Wrocław - wart odwiedzin

Strona głównaWrocław - wart odwiedzin
10.01.2011 16:39
Wrocław - wart odwiedzin
Paulina Tyburska
Paulina Tyburska

Ponad rok temu Sabina proponowała spacer po Wrocławiu śladami krasnali. Tym razem przyjrzyjmy się innym ciekawym rzeczom, które możemy zobaczyć w tym ciekawym mieście.

Ponad rok temu Sabina proponowała spacer po Wrocławiu śladami krasnali. Tym razem przyjrzyjmy się innym ciekawym rzeczom, które możemy zobaczyć w tym ciekawym mieście.

Podziwiam ludzi, którzy jeżdżą rowerami po Warszawie. Uważam ich niemalże za kamikadze. We Wrocławiu natomiast nie miałam żadnych problemów z poruszaniem się w ten sposób. Wręcz uważam, że jest to najlepszy sposób na zwiedzanie miasta.

Oczywiście nie można pominąć takich atrakcji turystycznych jak: Panorama Racławicka, Hala Stulecia czy Ostrów Tumski. Mnie zachwyciły Ogród Botaniczny i Japoński, choć na ogół jestem większą fanką kultury niż natury. Pierwszy z ogrodów mieści się w najstarszej części miasta - zabytkowym Ostrowie Tumskim, przy ulicy Sienkiewicza 23. Cały ogród z ponad 7 tysiącami roślin został uznany w 1994 roku za pomnik historii.

Ogród Japoński, poza unikatowymi kwiatami, szczyci się pięknymi altanami i rzeźbami. O koncepcji tego rodzaju ogrodów mogliście przeczytać wcześniej, kiedy pisałam o takim parku w Pisarzowicach. Jest to ciekawa alternatywa dla - bardziej nam znanych - ogrodów w stylu angielskim lub francuskim.

Wrocław zaskakuje także ciekawą sztuką w przestrzeni publicznej. Poza licznymi krasnalami, znajdziemy wiele aniołów, a także Pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych (na ulicy Jatki) czy interesująca reklama ceramiki z Bolesławca (wielki ceramiczny dzban stojący na murku na ulicy Szewskiej przed firmowym sklepem). Bardzo smutnym, ale ważnym pomnikiem jest ten, który upamiętnia ofiary masakry z 4 czerwca 1989 roku, która odbyła się w Pekinie na Placu Tian'anmen.

Wrocław (Breslau) Poland by Night 17/23

Zapaleni czytelnicy książek Marka Krajewskiego, mogą wybrać się na spacer śladami policjanta Eberharda Mocka. Wystarczy tylko przeczytać  6 książek i zaplanować mroczną trasę.

Niedawno też natknęłam się na jeden z magazynów wnętrzarskich, który zaproponował kilka ciekawych 'miejscówek' związanych ze sztuką, głównie współczesną. Zamiast shopping malla - galeria i teatr w Browarze Mieszczańskim. Przy ulicy Hubskiej 44 w XIX-wiecznym budynku możecie trafić na ciekawy festiwal lub wystawę. Innym ciekawym miejscem jest Centrum Wro Art. Na ulicy Widok 7 znajdziecie budynek dawnej palarni kawy. Odbywają się tu wystawy sztuki bardzo, bardzo nowoczesnej. Instalacje zrobione w tym miejscu pokazywane są w ważnych galeriach światowych.

Moim ulubionym miejscem we Wrocławiu jest jednak Mleczarnia, która jest zarówno hostelem, restauracją, klubem, a także pięknym budynkiem.

Udostępnij:
Komentarze (0)