Wspinaczkowy robot czerpie wzorce z natury [wideo]

Ten robot nie tylko wygląda jak cybernetyczna gąsienica, ale także zachowuje się tak, jakby nią był. Zobacz, jak wspina się nawet na nachylone i wykrzywione obiekty z taką łatwością, jakby pokonywał ściankę dla początkujących.

Treebot w akcji
Treebot w akcji
Piotr Dopart

01.06.2011 18:00

Ten robot nie tylko wygląda jak cybernetyczna gąsienica, ale także zachowuje się tak, jakby nią był. Zobacz, jak wspina się nawet na nachylone i wykrzywione obiekty z taką łatwością, jakby pokonywał ściankę dla początkujących.

Robot został stworzony przez dwóch naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu - Tina Lun Lama i Yangshenga Xu. Treebot, bo tak wabi się to maleństwo, wspina się zupełnie bez wsparcia, wybierając drogę na bardzo podobnej zasadzie jak gąsienica. Na nagraniu wyraźnie widać, jak "kiwa głową" na boki, szukając optymalnego punktu do wczepienia się, a gdy go znajdzie, wbija "pazury" i podciąga resztę korpusu.

Robot nie korzysta z żadnych czujników optycznych - ścieżka badana jest wyłącznie za pomocą dotyku. To, jak się okazuje, w zupełności wystarcza, nawet gdy obiekt ma nieregularny kształt.

Treebot: Autonomous Tree Climbing by Tactile Sensing

Treebot ma docelowo zastąpić ludzi w zadaniach, które wymagają wspinania się np. na drzewa czy słupy trakcyjne.

Źródło: dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.