Wpadka Google'a? Chcieli uczcić urodziny polskiego bohatera, ale wyszło dziwnie

Wpadka Google'a? Chcieli uczcić urodziny polskiego bohatera, ale wyszło dziwnie

Dzisiejszy Google Doodle
Dzisiejszy Google Doodle
Marta Wawrzyn
24.04.2014 11:22, aktualizacja: 10.03.2022 11:22

Jeśli dziś korzystaliście z wyszukiwarki Google, pewnie zauważyliście doodle'a z 100. rocznicą urodzin Jana Karskiego. Problem w tym, że wystarczy kliknąć w obrazek, żeby zobaczyć, że Karski urodził się 24 czerwca. Dlaczego w takim razie Google obchodzi te urodziny dzisiaj?

Każdy polski Google Doodle to dla nas spore wydarzenie, zwłaszcza że niektóre były naprawdę świetne. Pamiętacie animację na cześć Stanisława Lema?To rzeczywiście było coś fantastycznego, coś, co powstawało miesiącami, po to by mogło nas bawić przez jeden dzień.

Google mówi, że to wpadka

Dziś w Google'u pojawił się obrazek z Janem Karskim, emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, urodzonym w 1914 roku. Zgodnie z uchwałą Sejmu rok 2014 jest jego rokiem. I wszystko świetnie, tylko co ma do tego wszystkiego 24 kwietnia? Wystarczy kliknąć w doodle, żeby przekonać się, że Karski urodził się 24 czerwca. Ramka z podstawowymi danymi na jego temat podaje jako datę i miejsce urodzenia 24 czerwca 1914, Łódź. Potwierdza to Wikipedia, potwierdza też serwis NaTemat, który zauważył tę sprzeczność jako pierwszy.

Nie wszyscy są co tej daty urodzin zgodni, ale wątpliwości rozwiewa artykuł w "Dzienniku Wschodnim", w którym rodzina i przyjaciele Karskiego mówią, że urodził się 24 czerwca. Błąd co jakiś czas powraca, a bierze się stąd, że data 24 kwietnia znalazła się w metryce urodzenia Karskiego. Wielokrotnie jednak tę informację prostowała jego rodzina. Sprawa wydaje się jasna, ale nie dla wszystkich.

Pomnik Karskiego
Pomnik Karskiego© Fot. Wikimedia Commons/dr. avishai teicher/Lic. CC by

Wielkie zamieszanie w Internecie

A najciekawsze jest to, w jakim tempie informacja z doodle'a rozchodzi się po Internecie. Notka na temat Karskiego pojawiła się na przykład w serwisie "Wyborczej", a osoba, która ją napisała, nie poświęciła ani jednego zdania rozbieżnościom dotyczącym daty urodzin. Również Money.pl pisze, że Karski urodził się 24 kwietnia, a pisze tak prawdopodobnie dlatego, że tak poinformował doodle.

Zamieszanie zrobiło się naprawdę duże i, owszem, można winić za nie dziennikarzy, którzy nie sprawdzają faktów. Jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, niż twierdzi NaTemat. W wielu źródłach historycznych jako oficjalną datę urodzin Jana Karskiego podaje się wciąż 24 kwietnia. To prawda, że rodzina od lat próbuje to prostować, ale nic się nie zmienia. Google prawdopodobnie skorzystał z takiego właśnie źródła.

Byłoby to prawdopodobnie łatwiejsze do wybaczenia, gdyby doodle nie odsyłał do informacji, w której jest zupełnie co innego. A tak to niestety wygląda dość dziwnie: klikamy obrazek mówiący, że dziś 100. rocznica urodzin Karskiego, i dostajemy informację sprzeczną z opisem tego obrazka.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)