dokanałowe powinny więc być podstawowym wyposażeniem każdej osoby uprawiającej sport. Pamiętaj jednak, że ze względu na ich specyficzny kształt, słuchanie muzyki na najwyższym poziomie głośności jest szkodliwe dla uszu.

Coś, co otuli twoje uszy

Słuchawki nauszne, które opierają się na małżowinach, zwykle mają konstrukcję zamkniętą, a to znaczy, że ściśle przylegają do uszu. Nie wszystkim spodoba się taki sposób słuchania muzyki, biorąc pod uwagę, że duże modele mogą być naprawdę ciężkie. Słuchawki nauszne rekompensują to natomiast małą "inwazyjnością" – nie mają styczności ani z kanałem usznym, ani z małżowiną, dzięki temu dźwięk jest bardziej naturalny i nie zniekształca się. Muzyka płynąca z tych słuchawek jest najbardziej przestrzenna.

Jeśli nie możesz zdecydować się na słuchawki nauszne lub douszne, to masz jeszcze trzecią opcję – dokanałowe. W zależności od twoich potrzeb możesz dobrać odpowiedni model, który spełni twoje wymagania. Jeśli natomiast myślisz o zrobieniu komuś świątecznego prezentu, to słuchawki będą uniwersalnym podarunkiem, który przypadnie do gustu każdemu.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)